Spodnie z dziurami
Dziury i przetarcia na spodniach to prawdziwy hit ostatniego sezonu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Spodnie z dziurami – młodzieżowy hit w dojrzałym wydaniu  

Dziury i przetarcia na spodniach to prawdziwy hit ostatniego sezonu, chociaż trend ten utrzymuje się właściwie już od dziesięcioleci. Te niepozorne akcenty dodają stylizacji luzu i młodzieżowego wydźwięku. Nie są one już wyłącznie domeną nastolatek. Oto garść porad, jak nosić spodnie z dziurami tak, by pasowały Paniom w każdym wieku.

Spodnie z dziurami to interesujący trend, który pojawił się jeszcze w latach 80-tych i poprzez fakt, iż był promowany przez gwiazdy rocka, nawet po dziś dzień kojarzy się ze swego rodzaju niepokornością. Można ją jednak łatwo przełamać za pomocą prostych tricków, dzięki czemu dziury mogą zyskać bardziej grzeczny charakter.

Spodnie z dziurami w poważniejszym wydaniu

Wybierając spodnie z dziurami, które mają stać się częścią stonowanej stylizacji, należy zwrócić uwagę na to, ile dany model posiada przetarć i dziur. Liczy się również ich wielkość i rozmieszczenie. Duże oczka zdecydowanie zarezerwowane są dla luźnych zestawów, które nie będą pasować do każdej okazji. Najlepsze będą modele spodni posiadające oryginalne zdobienia na wysokości kolana i lekko ponad nim. Im wyżej, tym bardziej będą one wyzywające. Lepiej jest także zdecydować się na subtelne rozcięcia niż pokaźne dziury.

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu bardziej subtelnego efektu, warto jest wybrać model, który posiada przetarcia na tyle głębokie, że delikatnie przechodzą w otwory. Efekt ten nie rzuca się zbytnio w oczy jak  dziury. Ponadto na rynku nie brakuje spodni z dziurami, które posiadają podszewki, przez co nie ukazują ciała. To opcja dla osób, które chcą do swojej stylizacji dodać ciekawy element, jednak zachowując jednocześnie jej stonowanie.

Jak zmienić wydźwięk spodni z dziurami?

Spodnie z dziurami idealnie pasują do wszelkiego rodzaju płaszczy. Nadają one całej stylizacji elegancji, jednoczenie tłumiąc buntowniczy charakter spodni. Podobne działanie mają również klasyczne kardigany, a także marynarki. Modne jest połączenie spodni z dziurami z kolorowymi T-shirtami lub koszulami w kratę, jednak zestaw te może nie okazać się odpowiednie na co dzień.

Innym sposobem na złagodzenie wydźwięku spodni z dziurami jest dopasowanie do nich eleganckich butów. Dobrze sprawdzą się tu szpilki. Należy jednak pamiętać by i one prezentowały raczej klasyczny fason.

Spodnie z dziurami – czy zawsze się sprawdzają?

Uznaje się, że spodnie z dziurami są przeznaczone przede wszystkim dla młodych osób. Z tego względu dojrzałe kobiety, które decydują się na taki strój, mogą zostać postrzegane jako nieprofesjonalne w pracy. Ten rodzaj ubioru nie jest więc polecany w miejsca, w których obowiązuje ścisły dress code.

Nawet w przypadku zawodów, które przyzwalają na większy luz w kwestii ubioru, należy zachować ostrożność. Dobrze jest wybrać modele spodni o niewielkich dziurach lub jedynie przetarciach. Dla zniwelowania efektu można założyć pod nie rajstopy posiadające nierzucający się w oczy kolor lub subtelne wzory (np. kropki). O całości stylizacji decydują także dodatki, takie jak buty, torebka czy okrycie wierzchnie. W tej kwestii warto postawić na proste i klasyczne rozwiązania, które nie będą odwracać uwagi od spodni, a jednocześnie nieco je „ugrzecznią”.

Spodnie z dziurami domowej roboty

Choć w sklepach dostępne jest wiele modeli spodni z dziurami, znalezienie właściwej pary, która będzie posiadać idealny stopień „podziurawienia” może być czasochłonne, szczególnie jeżeli zależy nam na subtelnych ozdobach. Na całe szczęście dziury na spodniach można wykonać samodzielnie. W ten sposób zyskuje się pewność, że są one zrobione z wyczuciem, ale przede wszystkim będą stosowne do własnych potrzeb i preferencji.

Do samodzielnych przeróbek najlepiej sprawdzą się jeansy. Materiał, z którego są wykonane, nie popruje się bowiem, kiedy zostanie przecięty. Samo dziurawienie jest bardzo proste. Wystarczą ostre nożyczki. Dla pogłębienia efektu, z krawędzi dziur można wyciągnąć kilka nitek materiału.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

moda męska

Co słychać w modzie męskiej?

Styliści wytyczają nowe trendy w modzie męskiej – marynarki z klapą o szerokości 9,5 cm, spodnie zwężające się …