Strategia codziennego sprzątania – jak utrzymać dom w porządku?

Regularne sprzątanie sprzyja utrzymaniu domu we względnej czystości i w perspektywie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Codzienne sprzątanie jest najlepszą gwarancją utrzymania domu w czystości i porządku. Regularnie należy przede wszystkim odkurzać, ścierać kurze oraz prasować.

Dlaczego warto regularnie sprzątać?

Regularne sprzątanie sprzyja utrzymaniu domu we względnej czystości i w perspektywie czasowej jest zdecydowanie mniej czasochłonne niż generalne porządki raz na jakiś czas. Według raportu http://domwporzadku.pl regularnie sprząta ponad połowa Polaków, druga część stawia jednak na świąteczne porządki i sprzątanie przed przyjazdem gości. Warto zaś pamiętać, że walki z kurzem, gromadzącym się w mieszkaniu dzień po dniu, nie wygra się sprzątaniem mieszkania raz na kilka tygodni. Zalegające w gotowalni lub łazience sterty prasowania również nie pomagają się zmobilizować do pracy. Warto więc postawić na mniejszy, aczkolwiek regularny wysiłek

Odkurzaj regularnie

Odkurzanie jest jedną z bardziej lubianych czynności domowych, którą wykonywać mogą już nawet młodsi domownicy. Warto więc zadbać o to, aby podłogi oraz kanapy były odkurzane raz na dwa-trzy dni. Dlaczego? Ponieważ codziennie, z każdym otwarciem drzwi i okien do domu dostaje się kurz i piasek. Każdego dnia na butach i ubraniach mieszkańcy przynoszą do domu kolejne porcje kurzu. Te z kolei łatwo przenoszą się na kanapę, gdzie łatwo rozwijają się roztocza i inne bakterie. Regularne odkurzanie, najlepiej z wykorzystaniem sprzętu, który sprawdza się na różnych powierzchniach i zatrzymuje kurz w urządzeniu, pomaga w walce ze szkodliwymi patogenami.

Zmywanie i ścieranie kurzy

Ta sama regularność powinna dotyczyć ścierania kurzu wilgotną ściereczką nawilżoną odpowiednimi preparatami. Odkurzanie półek, biblioteczek i stolików kawowych raz na tydzień lub raz na kilka tygodni powoduje, że przez większość czasu kurz swobodnie osadza się na domowych sprzętach. Samo odkurzanie nie wystarczy w walce z bakteriami i innymi patogenami. Zarówno meble, jak i podłogi należy po prostu regularnie myć z wykorzystaniem środków do tego przeznaczonych.

Postaw na regularne prasowanie

Prasowanie jest jedną z bardziej nielubianych czynności domowych, w związku z czym pojawia się tendencja do jej odkładania. W ten sposób w domu gromadzą się sterty prania, które wymagają potem co najmniej kilku godzin pracy. Regularne prasowanie po wysuszeniu porcji prania sprawia, że sama czynność jest krótsza, a na czekających na wyprasowanie ubraniach nie osadza się kurz. Aby uprzyjemnić sobie prasowanie, zamiast odkładać je na później, lepiej zainwestować w profesjonalny generator pary.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

firma sprzątająca

Przepracowanie a sprzątanie w domu. Batmaid śpieszy na ratunek!

W pogoni za sukcesem i pieniędzmi często zapominamy, jak ważny jest czas na relaks, wypoczynek …