dobór okularów
Niezależnie od profesji, jaką się zajmujesz, a także od cech charakteru, musisz odpowiedzieć sobie na pytania jakie są Twoje oczekiwania | fot.: materiał partnera

Doradzamy jak dobrać okulary do wizerunku

Okulary już dawno przestały być narzędziem, umożliwiającym nam prawidłowe widzenie. Poza butami, elegancką torebką, czy markowym zegarkiem, obecnie są jednym z modnych dodatków i to nie tylko w przypadku okularów przeciwsłonecznych, ale także korekcyjnych. Właściwie dobrane dodadzą urody i stylu. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać okulary do wizerunku, aby się nie zawieść?

Okulary w wizerunku biznesowym 

W relacjach biznesowych niezwykle istotne jest to, jak się prezentujemy wizualnie. Właściwie dobrane okulary zwiększą naszą wiarygodność względem klientów i współpracowników. Dla mężczyzn najlepsze będą plastikowe, prostokątne oprawki, zaś w wypadku kobiet sprawdzą się modele dodające urody, ale równocześnie niezbyt masywne. 

Okulary dla kreatywnych osób

W przypadku kreatywnych zawodów, takich jak grafik komputerowy, można sobie pozwolić na nieco luźniejszy styl okularów. Modny dodatek winien przecież stanowić podkreślenie naszej profesji. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby mieć więcej, aniżeli jedną parę okularów. Przyda się z pewnością jedna para na oficjalne wyjścia, zaś druga na imprezy. 

Czy okulary przeciwsłoneczne należy nosić tylko latem? 

Okulary przeciwsłoneczne na ogół kojarzone są z wakacjami, upałem i mało kto myśli o tym, ażeby zimą również je założyć. Nie należy jednakże chować swoich okularów przeciwsłonecznych po urlopie, bo mogą się jeszcze przydać. Polska zima jest na ogół pochmurna, niemniej wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, że zimowe promienie słoneczne mogą być dużo bardziej oślepiające w zestawieniu z promieniami słonecznymi na wiosnę i w lecie. Najgorszym zestawieniem będzie dla naszych oczu słońce + śnieg – z pewnością znamy to uczucie, gdy w pogodny zimowy dzień nie damy rady patrzeć na śnieg, ponieważ ten jest nazbyt biały. Promienie słoneczne są już same w sobie nieprzyjemne dla oczu, zaś odbijane od śniegu są jeszcze bardziej męczące. W skrajnych wypadkach może pojawić się nawet tak zwana ślepota śnieżna – znana już u Eskimosów, którzy celem ochrony swoich oczu wykonywali z kości zwierząt okulary ograniczające dostęp światła do minimum. Aby temu skutecznie zaradzić, zimą najlepiej będzie zakładać okulary polaryzacyjne (patrz przykładowe modele w https://kodano.pl/okulary-polaryzacyjne.html) – sposób w jaki rozpraszają one światło na soczewce, skutecznie ochroni nasz wzrok przed uszkodzeniem i przemęczeniem. Najciemniejsze szkła, które dostępne są na rynku, mogą również stanowić bardzo dobre rozwiązanie optyczne. 

Dobór oprawek do koloru oczu

Jeśli chcemy uzyskać subtelny efekt, najlepiej będzie wybrać takie oprawki, które będą miały zbliżony kolor do barwy naszych oczu.

  • Oprawki dopasowane do niebieskich oczu – jeżeli nasze oczy mają intensywny niebieski kolor, warto wyeksponować je jeszcze bardziej. Zdecydujmy się na oprawki w odcieniach fioletu, szarości, pomarańczowego, czy też brązu. 
  • Oprawki dopasowane do brązowych oczu – jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami brązowych oczu i pragniemy podkreślić ich kolor, wybierzmy koniecznie oprawki z odcieniami granatu, szarości i niebieskiego. Dobrą opcją będą również oprawki druciane, które pasują do każdego koloru oczu. 
  • Oprawki dopasowane do zielonych oczu – posiadając zieloną barwę oczu, powinniśmy je podkreślać oprawkami w odcieniach fioletu i intensywnej czerwieni. Unikajmy bieli oraz czerni.

Dobór oprawek do koloru włosów

  • Oprawki dopasowane do włosów ciemnych – do ciemnych włosów najlepiej pasować będą oprawki okularów w kolorach takich jak – srebrny, biały, czerwony, czarny. Niestety zdecydowanie nie sprawdzą się oprawki złote i żółte. 
  • Oprawki dopasowane do włosów rudych – jeżeli mamy rude włosy, najlepiej będzie wybrać oprawki w kolorach takich jak granatowy, niebieski, złoty, żółty, czerwony, czy czarny. Nie sprawdzą się srebrne i białe oprawki. 
  • Oprawki pasujące do siwych włosów – do włosów siwych najlepiej pasować będą oprawki okularów w takich kolorach jak różowy, srebrny, biały, czerwony, czy czarny. Nie będą pasowały natomiast oprawki złote, czy też żółte. 
  • Oprawki pasujące do włosów blond – w przypadku włosów blond zdecydowanie najlepiej sprawdzą się takie kolory oprawek okularów jak zielony, złoty, żółty, czerwony i czarny. Nie pasują zaś do nich oprawki w kolorze srebrnym i białym. 

Podsumowanie

Jak widać dobór okularów do wizerunku może budzić wątpliwości. Niezależnie od profesji, jaką się zajmujesz, a także od cech charakteru, musisz odpowiedzieć sobie na pytania jakie są Twoje oczekiwania. Jeżeli nadal masz wątpliwości, co do wyboru odpowiednich oprawek, to koniecznie zapoznać się z Jak dobrać okulary (patrz https://kodano.pl/dobor-opraw-i-okularow.html), poradnikiem poszukiwacza idealnych oprawek, przygotowanym przez sklep Kodano Optyk. Powstał on z myślą o osobach, które dopiero poszukują idealnie dopasowanych oprawek do własnych potrzeb oraz naturalnych cech fizjonomicznych.

Materiał partnera

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Jak czytać receptę na soczewki kontaktowe?

Udając się do okulisty bądź optometrysty w celu zbadania wzroku i uzyskania informacji na temat …