obraz alfabet
Współcześnie typografia na dobre zagościła w świecie ozdób, będąc tematyką o bardzo dużym potencjalne | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Od „a” do „z” – niezwykłe piękno liter

Choć wydawać by się mogło, że alfabet służy tylko i wyłącznie praktycznemu usystematyzowaniu liter, to jednak znalazł on swoje miejsce również pośród… domowych dekoracji. Pismo od zawsze było bowiem powiązane z estetyką, czego dowodem są chociażby ręcznie kaligrafowane średniowieczne księgi oraz manuskrypty. Współcześnie typografia na dobre zagościła w świecie ozdób, będąc tematyką o bardzo dużym potencjalne. Pragnąc nieco przybliżyć Wam jej możliwości, przygotowaliśmy specjalny poradnik, który z pewnością podpowie jak w ciekawy i atrakcyjny sposób wykorzystać obraz z alfabetem. Zapraszamy więc do lektury – poznajcie zachwycający świat liter alfabetu.

 

Oryginalny obraz: alfabet jako dekoracja

Zanim przejdziemy do propozycji konkretnych rozwiązań, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego alfabet jako temat dekoracji jest tak ciekawym wyborem. W końcu to tylko zbiór liter, prawda? Właśnie że nie! Z alfabetem w nierozerwalny sposób powiązany jest cały język, a wraz z nim kultura konkretnej narodowości czy grupy etnicznej. Aby to zauważyć, wcale nie musimy mieć ukończonych studiów filologicznych. Wystarczy przykładowo spojrzeć na kilka znaków alfabetu chińskiego, aby uświadomić sobie, iż mamy do czynienia z językiem azjatyckim. Już więc sama różnorodność kształtów liter, którymi posługują się mieszkańcy różnych części świata, dostarcza nam olbrzymich możliwości w zakresie stylistyki konkretnego wzoru. Kiedy jeszcze uwzględnimy wiele sposobów zapisu (obejmujących pismo odręczne, kaligrafowane, obrazkowe, tysiące zaprojektowanych czcionek…) to uzyskamy niesamowitą swobodę pod kątem estetyki obrazu z alfabetem. Skoro więc powiedzieliśmy już „a”, to czas powiedzieć „b” i przyjrzeć się kilku najciekawszym naszym zdaniem pomysłom.

 

Edukacyjny obraz – alfabetu uczy się każde dziecko

obraz alfabet dzieciecy
Obraz alfabet dziecięcy

https://redro.pl/obrazy/tematy/typografia/alfabet/

 

Przegląd inspiracji zaczniemy nietypowo, bo od pokoju dziecięcego. W tym pomieszczeniu obrazy z alfabetem zazwyczaj będą pełnić dwojaką rolę. Po pierwsze posłużą oczywiście jako kolorowa, urozmaicająca i uatrakcyjniająca całe wnętrze dekoracja. Równocześnie będą jednak także pomocą edukacyjną, która ułatwi małemu lokatorowi naukę liter. Wybierając konkretny wzór musimy pamiętać o obu tych funkcjach. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim zakupiony przez nas obraz musi trafiać w dziecięcy gust. Warto więc postawić na sprawdzone pomysły – żywą kolorystykę, wesołe motywy, bajkową stylistykę, odrobinę humoru. Nie mniej ważny jest jednak aspekt edukacyjny. Na tym polu również musimy dostosować dekorację do dziecka, wcześniej ustalając między innymi, czy ma ona pomóc w nauce samego alfabetu czy też może obcego języka.

 

Potrzebny Ci elegancki obraz? Alfabet to motyw uniwersalny

obraz Alfabet uniwersalny
Alfabet uniwersalny

Z czym  kojarzymy w pierwszej kolejności schludne, proporcjonalne czcionki? Większość osób odpowiadających na to pytanie jest zgodna – z prasą drukarską oraz książkami. Dlatego też obrazy inspirowane literami doskonale sprawdzają się w pobliżu domowych biblioteczek. Tego rodzaju ozdobami udekorować możemy wiele różnych pomieszczeń: salon, gabinet, sypialnię, pokój gościnny. Warto także zwrócić uwagę na gustowność oraz elegancję wzorów przedstawiających wydrukowane na papierze litery alfabetu. Dzięki nim są one uniwersalne pod kątem estetycznym i łatwo łączą się z najróżniejszymi stylistykami.

 

Prasa w ruch!

Obraz alfabet czcionka
Obraz alfabet czcionka

https://redro.pl/

 

Skoro wspomnieliśmy już o prasie drukarskiej – maszynie, która odmieniła w przeszłości los książek – warto poszerzyć nieco ten temat. W ostatnim czasie dużo na popularności zyskał styl loft, charakteryzujący się nowatorskim podejściem do minimalizmu oraz estetyki industrialnej. Do mieszkań urządzonych w ten sposób doskonale będą pasować właśnie niektóre obrazy z alfabetem. Mamy tu na myśli przede wszystkim wzory ukazujące metalowe czcionki maszyny drukarskiej. Znakomicie skomponują się one z nieco cięższą loftową stylistyką. Urozmaicą wygląd wnętrz, równocześnie nie zaburzając spójności całej aranżacji.

 

Zachwycająca sztuka kaligrafii – alfabet napisany odręcznie

Obraz alfabet kaligrafia
Obraz alfabet kaligrafia

Choć bez wątpienia drukarskie czcionki posiadają swój urok, to jednak klimatem przewyższa je pismo odręczne. Obrazy przedstawiające wykaligrafowane litery alfabetu są więc doskonałą dekoracją do niemal wszystkich wnętrz urządzonych klasycznie. Choć najlepiej prezentują się w pomieszczeniach retro i vintage, to jednak i w innych spokojnych stylistykach bez trudu znajdziemy dla nich zastosowanie. Przykładowo wzór z zamaszystymi literami na starym papierze wprowadzi do każdego domu artystyczną atmosferę. Tego rodzaju ozdobą możemy posłużyć się więc zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych mieszkaniach. Do wnętrz orientalnych polecamy natomiast egzotycznie wyglądające obrazy z alfabetami krajów Dalekiego Wschodu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

winylowa podłoga

Jaki kolor podłogi wybrać? Poradnik

Kolor podłogi to bardzo ważny aspekt, który wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Powinien on współgrać …