aksamitki proste w uprawie kwiaty
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kwiaty w Twoim ogródku. Które gatunki najlepiej się przyjmą i zrobią wspaniałe wrażenie?

Uprawa roślin pozornie wydaje się być bardzo prostym zajęciem. W praktyce okazuje się jednak, że niekoniecznie tak jest! Każda roślina charakteryzuje się innymi wymaganiami, a niektóre są wyjątkowo trudne do hodowli. Na szczęście, istnieje mnóstwo pięknych i efektownych gatunków kwiatów, których uprawa jest bardzo prosta!

Kwiaty jednoroczne

Pielęgnacja kwiatów jednorocznych jest stosunkowo prosta. Rośliny te są bardzo wdzięczne w uprawie, a dzięki dużej różnorodności gatunków, pozwalają na stworzenie wspaniałych, kwiatowych kompozycji.

Jednymi z najbardziej popularnych kwiatów jednorocznych są petunie, posiadające charakterystyczne kwiaty w kształcie kielichów o różnych kolorach. Roślina ta jest uprawiana z rozsady, a jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Regularnie podlewane, petunie odwdzięczają się pięknymi i licznymi kwiatami o bardzo długim okresie kwitnienia.

petunie kwiaty łatwe w uprawie
Jednymi z najbardziej popularnych kwiatów jednorocznych są petunie, posiadające charakterystyczne kwiaty w kształcie kielichów o różnych kolorach | fot.: Fotolia

Wyjątkowo łatwe w hodowli są też aksamitki – mało wymagające, odporne na susze oraz choroby, a także obficie kwitnące aż do późnej jesieni, mogą stanowić piękną ozdobę każdego ogródka! Wyróżnia się kilka odmian, różniących się od siebie rozmiarem oraz wielkością kwiatów. Aksamitki, w zależności od odmiany, kwitną na żółto i pomarańczowo.

Innym popularnym gatunkiem kwiatów jednorocznych są portulaki, którym świetnie odpowiada panujący w Polsce klimat. Lubią słońce, dobrze znoszą susze, a jedyny problem mogą stanowić dla nich zbyt częste i obfite deszcze. Portulaki charakteryzują się pięknymi kwiatami o nasyconych barwach, które występują w przeróżnych odcieniach: spotykane są między innymi portulaki białe, amarantowe, fioletowe, żółte oraz pomarańczowe.

portulaki łatwe w uprawie kwiaty
Innym popularnym gatunkiem kwiatów jednorocznych są portulaki, którym świetnie odpowiada panujący w Polsce klimat | fot.: Fotolia

Kwiaty dwuroczne

Wśród roślin dwurocznych można wymienić sporo gatunków, które cieszą się dużą popularnością dzięki łatwej uprawie i efektownym kwitnieniu. Należą do nich na przykład goździki ogrodowe o wspaniałych, zbitych kwiatostanach, które mogą mieć różnorodne ubarwienie. Są to rośliny o niewielkich wymaganiach, które dobrze znoszą zimę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Goździki kwiaty łatwe w uprawie
Wśród roślin dwurocznych można wymienić sporo gatunków, które cieszą się dużą popularnością dzięki łatwej uprawie i efektownym kwitnieniu. Należą do nich na przykład goździki ogrodowe o wspaniałych, zbitych kwiatostanach | fot.: Fotolia

Kwiaty wieloletnie – byliny

Niewiele jest gatunków roślin, które są łatwe w uprawie i zachwycają pięknymi kwiatami przez wiele sezonów. Byliny zimują w gruncie i jeśli są właściwie pielęgnowane, potrafią przeżyć bardzo długo!

Do mało wymagających bylin można zaliczyć irysy. Ich wyjątkowe, ogromne i wielobarwne kwiaty sprawiają, że tej rośliny nie można pomylić z żadną inną! Ponadto, irysy nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji prócz podlewania podczas suszy. Mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie, a ich jedyną wadą jest krótki okres kwitnienia.

Irysy kwiaty proste w uprawie
Do mało wymagających bylin można zaliczyć irysy | fot.: Fotolia

Inną popularną i bardzo efektowną byliną jest jeżówka. Roślina ta charakteryzuje się dużymi kwiatami o wypukłym środku i zwisających płatkach, zazwyczaj w kolorze różowym. Jeżówka również jest bardzo łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań.

jeżówka kwiat prosty w uprawie
Jeżówka również jest bardzo łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań | fot.: Fotolia

Mówiąc o efektownych bylinach, warto także wspomnieć serduszkę okazałą, która posiada jedyne w swoim rodzaju kwiaty w kształcie różowych serduszek! Ta oryginalna roślinka dobrze się czuje w średnio zacienionym miejscu i w wilgotnej glebie. Uwaga: jest zaliczana do roślin lekko trujących.

Serduszka okazała bylina łatwa w uprawie
Serduszkę stosuje się do nasadzeń grupowych na trawnikach lub na rabatach | fot.: Fotolia

Jak widać, nie wszystkie rośliny wymagają szczególnej troski oraz wiedzy na temat ogrodnictwa. Istnieje całe mnóstwo gatunków, które robią niesamowite wrażenie, a ich pielęgnacja jest bardzo prosta!

ALA

Sprawdź także

byliny wieloletnie

Byliny ogrodowe – najpiękniejsze i najpopularniejsze rośliny wieloletnie

Byliny wieloletnie to jedne z najchętniej wybieranych roślin przez wszystkich ogrodników: od amatorów z przydomową …