Nowoczesne okna z pięknym widokiem
Nowoczesne okna z pięknym widokiem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Okna na medal – jak je wybrać

Okna pełnią w domu różnorodne funkcje. Ich podstawową rolą jest wpuszczanie światła dziennego do pomieszczeń, dlatego ich szyby muszą być doskonale przezierne, bez zarysowań. Służą też do utrzymania odpowiedniej wentylacji budynku – trudno sobie wyobrazić pomieszczenie, w którym okna nie da się otworzyć lub uchylić, żeby wpuścić trochę świeżego powietrza. Ponadto chronią również przed wiatrem, deszczem, zimnem i innymi nieprzyjemnymi zjawiskami pogodowymi. Pełniąc te funkcje, skrzydła okienne mogą spisywać się wzorowo, ale to jeszcze za mało…

W wyborze okien liczy się też estetyka

Okna powinny być też ładne, ponieważ znacząco wpływają na estetykę całego budynku. Dzięki zastosowaniu fantazyjnych okien, w różnych kształtach i kolorach, można wykreować prawdziwie bajkowe wnętrza, optycznie powiększyć małe pomieszczenia lub dodać odrobiny luksusu do zwykłych mieszkań blokowych. A jeśli odpowiednio zaaranżujemy je z nowoczesnymi roletami – wielu sprzedawców świadczy w tym zakresie kompleksowe usługi – uzyskamy stylowy wygląd wnętrza.

Okna – od marki do modelu

Obecnie, na rynku mamy bardzo szeroki wybór marek, modeli i rodzajów okien. Wybór odpowiednich  – do domu czy mieszkania – to decyzja wymagająca gruntownego rozważenia. Przed jej podjęciem, należy dokładnie zorientować się w parametrach, cenach i innych szczegółach ofert większości producentów.

Nieco upraszczając, na rynku do wyboru mamy:

Każde z nich mają swoiste parametry i nieco odmienne właściwości. Przed zakupem skrzydeł okiennych, należy dokładnie wypytać sprzedawcę o współczynnik przenikalności cieplnej, izolacji akustycznej, współczynnik infiltracji powietrza, rodzaj uszczelek i okuć. Wybierzmy okno optymalne do naszych potrzeb: nie zawsze „najdroższe” znaczy „najlepsze”.

Okna powinny być przede wszystkim:

  • funkcjonalne,
  • wysokiej jakości,
  • oraz estetyczne.
Klasyczne ale praktyczne – okna PCV
Klasyczne ale praktyczne – okna PCV | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Konkretne właściwości okien do różnych pomieszczeń

W zależności od tego, czy wybieramy okno balkonowe czy okno dachowe, musimy wziąć pod uwagę inne właściwości. Na przykład, spadowe okno dachowe musi być szczelne, aby ochronić poddasze przed opadami deszczu czy topniejącym śniegiem. Domowe skrzydła okienne, osadzone w ścianie od strony ruchliwej ulicy, muszą być przede wszystkim odpowiednio dźwiękoszczelne. Z kolei okno balkonowe powinno mieć płynny mechanizm otwierania i zamykania, być lekkie i wytrzymałe, tak aby wszystkim domownikom komfortowo się z nich korzystało.

Wszystkie okna domowe powinny być bezpieczne i antywłamaniowe. Niebagatelne znaczenie ma tez kształt i sposób konserwacji. Stolarka okienna, którą wybieramy do naszych mieszkań, powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Więcej o specyfice różnego rodzaju okien przeczytasz na Diadom.pl

Okna certyfikowane

Interesujące mogą być dodatkowe certyfikaty, świadectwa badań i świadectwa zgodności z wytycznymi rynków zagranicznych czy europejskich. Renomowani producenci dbają o obiektywne potwierdzenie jakości swoich wyrobów – tak właśnie buduje się wizerunek marki. O to wszystko należy dokładnie wypytać sprzedawcę, spokojnie zastanowić i dopiero wtedy podjąć decyzję. To ważne dlatego, że okna będą nam służyć przez długie lata – warto, by wszystkie swoje funkcje pełniły na medal.

Jeśli wybieramy skrzydła okienna po raz pierwszy, możemy wybrać salon autoryzowanej sprzedaży okien oferujący często bezpłatne pomiary i profesjonalne usługi montażu. To znacznie upraszcza sprawę i pozwala na zachowanie gwarancji producenta.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

okna drewniane

Okna drewniane: jakość na lata

Wybór nowych okien nie jest decyzją łatwą, gdyż rodzaj surowca z jakiego są wykonane będzie …