Eleganckie drewniane meble ogrodowe
Wybierając drewniane meble do ogrodu, oprócz jakości wykonania całego produktu i trwałości elementów ruchomych, koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić rodzaj zastosowanego surowca. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Styl zaklęty w naturze – dlaczego wciąż uwielbiamy drewniane meble do ogrodu

Drewniane meble zazwyczaj kojarzą się z elegancją i trwałością. Dlatego też od lat cieszą się zainteresowaniem architektów wnętrz oraz ludzi aranżujących swoje mieszkania i domu. Wyposażenie wykonane z tego naturalnego surowca sprawdza się świetnie również w ogrodach.

Najczęściej z drewna tworzy się meble na taras, elementy architektury ogrodowej, huśtawki, zestawy zabawek ogrodowych dla dzieci lub domki na drzewie. Choć może nie mają aż tak dobrych parametrów wytrzymałościowych, jak produkty z tworzyw sztucznych, to jednak meble drewniane mogą posłużyć przez naprawdę długi czas.

Jakie drewno najlepiej wybrać do wyposażenia ogrodu?

Wybierając drewniane meble do ogrodu, oprócz jakości wykonania całego produktu i trwałości elementów ruchomych, koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić rodzaj zastosowanego surowca. Nie każde bowiem drewno nadaje się do użytku poza budynkiem. Trzeba szukać gatunków, które są naturalnie odporniejsze na insekty oraz wchłanianie wilgoci.

Wielką popularnością cieszą się drewna egzotyczne, pochodzące z wilgotnych lasów tropikalnych, które nie wymagają dodatkowej impregnacji, gdyż są samoistnie odporne na trudne warunki. W przypadku gatunków rodzimych, nawet tych najtwardszych, niezbędna jest dodatkowa impregnacja.

Do produkcji mebli ogrodowych najczęściej stosuje się drewno twardzielowe. Co to takiego? To materiał występujący wewnątrz pnia. Jest samoistnie zaimpregnowany substancjami twardzielowymi, garbnikami, żywicami i gumą, dzięki czemu nie przewodzi wody tak mocno, jak żywa tkanka, znajdująca się tuż pod korą.

Najpopularniejsze gatunki drewna do produkcji mebli

Drewno używane na zewnątrz musi być trwałe, odporne na wilgoć i zmienne temperatury. Istnieje kilka powszechnie cenionych gatunków. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.

Robinia akacjowa

Często bywa mylnie nazywana akacją. Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej, jednak obecnie powszechnie występuje niemal na wszystkich kontynentach. Jej drewno należy do szczególnie odpornych i elastycznych, o pięknym, ciepłym kolorze. Jeśli szukamy ponadczasowej klasyki z drewna robiniowego, meble ogrodowe z Bazkar.pl (seria Kennedy), trwałe i subtelne, sprawdzą się idealnie w każdej przydomowej przestrzeni.

Ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność, z tego rodzaju drewna tworzy się nie tylko wyposażenie do domów i przydomowych ogródków, ale też przemysłowe maszty i konstrukcje górnicze.

Zestaw drewnianych mebli ogrodowych
Drewniane meble do przydomowej strefy wypoczynkowej to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań, mające spore grono zwolenników. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dąb

Nie ma chyba równie popularnego gatunku drewna w naszym kraju, które kojarzy się z najwyższą trwałością. W Polsce rośnie 6 z 200 gatunków dębów. W przemyśle drzewnych wykorzystuje się jednak tylko trzy: dąb czerwony, szypułkowy i bezszypułkowy.

Dębina jest ciężka, twarda, ale przy tym stosunkowo prosta w obróbce. Świetnie sprawdza się do produkcji wytrzymałych mebli oraz parkietów.

Sosna

Do produkcji rodzimych mebli szczególnie często wykorzystuje się drewno sosnowe, o żółto-białym lub czerwonawym odcieniu. Sośnina jest łatwa w obróbce, jednak niezbyt trwała i podatna na działanie wilgoci i szkodników. Z tego powodu, jeśli chcemy kupić wyposażenie sosnowe, nie możemy zapominać o regularnej impregnacji.

Cedr

Spośród wszystkich gatunków egzotycznych, cedr cieszy się szczególnym uznaniem i popularnością. Jest to drewno lekkie i miękkie, a przy tym bardzo trwałe. Ze względu na dobre parametry i właściwości, powszechnie stosuje się je do produkcji mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrz (stolarka okienna i drzwiowa).

Teak

Drewno tekowo ma dużo naturalnych olejów i kwasu krzemowego, dzięki czemu nie nasiąka wodą i jest odporne na większość szkodników. Należy do gatunków średnio twardych, o żółtawym kolorze, który z czasem ciemnieje.

O ile pierwotnie teczynę używano przede wszystkim do budowy statków, to obecnie stosuje się ją do wytwarzania odpornego na wilgoć wyposażenia do domów i ogrodów.

Meble drewniane do ogrodu – wielość możliwości

Drewniane meble do przydomowej strefy wypoczynkowej to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań, mające spore grono zwolenników. Bogate wzornictwo, rozmaite kolory surowców i zróżnicowane właściwości poszczególnych gatunków drewna, sprawiają, że bez trudu udaje się znaleźć produkty trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne i szkodniki. Dobrze dobrane zestawy wypoczynkowe mogą zatem cieszyć oko, zapewniać wygodę i komfort przez naprawdę długie lata.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble modułowe

Meble modułowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W ostatnich latach wśród trendów wnętrzarskich wyraźnie widoczne jest nastawienie na to, aby nasze wnętrza …