oświetlenie w sypialni
Nastrojowe oświetlenie w sypialni można stworzyć na wiele sposobów | fot.: materiał partnera

Nastrojowe oświetlenie, czyli kinkiet do sypialni i inne modne oprawy

Jednym z najistotniejszych elementów przy projektowaniu sypialni jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Z pewnością nie warto decydować się na wybór zimnej barwy światła, a oprócz górnej lampy dobrze też zamontować nastrojowe kinkiety czy postawić lampki nocne obok łóżka. Do sypialni najlepiej sprawdzi się oświetlenie stonowane, zapewniające relaks i odprężenie. Takie też sprzyja spokojnemu zasypianiu. Warto więc zastanowić się, jak modnie a jednocześnie nastrojowo urządzić wnętrze sypialni. Na jakie oprawy świetlne warto się zdecydować?

Rozproszone światło buduje atmosferę 

Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim, hi-tech czy industrialnym opiera się często na doborze surowych mebli w kolorze naturalnego, czarnego bądź białego drewna, czy elementów betonowych i metalowych. Decydując się na taki wystrój warto dobrać pasujące do niego lampy. Tu świetnie sprawdzi się kinkiet do sypialni. Można zdecydować się na modele z betonową oprawą albo wręcz przeciwnie lekką, stworzoną z tworzywa sztucznego. Każda oprawa rozprasza światło tworząc strefę doświetloną i strefę cienia, w zależności od tego czy źródło światła skierowane jest bardziej do góry, do dołu, czy raczej na przeciwległą ścianę. Kinkiety zapewniają nostalgiczne i nastrojowe światło, które może być tłumione przez ciemną oprawę albo intensywniej świecić, dzięki jasnej. Oczywiście w sypialni potrzebne jest też główne źródło światła i tu w sposób szczególny, zwłaszcza do aranżacji w stylu glamour, pasować będzie lampa wisząca czarna. Można postawić na model z czarnymi kryształkami, albo czarny żyrandol, do którego można dobrać świeczki LED. Lampy wiszące mogą rozświetlić cały pokój, ale również nieco stonować i rozproszyć światło przy pełnej oprawie. Z takimi mamy do czynienia, gdy decydujemy się na lekkie oprawy papierowe, które przypominają origami. Oświetlenie ogólne mogą dopełnić kinkiety do czytania ulubionych książek, dzięki którym nie będziemy musieli męczyć oczu.

oświetlenie kinkiet
Kinkiety zapewniają nostalgiczne i nastrojowe światło | fot.: materiał partnera

Sufity podwieszanane z oczkami led, lampami wiszącymi i plafonami

Obniżenie sufitu także powoduje możliwość stworzenia punktowego, ale i odpowiednio rozproszonego oświetlenia. Dlatego dobrym wyborem do sypialni, która ma mieć nastrojowy charakter jest sufit podwieszany. Do niego można dobierać wszelakie oprawy oświetleniowe. Dużo zależy od jego kształtu i miejsc przygotowanych do podłączenia oświetlenia. Bez wątpienia takie rozwiązanie pozwala ukryć przyłącza i kable, które nie zawsze są estetyczne bądź chce się je pokazywać. Lampa wisząca na metalowych nitach może być powieszona w taki sposób, że widoczna będzie jedynie jej dolna część z dekoracyjnymi żarówkami LED typu kulki bądź żarówki Edisona z diodami ułożonymi na kształt żarnika. Oczywiście wysokość zawieszenia lamp wiszących zależy tylko od Ciebie. Pięknie będą się prezentować lampy powieszone szeregowo na różnej wysokości, ze srebrną oprawą z mieniącymi się w słońcu transparentnymi kryształkami. Można oczywiście wybrać do sufitu podwieszanego niezwykle minimalistyczne oczka LED. W tym przypadku oprawy są zwykle okrągłe i widać jedynie ich ramki, chyba że mamy do czynienia z modelami ruchomymi, wtedy każda z nich może być ustawiona nieco inaczej, tworząc ciekawszy efekt. To rzecz jasna jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o nastrojową aranżację sufitu podwieszanego, bo doskonałym wyborem mogą być plafony. To oprawy, które mają geometryczne kształty, są przestrzenne, ale jednocześnie znajdują się tuż przy suficie. Świetnie komponują się z taśmami LED, które mogą podkreślać ich kształt, a także formę samego sufitu podwieszanego, która dzięki zastosowaniu wygiętych profili może być naprawdę różna i nietuzinkowa. Tutaj zastosowanie mają nowoczesne taśmy LED tworzące pasy świetlne, gdzie poszczególne diody nie są widoczne. Ta nowość nosi nazwę taśmy COB LED. Może być ona biała zarówno ciepła, zimna, jak i neutralna, dopasowana do kolorystyki ścian, ale i wielokolorowa. Ta ostatnia pozwala sterować oświetleniem w sypialni i tworzyć nastrój taki, na jaki ma się ochotę.

oświetlenie w sypialni
Pięknie będą się prezentować lampy powieszone po dwóch stronach łóżka| fot.: materiał partnera

Nastrojowe oświetlenie w sypialni można stworzyć na wiele sposobów. Zainspiruj się i wybierz najlepsze oprawy do swojego wnętrza.       

Materiał partnera              

Sprawdź także

sypialnia w kratkę

Urządzamy sypialnię marzeń

Sypialnia to przestrzeń, w której spędzamy dużo naszego czasu. Śpimy codziennie około 8 godzin. Jeśli …