biżuteria srebrna
Przechowywanie srebra w odpowiedni sposób pomoże w utrzymaniu jego piękna i jakości przez długi czas | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Biżuteria srebrna – jak o nią dbać, aby zachowała swoje piękno na dłużej?

Biżuteria ze srebra, taka jak kolczyki, pierścionki, bransoletka czy naszyjnik może z czasem ciemnieć. Dzieje się tak głównie z powodu reakcji z powietrzem, wilgocią i zanieczyszczeniami. Co więc należy zrobić, aby nasza biżuteria srebrna zachowała swój kolor na długie lata? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak prawidłowo czyścić i przechowywać srebrną biżuterię. Do dzieła!

Biżuteria ze srebra – jak ją czyścić?

Biżuteria wykonana ze srebra jest stosunkowo wytrzymała, jednak przy codziennym noszeniu jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych. W wyniku zetknięciu z wilgotnością, substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach i detergentach, a także w kontakcie z potem, może ulec uszkodzeniu. Ponadto srebro jest podatne na zarysowania, odkształcenia i korozję. W związku z tym, aby biżuteria srebrna zachowała swój wygląd na dłużej należy o nią prawidłowo zadbać

Przede wszystkim ważne jest, aby unikać noszenia biżuterii ze srebra podczas wykonywania prac domowych, sportów i innych czynności, które mogą spowodować jej uszkodzenia. Ponadto należy ją regularnie czyścić. Ważne jest, aby robić to delikatnie – srebrną biżuterię łatwo jest zarysować. Dlatego też powinno się unikać stosowania twardych szczoteczek czy mocnych środków czyszczących. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie ozdób ze srebra jest użycie miękkiej ściereczki z mikrofibry, letniej wody i szarego mydła. Możesz też kupić specjalistyczne środki czyszczące do srebra, które są dostępne w większości sklepów jubilerskich. Należy jednak pamiętać, żeby czytać etykiety i instrukcje obsługi przed użyciem. Mniej konwencjonalnym, a bardziej ryzykownym, acz popularnym sposobem jest użycie pasty do zębów. Należy nałożyć niewielką ilość pasty na miękką szmatkę i delikatnie wmasować ją w biżuterię. Następnie opłukać wodą i wysuszyć miękką ściereczką.

Kluczową kwestią jest zadbanie o to, aby nasz srebrny wyrób jubilerski został dokładnie osuszony. W innym przypadku, może być odwrotny skutek – srebrne kolczyki, wisiorek czy pierścionek może nam ściemnieć.

Jak przechowywać srebrną biżuterię, aby nie ciemniała?

Przechowywanie srebra w odpowiedni sposób pomoże w utrzymaniu jego piękna i jakości przez długi czas. Jak więc robić to prawidłowo? Najważniejszą kwestią jest przechowywanie takiej biżuterii w miejscu suchym i chłodnym, tak aby uchronić ją od światła słonecznego i źródeł ciepła, np. kaloryfera. Wilgotne i nagrzane środowisko przyspiesza ciemnienie materiału. 

Najlepszym sposobem na przechowywanie akcesoriów ze srebra są specjalne woreczki lub pojemniki na biżuterię. Przydatne, a zarazem piękne są profesjonalne szkatułki. Można zakupić je w sklepach z biżuterią albo z asortymentem domowym. Nie tylko prawidłowo zadbają o nasze błyskotki, ale i ozdobią wnętrza naszych domów. Najlepiej wybrać te pojemniki, które wyposażone są w przegródki. W ten sposób unikniemy plątania się naszego srebrnego naszyjnika czy długich srebrnych kolczyków. 

Biżuteria srebrna damska i męska, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana i przechowywana, może przetrwać przez wiele lat i może stać się dziedzictwem rodzinnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Warto, więc o nią zadbać, to doskonała inwestycja i pamiątka.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

naszyjnik z pereł

Najpiękniejsza biżuteria – perły. Doskonały prezent na Dzień Matki

Maj jest tym miesiącem, w którym poszukujemy idealnego prezentu na Dzień Matki. Jeśli mają Państwo …