czarnobyl maska gazowa
Awaria reaktora nr 4 nie spowodowała wcale zamknięcia elektrowni. Pozostałe bloki funkcjonowały jeszcze przez wiele następnych lat | fot.: stock.adobe.com

15 rzeczy, których nie wiedziałeś o katastrofie w Czarnobylu

Od katastrofy w Czarnobylu minęło już ponad 30 lat. Mimo upływającego czasu pozostaje ona jednak żywa w naszej pamięci. Wydaje się nam, że wiemy wszystko na ten temat, ale czy na pewno? Oto 15 faktów o Czarnobylu, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. 

#1 

Po opuszczeniu okolicy Prypeci przez ludzi, zwierzęta uczyniły te tereny swoim królestwem. Znajdziemy tam stada dzikich psów, koni czy dzików. 

#2

Po katastrofie ok. 100 – 200 tys. kobiet zdecydowało się na dokonanie aborcji. Było to spowodowane opiniami lekarzy, którzy sądzili, że dzieci mogą urodzić się chore z powodu radiacji.

#3

Podczas ewakuacji miasta w 1986 roku nie pozwolono mieszkańcom zabrać ze sobą swoich pupili. Skutkowało to porzuceniem tysięcy czworonogów na pastwę losu. 

#4

Deszcz nuklearny spowodowany katastrofą dotarł aż do Irlandii. Krajami, które ucierpiały najbardziej były Rosja, Białoruś i Ukraina. 

#5

Awaria reaktora nr 4 nie spowodowała wcale zamknięcia elektrowni. Pozostałe bloki funkcjonowały jeszcze przez wiele następnych lat – dopiero w roku 2000 zamknięty został ostatni działający reaktor – reaktor nr 3.

#6

W listopadzie 2016 roku ukończona została budowa nowej osłony elektrowni. Konstrukcja kosztowała ok. 1,5 mld euro i została sfinansowana z funduszy aż 40 państw.

czarnobyl dzikie konie
Po opuszczeniu okolicy Prypeci przez ludzi, zwierzęta uczyniły te tereny swoim królestwem | fot.: stock.adobe.com

#7

Serial „Czarnobyl” wyprodukowany w 2019 roku przed HBO sprawił, że ilość wycieczek do Czarnobyla wzrosła aż o 40%. Produkcja okazała się wielkim sukcesem. 

#8

Strażacy, którzy mieli nieszczęście być na służbie podczas katastrofy, nie zostali powiadomieni, na jakie zagrożenia są narażeni. Wszyscy zmarli z powodu promieniowania w ciągu niecałego tygodnia. 

#9

Promieniowanie, na które narażeni byli strażacy było tak silne, że spowodowało u jednego z nich, Władimira Prawika, zmianę koloru oczu – jego oczy z brązowych zmieniły się w niebieskie.

czarnobyl wesołe miasteczko
Wesołe miasteczko w Prypeci miało zostać oficjalnie otwarte 1 maja 1986 roku | fot.: stock.adobe.com

#10

 Szwecja była pierwszym krajem, który poinformował świat o katastrofie. Władze ZSRR chciały początkowo zataić całe zdarzenie przed światem.

#11

„Naszyjnik z Czarnobyla” to sympatyczna nazwa pamiątki po zdecydowanie mniej sympatycznej rzeczy. Jest to określenie na poziomą bliznę, która zostaje człowiekowi u podstawy szyi po usunięciu raka tarczycy. Występowanie tego nowotworu zdecydowanie wzrosło po czarnobylskiej katastrofie m.in. na Ukrainie, w Rosji czy w Polsce. 

#12

Nie wiadomo, ile osób zginęło z powodu wybuchu. Szacunki nie są dokładne – niektóre źródła mówią o 4 tys. ludzi, niektóre o nawet 90 tys.

#13

W reaktorze dalej znajduje się nawet 200 ton radioaktywnych substancji. 

#14

Wesołe miasteczko w Prypeci miało zostać oficjalnie otwarte 1 maja 1986 roku. Niestety, nigdy nie doczekało się tego otwarcia z powodu katastrofy, która miała miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia.

#15

Część Strefy Wykluczenia nie jest wcale tak radioaktywna, jak mogłoby się wydawać. W wielu miejscach promieniowanie jest nawet niższe od tego, z którym mamy do czynienia na co dzień. Na promieniowanie należy uważać szczególnie w czerwonym lesie czy w okolicy urządzeń znajdujących się w wesołym miasteczku.

BGI