drewniane meble w nowoczesnym domu
Nie istnieje materiał stosowany w produkcji mebli, który dorównywałby drewnu walorami estetycznymi i trwałością | fot.: stock.adobe.com

Meble drewniane… czyli jakie? O materiałach, wykończeniu i jakości wykonania wyposażenia dla domu

Drewno lite to jedyny materiał stolarski, który pozwala na stworzenie trwałych mebli cechujących się ponadczasowym pięknem. Dotyczy to zwłaszcza mebli wykonanych z drewna szlachetnego, np. dębowego lub bukowego. Także popularne i tanie drewno sosnowe przewyższa urodną i trwałością wszelkie materiały drewnopodobne. Cena mebli drewnianych zależy w dużym stopniu od rodzaju i jakości zastosowanego surowca.

Meble z drewna szlachetnego

Wysoki poziom rzemiosła stolarskiego kojarzy się przede wszystkim z cennym drewnem twardym, takim jak dąb, buk, drewno z drzew owocowych, a także materiały do produkcji wyrobów luksusowych – mahoń i heban. Cenne gatunki to jednak również drewno miękkie, w tym cedr, cis, lipa i modrzew. Za najpiękniejsze uchodzi szlachetne drewno mahoniowe – jest ono jednak bardzo kosztowne.  Doskonale do wyrobu mebli nadaje się także drewno dębowe – jest ono jednak ciężkie i przejawia tendencję do żółknięcia. Za jedno z najpiękniejszych uchodzi także drewno wiśniowe, trzeba jednak pamiętać, że z upływem lat ciemnieje. Istnieją także szlachetne rodzaje drewna, które wyróżniają się pięknym zapachem: należą do nich cedr i drewno różane (palisander).

Drewno sosnowe – prostota i elegancja za niewielką cenę

W XX wieku, pod wpływem modernizmu w sztukach pięknych, meble zyskały proste formy. W sztukach dekoracyjnych rozpowszechnił się funkcjonalizm i styl abstrakcyjny, a następnie minimalizm, styl industrialny, styl skandynawski i styl loftowy. Wszystkie te kierunki w wystroju wnętrz cechują się naciskiem na prostotę, funkcjonalność i wygodę. Preferowanym materiałem stało się więc lekkie i tanie drewno sosnowe: to właśnie z sosny produkuje się dziś ogromną większość mebli drewnianych. Nie powinniśmy więc lekceważyć sosny jako materiału meblarskiego. Z pewnością jest ono lepszym wyborem, niż wszelkie materiały drewnopodobne i drewnopochodne. Surowe drewno sosnowe nadaje się także do tworzenia mebli w stylu rustykalnym: doskonale komponuje się w nim z widocznymi elementami konstrukcyjno-budowlanymi z drewna. Wadą drewna sosnowego jest jednak niska trwałość oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Wykończenie mebli drewnianych

Meble drewniane to oczywiście także wyroby tapicerowane, wiele z nich posiada również okucia. Sam rodzaj zastosowanego drewna nie jest więc jedynym wyznacznikiem jakości, nie jest też jedynym czynnikiem wpływającym na estetykę sprzętu. Drewno jest przy tym materiałem uniwersalnym, z którego wytwarza się wszystkie rodzaje mebli: komody, fotele, biurka, kredensy, kanapy, krzesła, ławy, łóżka, stoły i szafy. W przypadku mebli tapicerowanych, jest często niewidoczne – nie pełni funkcji ozdobnych, a jedynie konstrukcyjne. Rozmaite są także rodzaje wykończenia: meble tradycyjne są zazwyczaj lakierowane lub bejcowane – podkreśla to naturalne usłojenie; nowoczesny wystrój wnętrz preferuje natomiast drewno malowane, ewentualnie surowe. Podstawowe elementy stolarskie wytwarzane z drewna to listwy, deski i belki, w użyciu jest jednak także drewno gięte oraz delikatne forniry, a nawet dekoracja snycerska (rzeźbiarska). Elementy te łączy się w różny sposób: współcześnie najczęściej spotyka się meble klejone, dawniej większe znaczenie miały natomiast okucia. Specyficznym rodzajem mebli drewnianych są meble plecione, np. wiklinowe.

Nie istnieje materiał stosowany w produkcji mebli, który dorównywałby drewnu walorami estetycznymi i trwałością. Drewno jest także materiałem wszechstronnym, z którego tworzyć można dowolne rodzaje mebli, formowane w niemal dowolny sposób. Dobrze wykonane meble drewniane mogą przetrwać wieki.

MCH

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …