modna damska ramoneska
Ramoneska dawniej była kojarzona z określonymi grupami, głównie subkulturami muzycznymi. Dzisiaj na noszenie tego fasonu kurtki decyduje się bardzo wiele osób i stała się ona elementem codziennej mody | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ramoneska – kurtka motocyklowa z rockową historią

Ramoneska jeden z ważniejszych elementów mody w XX wieku. Występuje zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Pierwszy raz ujrzała światło dzienne w… 1928 roku! Była modelem kurtki skórzanej, zaprojektowanej w USA dla motocyklistów. Po czym poznajemy ramoneskę? Przede wszystkim po materiale, z jakiego została wykonana oraz po specyficznym kroju. Dla prawdziwych koneserów zamszowa ramoneska to już zdecydowanie niedopuszczalny wariant.

Czym charakteryzuje się ramoneska?

Jako materiał obowiązkowo występuje skóra, najlepiej naturalna. Jeżeli budzi to w nas moralny sprzeciw – możemy bez większego trudu znaleźć model, wykonany ze skóry ekologicznej. A krój? Właściwie nie jest zbyt skomplikowany – składa się na niego kilka podstawowych wyznaczników. Suwak jest przesunięty i biegnie skośnie. Taki fason kurtki powinien też obowiązkowo posiadać klapy po obydwu stronach – często są wysadzane ćwiekami (choć nie jest to już obecnie tak istotne). Trzecim znakiem rozpoznawczym ramoneski jest pas na dole (z masywną klamrą), którym można ściągnąć zapiętą już kurtkę. Ramoneska jest zasadniczo niedługa – zwłaszcza w odmianie damskiej – sięga najwyżej pasa.

ramoneska kurtka skórzana
Ramoneska była dawniej znakiem pewnego nonkonformizmu, buntu – tak więc chętnie sięgali po nią ludzie młodzi, którzy słuchali ostrego rocka | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Skórzana kurtka damska czyli „ramoneska”

A skąd nazwa? Oficjalnie, model nazywa się Perfecto. Dlaczego mówimy „ramoneska”? Dlatego, że do popularyzacji tego rodzaju okrycia przyczyniła się mocno działalność i obecność na amerykańskiej scenie muzycznej grupy The Ramones – pionierów punk-rocka, grających w latach 70. XX wieku. Występowali zawsze w tym charakterystycznym rodzaju kurtek skórzanych. Oczywiście – zawsze w czarnym kolorze.

Bardziej subtelne wariacje – ramoneska dziś

Obecnie, na rynku dostępnych jest znacznie mniej klasycznych odmian tej kurtki. Ramoneska była dawniej znakiem pewnego nonkonformizmu, buntu – tak więc chętnie sięgali po nią ludzie młodzi, którzy słuchali ostrego rocka. Dzisiaj, w codziennych stylizacjach dorosłych osób przeważają nieco subtelniejsze wariacje, nawiązujące do tego rodzaju kurtki – zmienia się materiał (wspomniany na początku zamsz cieszy się dużym powodzeniem przy omawianym fasonie), kolor, znika także często pas do ściągania. Różnorodne modele skórzanych kurtek damskich znajdziemy pod adresem https://dstreet.pl/pol_m_Odziez-Damska_Okrycia-wierzchnie_Kurtki_Skorzane-954.html.

Jakie dodatki do ramoneski? Możliwe stylizacje

Warto dodać parę słów o różnicach między ramoneską damską a męską. Męska będzie zawsze masywniejsza, sięgająca bioder (tak więc będzie nieco dłuższa niż damska), najczęściej nie znikną także ćwieki i pas. Zasadniczo – duża ilość delikatniejszych wydań tego okrycia, gdzie zmienia ona nieco swój buntowniczy charakter, pochodzi z kobiecych stylizacji.

Jak uzupełnić ramoneskę? Jeżeli dysponujemy klasyczną, czarną, skórzaną wersją – optymalnie będzie dodać dżinsy i skórzane buty (mogą to być na przykład botki). Nie od rzeczy będzie też zadbać o fantazyjną apaszkę. W takim stroju można śmiało ruszać na podbój świata! Będziemy prezentować się niezależnie, pewnie siebie i bardzo energicznie. Jeżeli chcesz wyglądać bardziej kobieco, możesz połączyć ramoneskę z sukienką w kwiaty.

Gdy nie dysponujemy skórzanym obuwiem – nic straconego. Do delikatniejszych wersji damskich, w jakich coraz częściej spotykamy ramoneskę, doskonale sprawdzą się także sneakersy.

Ramoneska dawniej była kojarzona z określonymi grupami, głównie subkulturami muzycznymi. Dzisiaj na noszenie tego fasonu kurtki decyduje się bardzo wiele osób i stała się ona elementem codziennej mody.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

rajstopy trendy

Rajstopy na sezon jesień-zima 2023/24

Chłodniejsze dni nie oznaczają rozstania ze spódnicami i sukienkami! Wystarczy sięgnąć po grubsze modele rajstop, …