Para śpiąca na materacu
Wydaje się więc, że hybryda jest rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy poszukiwali materaca łączącego w sobie solidne podparcie z dopasowaniem do ciała. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Piankowy czy sprężynowy – jaki materac wybrać?

Dorosły człowiek spędza w łóżku niemal 1/3 życia. Sen o właściwej długości i jakości odpowiada za resztę dnia: wydajność pracy, nastrój, gotowość do działania. Dlatego tak ważne jest na czym śpimy. Kluczową decyzją podczas zakupów nowego łóżka jest wybór pomiędzy dwoma rodzajami materacy: piankowym i sprężynowym. Na który się zdecydować? I czy naprawdę musimy wybierać?

Materac sprężynowy – tradycja i trwałość

Do niedawna jedynym możliwym wyborem był materac sprężynowy, który dla ludzi starszej daty stał się niemal synonimem trwałości, odpowiedniej twardości i sprężystości. Z tego też powodu materace sprężynowe nadal są niezwykle popularne. Jakie są ich zalety, a jakie wady?

Przede wszystkim ten typ materaca jest niezwykle sprężysty, zapewnia solidne, głębokie podparcie i dość wysoką twardość. Wszystko to sprawia, że całość nie będzie się odkształcała, a więc materac będzie stosunkowo trwały. Im więcej sprężyn działających niezależnie, tym większa szansa na właściwe dopasowanie do ciała osoby śpiącej. Materac sprężynowy trzeba jednak przetestować na własnej skórze. Z kilku powodów. Najtańsze materace prawdopodobnie będą twarde, sprężyny zaś mogą wywierać nacisk zwrotny na człowieka oraz uginać się pod jego ciężarem z jednakowym natężeniem. Dla niektórych z nas stanie się to przyczyną ogromnego dyskomfortu podczas snu. Zwłaszcza, że obecnie odchodzi się od stereotypu materaca twardego ja deska. Odpowiedni będzie średnio twardy, choć to także zależy od indywidualnego odczucia. Zwróćmy uwagę, jak układa się na nim nasze ciało – optymalny materac powinien mieć jak najwięcej punktów podparcia. Jeśli zdecydowaliśmy się na ten typ, poszukajmy na przykład materaca ze strefami podparcia, które producent dopasował do anatomii ludzkiej sylwetki. Sprawdzą się tu technologie oparte o kieszenie, a więc połączone materiałem niezależnie działające sprężyny. Na szczęście współczesne materace nie straszą już wystającymi drutami, ponieważ zazwyczaj są obłożone grubą warstwą materiałów ochronnych – no właśnie, przed zakupem warto dokładnie upewnić się, czy rzeczywiście tak jest w wybranym przez nas egzemplarzu. I jeszcze jedno zastrzeżenie – jeśli na materacu będą spały dwie osoby, sprawdźmy w jaki sposób amortyzuje on ruch. Wszystko po to, żeby wiercący się partner nie wybudzał nas ze snu.

Materac piankowy – idealne dopasowanie

Materace piankowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Do lamusa odeszły posądzenia o możliwe odkształcenia w czasie użytkowania. Współczesne materace piankowe zawierają cały szereg komponentów, które przedłużają ich trwałość. Dodatkowo są przewiewne i antyalergiczne, co zmniejsza dotychczasową przewagę materaców sprężynowych w tej dziedzinie. Przy dobrej jakości materacu piankowym nie ma mowy o zaleganiu kurzu, a cyrkulacja powietrza przeciwdziała powstawaniu pleśni i grzybów. Przede wszystkim jednak materac piankowy świetnie dopasowuje się do wagi naszego ciała i odpowiednio podpiera kręgosłup. W tym przypadku mamy olbrzymią możliwość wyboru twardości materiału czy jego sprężystości, co zwiększa szanse na komfortowy sen. Pamiętajmy, że taki materac nie może być zbyt miękki, nie powinien też dawać wrażenia zapadania się.

Materac hybrydowy – połączenie doskonałe

Spośród dostępnych na rynku technologii swoistą nowością jest materac hybrydowy Sealy, który łączy w sobie wszystkie pożądane cechy obydwu wcześniejszych typów. Dla właściwego wypoczynku osoby śpiącej i idealnego podparcia całego ciała zastosowano zarówno system kieszeniowych sprężyn tytanowych, jak i sprężystą piankę z pamięcią kształtu o dodatkowych właściwościach usuwających nadmiar ciepła. Ta ostatnia funkcja materaca pozwala na stworzenie optymalnie chłodnego, naturalnego środowiska snu. Konstruktorzy tego rozwiązania zadbali o redukcję drgań tak, aby ruch partnera nie był odczuwany przez drugą osobę oraz o wzmocnienie środkowej części materaca dla stabilnego podparcia najcięższych części ciała. Aby jeszcze lepiej dopasować produkt do indywidualnych potrzeb, materac występuje w różnych wariantach – od pluszowo miękkich po twarde.

Wydaje się więc, że hybryda jest rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy poszukiwali materaca łączącego w sobie solidne podparcie z dopasowaniem do ciała. Niezależnie jednak od wariantu jaki wybierzemy, nie wahajmy się przed wypróbowaniem produktu w sklepie. W końcu nie tylko posłuży nam przez długie lata, ale i będzie odpowiadał za komfort wypoczynku nocnego.

RED

Sprawdź także

pokrowiec na materac

Czy materac warto dodatkowo zabezpieczyć?

Dobór odpowiedniego materaca to dla wielu osób niemałe wyzwanie. Powinien być wygodny, zapewniać odpowiednie podparcie, …