Salon w stylu skandynawskim – idealne aranżacje na jesienne wieczory

Styl skandynawski od dłuższego czasu króluje w zestawieniach na najpopularniejszy trend wnętrzarski. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Styl skandynawski od dłuższego czasu króluje w zestawieniach na najpopularniejszy trend wnętrzarski. I choć już nie raz pojawiły się próby zastąpienia go czymś nowym, np. stylem New Nordic, to on uparcie wraca i bardzo nas to cieszy! Szczególnie że zbliża się jesień, a styl skandynawski zna najlepsze rozwiązania na wieczorne chłody i pluchy!

Za co lubimy styl skandynawski?

Lista „za co lubimy styl skandynawski” jest niesamowicie długa i pewnie każda z nas dodałaby do niej jeszcze coś od siebie. Jednak jest kilka kluczowych elementów, bez których styl skandynawski nie mógłby po prostu istnieć.

Więc numerem 1 na liście „za co lubimy styl skandynawski” jest kolorystyka: biel + naturalne kolory drzewa. To połączenie sprawia, że we wnętrzach pojawia się harmonia i spokój. W nich łatwiej jest się wyciszyć i skupić myśli. Ponadto są to neutralne kolory, które doskonale współgrają z całą paletą barw, od jasnych szarości, po głębokie zielenie, energetyczne żółcie, czy pastelowe róże. W tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, jeśli w skandynawskich meblach przeważa kolor biały, to przyczynia się on do optycznego rozjaśnienia pomieszczenia.

Jeśli jesteśmy już przy optyce, to warto wskazać kolejną właściwość mebli skandynawskich – a mianowicie optyczne powiększenie pomieszczenia. Jest to przede wszystkim zasługa wysokich i smukłych nóżek, na których opiera się konstrukcja mebli. Ponadto nóżki są najbardziej charakterystyczną częścią stylu skandynawskiego.

Dodatkowo styl skandynawski wprowadza do wnętrza pozytywną energię oraz przytulność. Przytulność to zdecydowanie zasługa tekstyliów, które towarzyszą pomieszczeniom w tym stylu. A są nimi liczne poduchy, ciepłe koce oraz wełniane narzuty – czy to nie brzmi jak zestaw idealny na jesienne wieczory?

Przytulne tekstylia w mieszkaniu w stylu skandynawskim
Przytulność to zdecydowanie zasługa tekstyliów, które towarzyszą pomieszczeniom w tym stylu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski doskonale sprawdza się w salonach, dlatego przygotowaliśmy kilka inspiracji na salon w stylu skandynawskim. Oczywiście na pierwszym planie są meble do salonu, ale to detale i dodatki nadają pomieszczeniu charakteru.

Pierwsza propozycja to skandynawski minimalizm. Zaprezentowane meble do salonu posiadają w pełni zabudowaną formę, jedynymi detalami dekoracyjnymi są maleńkie uchwyty. Całość doskonale uzupełni mały salon. Nie przytłoczy go, zapewniając przestrzeń.

Minimalistyczny salon w stylu skandynawskim
Zaprezentowane meble do salonu posiadają w pełni zabudowaną formę, jedynymi detalami dekoracyjnymi są maleńkie uchwyty. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Druga propozycja zaprasza przytulnością! Widzimy się w niej z kubikiem gorącej herbaty i dobrą książką w ręku. Poniższa inspiracja uzyskała miano przytulnej dzięki meblom, w których dominuje nie tylko biel, ale również masywniejsze nogi i blaty w kolorze naturalnego drewna. W tym wnętrzu dużą rolę odgrywają wspomniane wcześniej tekstylia: ciepła narzuta oraz włochaty dywan. Uwagę przykuwa również duży fotel, który znacząco odbiega od stylu skandynawskiego.

Przytulne wnętrze w stylu skandynawskim
W tym wnętrzu dużą rolę odgrywają wspomniane wcześniej tekstylia: ciepła narzuta oraz włochaty dywan. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trzecia inspiracja to również przykład, że meble do salonu w stylu skandynawskim potrafią nadać pomieszczeniu elegancji. Jeśli zależy Ci, na bardziej wysublimowanym stylu wybierz meble, które w kolorystycznej proporcji posiadają więcej faktury drzewa, niż bieli. Całość warto uzupełnić ciemniejszymi kolorami oraz złotymi dodatkami. Wydaje się proste, prawda?

Więcej drewna, mniej bieli
Jeśli zależy Ci, na bardziej wysublimowanym stylu wybierz meble, które w kolorystycznej proporcji posiadają więcej faktury drzewa, niż bieli. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Meble do salonu – gdzie kupić

Czy po skandynawskie meble do salonu trzeba wyruszyć aż do Skandynawii? Zdecydowanie nie! Jeśli chcesz wyposażyć cały salon w meble skandynawskie, to warto zajrzeć w ofertę sklepów meblowych i wybrać zestaw mebli, który nada pomieszczeniu spójności. Jeśli jednak chcesz postawić tylko na skandynawskie detale, to wybierz się na targi staroci, gdzie można upolować prawdziwe perełki do renowacji i nadać meblom nowe życie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …