Strategia codziennego sprzątania – jak utrzymać dom w porządku?

Regularne sprzątanie sprzyja utrzymaniu domu we względnej czystości i w perspektywie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Codzienne sprzątanie jest najlepszą gwarancją utrzymania domu w czystości i porządku. Regularnie należy przede wszystkim odkurzać, ścierać kurze oraz prasować.

Dlaczego warto regularnie sprzątać?

Regularne sprzątanie sprzyja utrzymaniu domu we względnej czystości i w perspektywie czasowej jest zdecydowanie mniej czasochłonne niż generalne porządki raz na jakiś czas. Według raportu http://domwporzadku.pl regularnie sprząta ponad połowa Polaków, druga część stawia jednak na świąteczne porządki i sprzątanie przed przyjazdem gości. Warto zaś pamiętać, że walki z kurzem, gromadzącym się w mieszkaniu dzień po dniu, nie wygra się sprzątaniem mieszkania raz na kilka tygodni. Zalegające w gotowalni lub łazience sterty prasowania również nie pomagają się zmobilizować do pracy. Warto więc postawić na mniejszy, aczkolwiek regularny wysiłek

Odkurzaj regularnie

Odkurzanie jest jedną z bardziej lubianych czynności domowych, którą wykonywać mogą już nawet młodsi domownicy. Warto więc zadbać o to, aby podłogi oraz kanapy były odkurzane raz na dwa-trzy dni. Dlaczego? Ponieważ codziennie, z każdym otwarciem drzwi i okien do domu dostaje się kurz i piasek. Każdego dnia na butach i ubraniach mieszkańcy przynoszą do domu kolejne porcje kurzu. Te z kolei łatwo przenoszą się na kanapę, gdzie łatwo rozwijają się roztocza i inne bakterie. Regularne odkurzanie, najlepiej z wykorzystaniem sprzętu, który sprawdza się na różnych powierzchniach i zatrzymuje kurz w urządzeniu, pomaga w walce ze szkodliwymi patogenami.

Zmywanie i ścieranie kurzy

Ta sama regularność powinna dotyczyć ścierania kurzu wilgotną ściereczką nawilżoną odpowiednimi preparatami. Odkurzanie półek, biblioteczek i stolików kawowych raz na tydzień lub raz na kilka tygodni powoduje, że przez większość czasu kurz swobodnie osadza się na domowych sprzętach. Samo odkurzanie nie wystarczy w walce z bakteriami i innymi patogenami. Zarówno meble, jak i podłogi należy po prostu regularnie myć z wykorzystaniem środków do tego przeznaczonych.

Postaw na regularne prasowanie

Prasowanie jest jedną z bardziej nielubianych czynności domowych, w związku z czym pojawia się tendencja do jej odkładania. W ten sposób w domu gromadzą się sterty prania, które wymagają potem co najmniej kilku godzin pracy. Regularne prasowanie po wysuszeniu porcji prania sprawia, że sama czynność jest krótsza, a na czekających na wyprasowanie ubraniach nie osadza się kurz. Aby uprzyjemnić sobie prasowanie, zamiast odkładać je na później, lepiej zainwestować w profesjonalny generator pary.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

środki czystości

Jakie akcesoria do sprzątania warto mieć?

Sprzątanie domu to żmudna czasami wydawać by się mogło, że nigdy niekończąca się praca. Oczywiście …