tulipany
Najlepsza pora na sadzenie tulipanów to zdecydowanie jesień | fot.: Fotolia

Porady ogrodnicze: kiedy sadzić róże i tulipany?

Sadzenie róż czy tulipanów to ważny proces, który – odpowiednio wykonany – będzie skutkował w przyszłości pięknie wyglądającą i zdrową rośliną cieszącą każdego ogrodnika. Jednak prócz tego w jaki sposób je sadzimy, istotne jest też kiedy je sadzimy.

Kiedy najlepiej posadzić róże

Zwykle mówi się o dwóch porach sadzenia: wiosennej oraz jesiennej. Wiosną najlepiej to zrobić po ostatnich mrozach, od końca marca do końca kwietnia. Jednak do tego okresu nadają się najbardziej róże zakupione w doniczkach, które mają zwartą bryłę korzenną. Je w zasadzie można zasadzać od wiosny, aż do jesieni, byle ziemia nie była nadto zmarznięta, a latem nie w czasie największego upału. W tym terminie sadzić się też powinno róże pienne, gdyż jesienią byłyby zbyt narażone na zmarznięcie, a ich przygotowanie do zimy mogłoby się okazać zbyt kłopotliwe.

Do innych róż preferuje się sadzenie jesienią, gdyż to pozwala im na łatwiejsze i szybsze ukorzenienie się, chroni je przed przesuszeniem oraz zapewni szybszą wegetację wiosną. Dodatkowo jesienią jest znacznie więcej dostępnych różnorodnych rodzajów róż, a ich cena jest wyraźnie niższa. Oczywiście jesienią istnieje ryzyko przemarznięcia korzeni, jednak w głównej mierze problem ten dotyczy młodych roślin, niż tych wieloletnich, które mają lepszy system korzeniowy. Niezależnie od tego, kiedy planujemy zasadzenie róż, warto pamiętać, żeby nie robić tego w pełnym słońcu, a w dni bardziej pochmurne, lecz nie wietrzny, kiedy gleba jest dość wilgotna.

Najlepsza pora na sadzenie tulipanów

To zdecydowanie jesień. Od września do października. Tulipany są mniej wymagające niż róże, jednak nie oznacza to, że termin sadzenia nie wpływa na ich rozwój. Cebulki posadzone jesienią są mniej podatne na choroby i przed zimą zdążą się ukorzenić, dzięki czemu wiosną będą cieszyć oko swoimi pięknymi kwiatami. Można dzielić tulipany na wczesne oraz późne, co się wiąże z tym, że jedne sadzi się we wrześniu, a drugie w październiku. Jeśli jednak nie wiemy, jakie tulipany mamy, najlepszy będzie termin od 15 września do 15 października. Zdecydowanie należy unikać sadzenia w dwóch ostatnich miesiącach roku, tj. w listopadzie i grudniu, o ile oczywiście chcemy się wiosną cieszyć zakwitłymi roślinami, inaczej może to nastąpić zbyt późno, a w najgorszym przypadku cebulki mogą nie wydać w ogóle kwiatów. Pamiętajmy oczywiście, żeby sadzić zdrowe cebulki, nie powinny być ani nadgnite, ani w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, ponieważ to również ma wpływ na to, czy wyrosną one wiosną.

Mnogość rodzajów róż i tulipanów zachwyca nie tylko ogrodników. Prócz cech ozdobnych to przecież jedne z najchętniej dawanych w prezencie kwiatów. Jeśli zatem chcemy rozpocząć ich hodowlę warto zaznajomić się z odpowiednimi warunkami odpowiadającymi ich najlepszemu rozwojowi tak, by móc w następnym roku cieszyć się i napawać dumą własnoręcznie zasadzonymi roślinami.

AWA

Sprawdź także

Od czego zacząć sezon ogrodniczy?

Wiosna w ogrodzie – jak zaplanować prace?

Gdy przyroda budzi się z zimowego snu, rozpoczyna się sezon na wszelkiego rodzaju prace w …