Czarnobyl diabelski młyn
W kwietniu 1986 r. w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej katastrofy nuklearnej na świecie | fot.: stock.adobe.com

5 najniebezpieczniejszych miejsc na świecie w 2022 roku

Podczas gdy na świecie jest wiele miejsc, które z łatwością mogłyby uchodzić za odzwierciedlenie raju, są takie, o których nie zaleca się nawet myśleć z powodu niebezpieczeństw, które czają się w każdym zakątku. Powiemy dokładnie o miejscach, których nie wolno odwiedzać, jeśli szukacie Państwo idealnego miejsca na wakacje, które jest nie tylko ładne, a również bezpieczne.

1.   Czarnobyl (Chernobyl)

W kwietniu 1986 r. w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej katastrofy nuklearnej na świecie. Ogromne ilości materiału radioaktywnego (około 400 razy więcej niż połączone bomby z Hiroszimy i Nagasaki) zostały uwolnione do atmosfery podczas eksplozji i pożaru, który płonął przez 10 dni, i ostatecznie rozprzestrzenił się na większą część Europy.

Dziś Chernobyl Story to miasto duchów i najpopularniejsze miejsce turystyczne we Wschodniej Europie. Czarnobylska „Strefa wykluczenia” i pobliskie opuszczone miasto Prypeć są otwarte dla turystów, natomiast bardzo ważne jest przestrzeganie obszernych ostrzeżeń, aby nie dotykać żadnych powierzchni ani nawet nie siadać na ziemi.

2.   Droga Śmierci (Death Road)

North Yungas Road jest znana jako Droga śmierci ze wszystkich właściwych powodów, których można się domyślić. Jazda w górę lub w dół tym 69-kilometrowym serpentynem jest niezwykle niebezpieczna z powodu mgły, osuwisk, wodospadów i klifów spadających na każdym zakręcie. Do 1994 roku co roku ginęło prawie 300 kierowców, umieszczając drogę na liście najniebezpieczniejszych miejsc do odwiedzenia na świecie.

3.   Wyspa Węży (Snake Island)

Około 40 kilometrów od wybrzeża Brazylii znajduje się wyspa, gdzie żaden miejscowy nigdy nie odważyłby się chodzić. Krążą pogłoski, że ostatni rybak, który zbłądził zbyt blisko jego brzegów, został znaleziony kilka dni później dryfujący w swojej łodzi, bez życia w kałuży krwi. Tajemnicza wyspa jest tak niebezpieczna, że rząd brazylijski zabronił jej odwiedzania. Zagrożeniem dla wyspy są złote węże lancetowate – jeden z najbardziej śmiercionośnych węży na świecie.

4.   Brama piekieł (Gates of Hell)

Darvaza to krater gazowy w podziemnej jaskini. Geolodzy podpalili jaskinię, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się metanu, i miejsce to pali się nieprzerwanie od 1971 roku. Znajduje się ono w środku pustyni Karakum, około 260 kilometrów na północ od stolicy Turkmenistanu. Rezerwat gazu tutaj jest jednym z najbardziej rozległych naturalnych gazów na świecie.

Derweze brama piekieł
Darvaza to krater gazowy w podziemnej jaskini. Geolodzy podpalili jaskinię, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się metanu, i miejsce to pali się nieprzerwanie od 1971 roku | fot.: stock.adobe.com

5.   Sentinel Północny (North Sentinel Island)

Wyspa znajduje się na Andamanach i jest uważana za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie dla turystów. Rdzenni mieszkańcy tego miejsca żyli w tradycyjny sposób i odmawiali wszelkich możliwych sposobów łączenia się ze światem zewnętrznym. Plemienni ludzie żyjący na tej wyspie nie są przyzwyczajeni do ludzi z zewnątrz i jeśli turyści staną na ich wyspie, widzą w nich zagrożenie i dopuszczają się aktów przemocy.

To jedna z najdziwniejszych wysp na ziemi, która swoimi opowieściami przyciąga globtroterów. Kolejny powód, dla którego ludzie są proszeni o nie odwiedzanie tego miejsca ze względu na bezpieczeństwo społeczności plemiennej. Nie mają absolutnie żadnej odporności, a turyści mogą przenosić niektóre chorobotwórcze zarazki i mogą rozprzestrzeniać je na całą społeczność.

Czujesz już dreszcz przebiegający po kręgosłupie? Pełen piękna, niebezpieczeństw i przygód świat jest niewątpliwie fascynującym miejscem. Gdziekolwiek zaprowadzą Cię Twoje podróże, bądź tak bezpieczny, jak to tylko możliwe, korzystając z najlepszego dostępnego sprzętu ochronnego.

Materiał partnera