przytulna sypialnia
O czym należy pamiętać podczas aranżacji sypialni i od czego należy zacząć? | fot.: Fotolia

Na co zwrócić uwagę aranżując sypialnię?

Sypialnia jest miejscem, którego najważniejszą cechą powinna być funkcjonalność, a więc miejsce to powinno sprawdzać się idealnie jako miejsce do wypoczynku. Idealna sypialnia? Cicha, nastrojowa oraz przytulna, za co odpowiadają w głównej mierze dodatki, odpowiednio dobrane meble, oświetlenie oraz kolory. Podczas aranżacji sypialni warto kierować się tym, co się danej osobie podoba, jednak nie należy przy tym zapominać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym sypialnia z pewnością będzie dobrze spełniać swoją funkcję. O czym jednak należy pamiętać podczas aranżacji sypialni i od czego należy zacząć?

Aranżacja sypialni: od czego należy zacząć?

Podczas aranżacji sypialni w pierwszej kolejności należy ją oczywiście pomalować na odpowiedni kolor, który nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ taka sypialnia z pewnością nie będzie przytulna, a każda osoba, zamiast się w niej zrelaksować i odprężyć będzie raczej pobudzona. Sypialnia to przede wszystkim ciepłe kolory, takie jak biel, beż lub odcienie żółtego. Jednym z lepszych wyborów będzie z pewnością biel, ponieważ kolor ten działa na zmysły wyciszająco. Biel sprawdza się idealnie w przypadku dosyć małej sypialni, ponieważ pomaga optycznie ją powiększyć, dzięki czemu staje się ona bardziej przestronna.

Łóżko i materac

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście łóżko, które powinno być wygodne, zapewniając przy tym spokojny sen. Dobór odpowiedniego łóżka to nie lada wyzwanie dla niejednej osoby, jednak należy pamiętać o tym, aby było o około 20 cm dłuższe niż wzrost użytkownika. Z kolei, jeśli chodzi o szerokość, to warto postawić na takie, które ma szerokość co najmniej 140 cm, dzięki czemu dwie osoby powinny się w nim idealnie zmieścić. Podczas zakupu łóżka warto w szczególności zwrócić uwagę na ramę oraz materac, który powinien zapewnić dobry sen. Najlepiej zdecydować się na średnio miękki materac, jednak jeżeli dana osoba uwielbia spać na bardzo twardym, warto podążyć za indywidualnymi preferencjami. Wybierając się na zakupy do sklepu, warto wcześniej sprawdzić, czy dany materac spełnia wszystkie oczekiwania, dlatego też należy się na nim położyć.

Jeśli materac zostanie już wybrany, warto zwrócić uwagę na ramę łóżka, która powinna idealnie pasować do ogólnej aranżacji sypialni. Materiał konstrukcyjny ramy może być drewniany, jednak może także posiadać żeliwne zdobienia, jednak wybór odpowiedniej ramy uzależniony jest głównie od indywidualnych upodobań każdej osoby i stylu, jaki będzie miała całość pomieszczenia.

Meble i oświetlenie

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyposażenia sypialni są meble. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się pojemna szafa oraz komoda. Warto również zdecydować się na dwa stoliki nocne, na których powinna znaleźć się lampka nocna, a także wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. W przypadku nieco większego metrażu warto w sypialni postawić również toaletkę oraz duże, stojące lustro – to ostatnie z powodzeniem zamontować można także na drzwiach szafy, co sprzyja powiększeniu przestrzeni .

Z kolei, jeśli chodzi o oświetlenie, to w sypialni bardzo dobrze sprawdza się to punktowe, jednak można również pokusić się o profile ledowe, które dodadzą pomieszczeniu wrażenia czystej, przestronnej i przytulnej powierzchni.

KPA

Sprawdź także

gadżety do nowoczesnej kuchni

Małe rewolucje w projektowaniu współczesnych kuchni: od prowadnic po wysuwane blaty robocze

Kuchnia niegdyś uważana za zwykłe miejsce przygotowywania posiłków, ewoluowała w pełnoprawne, technologiczne serce domu. Innowacje …