Peonia
Piwonie lubią słoneczne miejsca, dlatego też najlepiej wybrać teren, który przed przynajmniej połowę dnia jest oświetlony przez słońce | fot.: materiał partnera

Peonia — co warto wiedzieć o jej pielęgnacji?

Peonia to jeden z najpopularniejszych kwiatów, który możemy znaleźć zarówno na balkonach jak i w ogrodach. Choć jest to roślina znana od wielu lat, to jednak nie każdy wie, jak powinno się o nią dbać. Co warto o wiedzieć o jej pielęgnacji? Podpowiadamy.

Sadzenie peonii

Peonia powinna być sadzona na przełomie sierpnia i września, wówczas występują optymalne warunki zapewniające jej odpowiedni rozwój. Ze względu na to, że jest to spora roślina, wymaga wystarczająco dużo miejsca. Na jednym metrze kwadratowym nie powinniśmy sadzić więcej niż dwóch peonii. Sadzonki należy wkładać płytko tak, aby były przykryte cienką 3-4 cm warstwą ziemi. Zarówno za głębokie jak i zbyt płytkie osadzenie ich może spowodować opóźnienie kwitnienia. U podstawy rośliny warto jest usypać kopczyk z kory sosnowej, bądź trocin — jego zadaniem będzie utrzymanie optymalnej wilgoci w glebie i zapobieganie rozwojowi chwastów.

Piwonie lubią słoneczne miejsca, dlatego też najlepiej wybrać teren, który przed przynajmniej połowę dnia jest oświetlony przez słońce. Rośliny te lubią otwarte przestrzenie osłonięte od wiatru. Mogą rosnąć również w półcieniu. Dlatego mogą być sadzone obok innych roślin, jednak w taki sposób, aby każda sadzonka miała dla siebie minimum 50 cm kwadratowych powierzchni. Piwonie rosną na każdej glebie, jednak idealne warunki zapewnia im żyzne średnio zwięzłe podłoże o pH 5 – 6. Najlepiej jeżeli do tego zawiera jeszcze dużo próchnicy. Powinniśmy jednak wystrzegać się sadzenia tego kwiatu na glebach podmokłych, ponieważ mogą one spowodować gnicie korzeni rośliny. Z kolei na glebach gliniastych musimy zapewnić jej głęboki drenaż. Optymalne pH mieści się w podanym wyżej zakresie, ale roślina będzie dobrze rosła zarówno na glebach lekko kwaśnych, obojętnych jak i lekko zasadowych.

Pielęgnacja peonii

Peonie wymagają umiarkowanego podlewania. Dlatego powinniśmy je podlewać tak, aby ich podłoże było umiarkowanie wilgotne. Nie należy jednak lać wodą na liście, ponieważ może to je doprowadzić do choroby takiej jak szara pleśń. W okresach suszy roślina powinna być podlewana obficie. Na wiosnę można nawozić kwiat granulowanymi nawozami mineralnymi bądź naturalnymi. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze dla niej. Jeśli jednak zdecydujemy się na to pierwsze, sprawdźmy skład nawozu, aby zawierał więcej fosforu a mniej azotu. Jesienią dobrze jest zastosować czy ściółkowanie nieprzekopanym z ziemią rozłożonym obornikiem. Rośliny te mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 10 do 15 lat, jeżeli tylko zapewnimy im dogodne i optymalne warunki do wzrostu, rozwoju i życia.

Materiał partnera

Sprawdź także

aksamitki proste w uprawie kwiaty

Kwiaty w Twoim ogródku. Które gatunki najlepiej się przyjmą i zrobią wspaniałe wrażenie?

Uprawa roślin pozornie wydaje się być bardzo prostym zajęciem. W praktyce okazuje się jednak, że …