przystojny mężczyzna w czarnej marynarce
Należy zaznaczyć, że czarne marynarki garniturowe (a w szczególności w połączeniu z pasującymi kolorystycznie spodniami) tworzą niezwykle formalny strój | fot.: stock.adobe.com

Różne typy męskich marynarek. Jak je mierzyć, z czym zestawiać oraz na jakie okazje nosić?

Męska marynarka jest bez wątpienia ważnym elementem garderoby każdego mężczyzny. Dobrze dobrana nie tylko tworzy stylowy wygląd, ale także optycznie wyszczupla i podkreśla sylwetkę. Istnieje kilka głównych rodzajów męskich marynarek. Która z nich sprawdzi się w przypadku bardziej oficjalnych okazji, a która do codziennego noszenia? Z czym można łączyć dane marynarki i w jaki sposób je mierzyć?

Standardowa męska marynarka garniturowa

Ten typ męskiej marynarki może być noszony jako element dwu- lub trzyczęściowego garnituru. W tym przypadku najlepszy efekt dadzą modele wykonane z czystej żywej wełny lub mieszanek tego materiału. 

Standardowa marynarka garniturowa ma nieco mniej formalny wygląd, w porównaniu np. do tej będącej częścią smokingu. Oznacza to, że może być wyposażona w kilka różnych typów kieszeni czy klap. Modele tego rodzaju mają zwykle karbowaną klapę, czasem z daszkiem. Są wykonane najczęściej w stylu jedno- lub dwurzędowym. Zewnętrzne kieszenie posiadają klapki, a rękawy mogą być zakończone gładkim brzegiem lub mankietem.

Jak nosić marynarkę garniturową?

Męską marynarkę garniturową można nosić na kilka sposobów:

  • ze spodniami garniturowymi w tym samym kolorze,
  • w parze z ciemnymi jeansami lub spodniami chino, aby uzyskać luźniejszy styl,
  • w połączeniu z koszulami w kolorze białym, niebieskim lub szarym.

Należy zaznaczyć, że czarne marynarki garniturowe (a w szczególności w połączeniu z pasującymi kolorystycznie spodniami) tworzą niezwykle formalny strój, który jest odpowiedni tylko na określone okazje, np. poważne, wieczorne spotkanie biznesowe czy pogrzeb.

Marynarka smokingowa

Prawdziwa męska marynarka tego typu zawsze powinna mieć kolor czarny lub granatowy. Dobrze wykonane modele muszą posiadać klapy pokryte satyną lub rypsem, w kształcie np. daszka (bez nacięć). Kieszenie natomiast powinny być wyfrezowane, a guziki pokryte tym samym materiałem, co klapy. Odradzane jest noszenie modeli z guzikami plastikowymi czy metalowymi.

Z czym zestawiać marynarkę smokingową?

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest używanie jej jako element całego smokingu. Należy pamiętać, aby w tym przypadku nie zakładać zwykłego paska od spodni (zamiast tego mogą to być szelki lub pas smokingowy). Pod marynarką powinna znaleźć się koszula wieczorowa z plisowanym lub teksturowanym przodem i zakładką do ukrycia guzików. Do całej kreacji należy dołączyć białą lub czarną muszkę oraz lakierowane buty wyjściowe.

męska marynarka sportowa
Męskie marynarki sportowe mają to do siebie, że można je nosić w wielu różnych kolorach – nawet tych jaskrawych | fot.: stock.adobe.com

Męska marynarka sportowa

To idealny wybór na luźniejsze okazje i jako element codziennego ubioru. Męska marynarka sportowa jest najczęściej wykonana na półpodszewce z bawełny, lnu, a niekiedy mieszanek jedwabiu. Aby sprawiać bardziej zrelaksowane wrażenie, posiada mniejszą ilość wyściółki na ramionach. 

Męskie marynarki sportowe mają to do siebie, że można je nosić w wielu różnych kolorach – nawet tych jaskrawych. Co więcej, możliwe akcenty w postaci różnych rodzajów kieszeń czy naszycia na łokciach umożliwiają uzyskanie jeszcze bardziej interesującego i nowoczesnego wyglądu.

Męską marynarkę sportową można nosić niemal w dowolny sposób, łączyć z różnymi rodzajami ubrań i zakładać na różne okazje. Sprawdzi się więc idealnie jako uniwersalny element garderoby do wykorzystania zarówno na randkę, jak i rozmowę o pracę.

Jak mierzyć męskie marynarki?

Standardowe rozmiary marynarek (jak sama nazwa wskazuje) odnoszą się do typowych rodzajów męskich sylwetek. Choć można w pewnym stopniu na nich polegać, najlepszym sposobem będzie dokładne zmierzenie górnej części ciała (ramion, tułowia).

Najszybszym sposobem na sprawdzenie, jaki rozmiar marynarki będzie odpowiedni, jest zmierzenie najszerszej części klatki piersiowej przy użyciu taśmy krawieckiej. Do otrzymanego wyniku należy dodać ok. 2 cm, a uzyskaną liczbę porównać z tabelą rozmiarów danego producenta.

Typy męskich marynarek – podsumowanie

Marynarka to bardzo ważny składnik męskiej garderoby. W zależności od danego rodzaju, można wykorzystać ją do wykreowania formalnej i poważnej stylizacji lub uzyskać bardziej swobodny efekt, który świetnie sprawdzi się np. w przypadku spotkania ze znajomymi.

Niektóre typy marynarek męskich, jak np. smokingowe, powinny być zestawiane tylko z wybranymi elementami ubioru i noszone w ściśle określony sposób. Z drugiej strony modele sportowe lub nawet garniturowe stwarzają więcej możliwości, ponieważ można je łączyć np. z jeansami czy chinosami.

ŁGR

Sprawdź także

rajstopy trendy

Rajstopy na sezon jesień-zima 2023/24

Chłodniejsze dni nie oznaczają rozstania ze spódnicami i sukienkami! Wystarczy sięgnąć po grubsze modele rajstop, …