portulaka
Oczywiście i w lipcu możemy wyposażyć nasz ogród w nowe egzemplarze kwiatów. Na zdjęciu portulaka | fot.: stock.adobe.com
Strona główna / Styl życia / Ogród / Ogród last minute – co jeszcze można sadzić latem?

Ogród last minute – co jeszcze można sadzić latem?

Ogród to cudowne miejsce, które przeznaczone jest do uprawy roślin. Marzeniem każdego młodego człowieka jest zakup domu z basenem i bogatą florą. Nie trzeba być milionerem, aby móc zadbać o to miejsce. W ciekawy sposób zaprojektowany z pewnością przyciągnie uwagę wielu gości. Z reguły wszelkie rośliny sadzimy czy też siejemy wczesną jesienią, kiedy temperatura zaczyna się zwiększać. Co w przypadku gdy przegapimy ten okres? Na szczęście niektóre kwiaty mogą pojawić się w naszym ogrodzie nawet w okresie letnim!

Jakie rośliny w czerwcu?

Jeśli wydaje Ci się, że czerwiec jest już zbyt późną porą na nowe rośliny w ogrodzie- jesteś w wielkim błędzie. W tym miesiącu można cieszyć się wieloma pięknymi kwiatami. Możemy wówczas sadzić sadzonki kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na chłód, a także niezwykle popularne rośliny balkonowe, takie jak petunie, pelargonie, werbeny, lobelie, surfinie, scewole i bakopy. Te ostatnie są dość trudne i kapryśne w uprawie, w każdej chwili mogą przestać kwitnąć. Są wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba je regularnie podlewać, a także nawozić płynnym nawozem do roślin kwitnących. Niestety jest to roślina wrażliwa na mróz.

Dodatkowo w tym miesiącu możemy wysiać do gruntu rośliny szybko rosnące. Do nich z pewnością możemy zaliczyć nagietki, kosmosy, aksamitki, czarnuszki, maciejkę, chabry, powoje, a nawet maczki kalifornijskie. Dodatkowo w czerwcu wysiewa się także większość roślin dwuletnich, przykładowo: stokrotka, naparstnica purpurowa, bratki, malwy, niezapominajki, goździki brodate. Jeśli chodzi o byliny jest to doskonały moment na zasianie kocimiętki, żagwin, dzwonków karpackich i wielu innych.

piękne różowe malwy na tle drewnianego domu
Malwy są powszechnie kojarzone z wiejskimi zagrodami i ogrodami w romantycznym stylu angielskim | fot.: stock.adobe.com

Jakie rośliny w lipcu?

Oczywiście i w lipcu możemy wyposażyć nasz ogród w nowe egzemplarze kwiatów. Jest to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich, takich jak stokrotki, malwy, niezapominajki, bratki, goździki brodate. Do połowy tego miesiąca można również wysiewać niektóre kwiaty jednoroczne. Z pewnością możemy do nich zaliczyć portulaki, które zakwitają około 10 tygodni po wysiewie, klarkie, nagietki, groszek pachnący, maciejka, rezeda, nemezje, ślazówki, przypołudniki.

W lipcu możemy wysiać także niektóre rośliny dwuletnie, zwane bylinami. Goździki, orliki, łubiny, smagliczki skalne, gipsówki– takimi pięknymi okazami możemy wzbogacić nasz ogród. Co ciekawe, goździki są bardzo łatwe w uprawie, ponieważ są odporne na suszę, wszelkie choroby, a nawet na mróz. Musimy jednak uważać, aby nie miały zbyt wilgotnej ziemi.

Łubin w ogrodzie
Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu i lipcu | fot.: stock.adobe.com

Jakie rośliny w sierpniu?

Sierpień to świetny czas, aby podzielić i rozsadzić rośliny dwuletnie, które skończyły kwitnąć, możemy do nich zaliczyć: zimowity, piwonie, kosaćce łączowe, jastrunie, liliowce. Co więcej jest to również świetny miesiąc, aby zasadzić drzewa i krzewy iglaste. Najlepiej robić to w przypadku wilgotnych, pochmurnych dni, rano lub wieczorem. Sadzimy także rozsadę bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, stokrotek, a także narcyzów i „szachownic”.

Jak widać, nawet w wakacje możemy zasiać i zasadzić wiele roślin. Co prawda są to już ostatnie chwile, jednakże będą wyglądały tak samo pięknie, jak te zasiane na początku wiosny.

MJA

Sprawdź także

Młody bluszczyk kurdybanek wśród traw, Glechoma hederacea

Majowe zioła, czyli dary natury, które warto włączyć do diety

Dużo mówi się o dobroczynnych właściwościach ziół i o tym jak ich spożywanie fantastycznie wpływa …