Zespół zakładu wielkopiecowego w Starachowicach
Zespół zakładu wielkopiecowego w Starachowicach | fot.: Piotr Miernikiewicz, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Nawiedzone miejsca w Świętokrzyskiem

Województwo Świętokrzyskie leży w południowo wschodniej Polsce i jest ono stosunkowo niewielkie. Niemniej jednak na jego terenie można spotkać wiele pięknych zabytków, a także rezerwatów przyrody, gdzie można zaczerpnąć świeżego powietrza z dala oz zanieczyszczonych, wielkomiejskich centrów. Okazuje się, że Świętokrzyskie ma jeszcze wiele tajemnic, a jedną z nich są nawiedzone miejsca.

1. Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki

Rzekomy duch, a raczej zjawa, która swoim wyglądem przypomina kobietę, według miejscowych, nawiedza to miejsce od wieku lat. Nie jest to czysta historia miejscowych bajkopisarzy, gdyż jeden z ochroniarzy, sprawujący swoją nocną zmianę w Muzeum Przyrody i Techniki, widział tego ducha na własne oczy. Natknął się on bowiem na postać, która przypominała kobietę w okolicach Kina Kotłownia. Z jego relacji wynika, że postać ta unosiła się swobodnie nad ziemią. Smaczku całemu miejscu dodaje fakt, że sam dyrektor generalny muzeum, potwierdza iż często można usłyszeć w budynku dziwne odgłosy jak np. zbieganie po schodach czy skrzypienie podłogi.

2. Zarżnięta Góra

Góra zlokalizowana jest pomiędzy Starachowicami, a Wąchockiem. Nie mniej jest to wzniesienie porośnięte drzewami, nazywane tak przez miejscowych. Z miejscem tym związana jest pewna legenda. Otóż w 1800 roku Jan Szerszeniewski z Wąchocka, postanowił wznieść na niej kościół. Niestety nie stał on zbyt długo, za sprawą samego syna budowniczego, który dokonał profanacji świętego miejsca. Legenda mówi, że na ołtarzu pociął on sobie gardło dwiema brzytwami. Szybko dokonano więc rozbiórki budowli. Mieszkańcy mówią, że syn Szerszeniewskiego, nawiedza Zarżniętą Górę, odprawiając w ten sposób rytuały pokutne. Krąży też historia o tym, że osoby, które młodzieńca napotkają, zaczną borykać się z myślami samobójczymi.

3. Studnia na terenie fabryki Benzyl w Skarżysku Kamiennej

Zakłady Benzyl od wielu lat już nie funkcjonują, jednak można odwiedzać tereny dawnego, prężnie rozwijającego się zakładu. Mieszkańcy i śmiałkowie, którzy na taką wycieczkę się wybrali, często zauważają, iż mają wrażenie, że w starej studni coś lub ktoś siedzi. Nikt po dziś dzień nie jest wstanie wytłumaczyć, co lub kto to właściwie jest. Od czasu do czasu po zmierzchu, można zauważyć w głębinach studni błyskające światła. Mieszkańcy uważają, że jest to duch, który zamieszkiwał niegdyś wieżę, przerobioną na fabrykę.

Zamek w Podgrodziu koło Ćmielowa
Zamek w Podgrodziu koło Ćmielowa. Według legendy zamek miał być siedzibą zbójników. Zbójnicki szef porwał piękną córkę pobliskiemu panu i przetrzymywał ją na zamku | fot.: Jakub Hałun, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

4. Podgrodzie

Podgrodzie to niewielka wieś położona w województwie świętokrzyskim, w której znajduje się mały zameczek. Legenda opowiada o dziewczynie, która została porwana przez bandytów. Podobno, wybrał ją sam wódz tajemniczej szajki. Ojciec próbował uratować swoją córkę i pomiędzy nim i bandytami wywiązała się strzelanina. Niestety dziewczyna została postrzelona i zmarła. Mieszkańcy mówią, że do dziś w ruinach zamku słychać jej płacz i wołanie o pomoc, a zdarza się, że na ścianach można zobaczyć jej cień. Dodatkowo mówi się o tym, że gdy ojciec zauważa co zostało wyrządzone jego córce, przyodziewa się w czarny płaszcz i również przemierza resztki zamkowego dziedzińca. Mówi się, że ojcowie krzywdzący własne córki są najbardziej narażeni na spotkanie z duchem.

DGA

Sprawdź także

klasztor w Zagórzu

Nawiedzone miejsca na Podkarpaciu

Wiele osób pragnie poczuć co jakiś czas dreszczyk emocji. W tym celu nierzadko oglądamy horrory …