astry
Astry będą trafnym wyborem do ogródków przydomowych oraz utrzymanych w stylu wiejskim, jak również znakomicie sprawdzą się jako jedne z kwiatów do ogrodów utrzymanych w stylu angielskim oraz na obwódki mieszkań czy też płotów | fot.: StockAdobe.com

Ogród późnym latem i wczesną jesienią. Jakie kwiaty i byliny wybrać?

Ogród może zachwycać o każdej porze roku. Chociaż przyjęło się, że największe zainteresowanie pracami ogrodowymi przypada na okres początku wiosny lub wczesnego lata, o tyle w późniejszym czasie mamy do wyboru równie szeroką paletę roślin, które staną się ozdobą naszych podwórek oraz rabatek. Niektóre z nich mogą nawet wywołać uczucie nostalgii, gdyż wiele z nich znamy z widzenia z ogródków naszych matek i babć. Jakie rośliny posadzić, aby cieszyły oko aż do późnej jesieni? Poniżej przedstawimy te najbardziej popularne, które można spotkać w sprzedaży. 

1. Astry

Kwiaty, które są bardzo chętnie wybierane i sadzone przez wielu działkowiczów. Swoim wyglądem przypominają nieco gwiazdę. Stąd też pochodzi ich nazwa, wywodząca się z języka greckiego. Astry będą trafnym wyborem do ogródków przydomowych oraz utrzymanych w stylu wiejskim, jak również znakomicie sprawdzą się jako jedne z kwiatów do ogrodów utrzymanych w stylu angielskim oraz na obwódki mieszkań czy też płotów. Rośliny w zależności od gatunku osiągają od 20 centymetrów aż do nawet 50! Niewątpliwą zaletą tych kwiatów jest ich występowanie w różnych kolorach: od białej, poprzez kremową do jasnoróżowych, ciemnoróżowych i fioletowych. W sprzedaży są dostępne mieszanki kolorystyczne, jak również rośliny tylko o określonym kolorze. Swoje kwitnienie rozpoczynają wraz z końcem lata i utrzymują je przez cały okres jesieni aż do pierwszych przymrozków. Ze względu na wiele odmian astrów, każdy może znaleźć coś dla siebie. Najpopularniejszymi rodzajami jest:

  • aster chiński
  • aster książęcy
  • aster igiełkowy
  • aster pinokio.

2. Aksamitki

Aksamitka
Aksamitki występują w kolorze od żółtego, poprzez pomarańczowy aż do odcieni bordo | fot.: StockAdobe.com

Kolejna z popularnych propozycji, która sprawdzi się niemal w każdym środowisku. Aksamitki występują w kolorze od żółtego, poprzez pomarańczowy aż do odcieni bordo. W zależności od odmiany, osiągają wysokość od 15 do 75 centymetrów. Przeważnie rośnie w kępkach. Najlepiej sprawdza się na glebach przepuszczalnych i żyznych. Równie dobrze toleruje stanowiska słoneczne jak i te znajdujące się częściowo w cieniu. Swoje kwitnienie zaczyna w okolicach lipca i trwa ono aż do późnej jesieni. Jest bardzo łatwa w uprawie, dlatego doskonale się sprawdzi na rabatach, w skwerach, w parkach, a nawet na cmentarzach (nie potrzebuje intensywnego nawadniania). Dobry wybór jako roślina doniczkowa do uprawy na balkonach i tarasach. Ciekawostką jest to, że aksamitka jest rośliną jadalną i może być z powodzeniem wykorzystywana do przyrządzania niecodziennych sałatek. Najpopularniejszymi rodzajami jest:

  • aksamitka rozpierzchła
  • aksamitka wąskolistna
  • aksamitka wzniesiona
  • aksamitka wysoka

3. Rudbekie

Rudbekie
Rudbekie, znane też jako jeżówki, zaliczamy do roślin jednorocznych zimotrwałych, dwuletnich lub bylin | fot.: StockAdobe.com

Są dużymi i pokaźnymi krzakami kwitnącymi złocistymi kwiatami z brązowym środkiem. Do uprawy Rudbekii najlepiej przeznaczyć trochę więcej miejsca, gdyż te rośliny bardzo się rozrastają i stają się rozłożyste. Rudbekie, znane też jako jeżówki, zaliczamy do roślin jednorocznych zimotrwałych, dwuletnich lub bylin. Te ostatnie są najczęściej spotykane w przydomowych ogródkach oraz w parkach, gdzie cieszą oko wyrazistym kolorem. Mogą osiągać nawet do 90 centymetrów wysokości.

Ponadto oprócz wyżej wspomnianych zawsze można wybrać najbardziej popularne chryzantemy, które będą kwitnąć niemal do listopada. Dzięki roślinom późnoletnim i wczesnojesiennym będziemy mogli cieszyć się z pięknych chwil babiego lata i powoli obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie.

GTR

Sprawdź także

jesień w ogrodzie

Ogród w okresie przejściowym: jak zadbać o rośliny jesienią?

Każdy chciałby mieć piękny i zadbany ogród. Jednak końcowa przyjemność, wiąże się z bardzo wieloma …