kiedy sadzić dalie
Dalie to prawdziwe królowe kwiatów | fot.: materiał partnera

Kiedy sadzić i wykopać dalie?

Posiadanie własnego, nawet małego ogródka, jest niewątpliwie dużym atutem. Możliwość spędzania w nim wolnego czasu na czytaniu książki lub zabawach z dziećmi to spora zaleta. Jak sprawić, by przebywanie w ogrodzie dostarczało nam dodatkowych doznań estetycznych i zapachowych? Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie uprawy kwiatów. Może stać się to prawdziwym hobby i sposobem na relaks. Jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać, by cieszyły oko? Posadzenie w otoczeniu domu dalii będzie świetnym pomysłem. Jak je pielęgnować? Kiedy sadzić i wykopać dalie? Nie jest to wcale takie trudne. Wszystkie informacje zamieściliśmy w poniższym artykule.

Dalie to prawdziwe królowe kwiatów, dowiedz się o nich więcej

Czerwień, róż, biel, fiolet i wiele innych kolorów to dostępne warianty zakupu dalii. Karpy (bo tak nazywają się ich sadzonki) możliwe są do nabycia w sprzedaży online. Sprawdzonym źródłem zakupu będzie strona internetowa sklep.cebulekwiatowe.pl. To właśnie w takim miejscu można nie tylko nabyć sprawdzone bulwy dalii, ale również wybrać z bogatej oferty  ich odpowiedni rodzaj. Czy piękne, intensywne kolory to jedyny atut tych roślin? Absolutnie nie. Możesz również wybrać kształt kwiatostanu. Dostępne są zarówno dalie pomponowe, jak i strzępiaste, o wielkich lub małych kwiatostanach. Georginie (bo tak inaczej brzmi ich nazwa) dostępne są w różnych wersjach: wysokich, niskich, kaktusowych, mignon i dekoracyjnych. Każda z tych odmian zachwyca swoją różnorodnością i oryginalnością. Na stronie producenta, takiej jak sklep.cebulekwiatowe.pl, można dodatkowo uzyskać wszystkie informacje o każdej odmianie. Poznasz tam sposób ich uprawy, a także cechy osobnicze wybranej georginii. Szczegółowo jest opisana ich pielęgnacja, a dodatkowo umieszczone są informacje na temat tego, kiedy sadzić dalie do gruntu oraz kiedy wykopać dalie.

Kiedy sadzić i wykopać dalie? Poradnik krok po kroku

Zacznij od zamówienia online na https://sklep.cebulekwiatowe.pl/pol_m_Cebulki-wiosenne_Dalia-Dahlia-204.html wybranych przez siebie dalii. Dostarczone zostaną Ci w postaci karp, czyli małych bulw przypominających drobne ziemniaki, połączonych ze sobą korzeniem głównym. Nie rozrywaj ich, a w całości umieść je w ziemi.

Kiedy sadzi się dalie? Najlepszy moment na ich umiejscowienie w gruncie to druga połowa maja. Te kwiaty są niezwykle wrażliwe na mróz, dlatego właśnie ciepłe miesiące to dobry czas na ich sadzenie. Zwykle w maju przymrozki odchodzą w niepamięć i nie zagrożą bulwom tych kwiatów. Sam proces sadzenia jest bardzo prosty. Wystarczy wykopać odpowiedniej głębokości dół, w którym umiejscowiona zostanie karpa. Nie może on jednak być zbyt głęboki. Szczyt bulwy trzeba umieścić tuż pod powierzchnią ziemi. Ułatwi to roślinie pobieranie wody i przebicie się na powierzchnię.

Kiedy i jak długo kwitną dalie?

Długość tego procesu zależy od rodzaju georginii. Zwykle jednak jest to przełom czerwca i lipca, jednak niektóre odmiany kwitną również w sierpniu. Dalie to rośliny o bogatym kwiatostanie, dlatego też dają efekt wielkich kolorowych bukietów. Należy pamiętać, by łodygi odmian, które osiągają dużą wysokość, wesprzeć dodatkowo metalowym drucikiem lub cienkim patykiem. Zapobiegnie to połamaniu tych kwiatów podczas intensywnych burz i silnego wiatru. Zadbaj również o to, by podczas sadzenia dalii zachować odpowiedni odstęp między nimi. Niech będzie to około 80 lub 100 cm. Zbyt blisko posadzone georginie mogą nawzajem zaburzać swój wzrost.

Gdy robi się coraz zimniej, czyli kiedy wykopuje się dalie?

Jesień zapowiada moment, w którym należy usunąć dalie z gruntu. Jak i kiedy to zrobić? Kiedy wykopać dalie na zimę i w jaki sposób je przechowywać? To częste pytania początkujących ogrodników. Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach. Nie są to rośliny mrozoodporne, dlatego też trzeba im zapewnić dobre warunki, dzięki którym przetrwają do wiosny. Jeżeli je spełnimy, ponownie będą pięknie kwitnąć w następnym sezonie. Przytnij uschnięte pędy bulw i umieść je w suchym i ciemnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza. Jeśli wiesz już, kiedy wykopać dalie ogrodowe, możesz cieszyć się ich pięknem przez wiele kolejnych lat.

Materiał partnera

Sprawdź także

Żółty kwiat dziewanna Verbascum, kwiat łąkowy, żółty kwiat przyciąga owady, zapylanie

Posadź w ogrodzie dziewannę

Większość ludzi kojarzy dziewannę jako dziko rosnącą roślinę z pól i łąk. Jednak coraz częściej …