Czy skoki spadochronowe w tandemie są bezpieczne?

Są kapitalnym pomysłem dla każdego, kto chce zasmakować w emocjach dotychczas dostępnych dla profesjonalnych skoczków, ale bez potrzeby uczestniczenia w szkoleniach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zainteresowanie skokami tandemowymi jest coraz większe. Są kapitalnym pomysłem dla każdego, kto chce zasmakować w emocjach dotychczas dostępnych dla profesjonalnych skoczków, ale bez potrzeby uczestniczenia w szkoleniach. Czy jednak taka rozrywka jest w pełni bezpieczna?

Ze skoków spadochronowych w tandemie możemy skorzystać obecnie w wielu różnych miejscach na terenie kraju. Są one prowadzone głównie przez certyfikowane ośrodki lotnicze i spadochroniarskie, z których ofertami możemy zapoznać się przez internet. Skoki są kapitalnym wyborem dla amatorów adrenaliny, osób, które lubią niecodzienne rozrywki, możemy nawet kupić je na prezent. Dzięki nim mamy szansę poznać niezwykłe swobodne spadanie, czyli spadanie bez otwartego spadochronu i przetestować swoją odwagę.

Jak skacze się w tandemie?

Skoki spadochronowe zaliczają się do sportów ekstremalnych, niemniej jednak tak naprawdę należą do jednych z bezpieczniejszych dyscyplin sportowych.

Do skoku tandemowego potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. To uprząż tandemowa, którą połączeni są uczestnicy lotu – pilot tandemu oraz pasażer, który nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie spadochroniarstwa. Także stosuje się specjalne spadochrony tandemowe – dwuosobowe, które są w stanie udźwignąć ciężar dwóch osób. Spadochrony te wyposażane są też w automaty, które uruchamiają się w momencie, gdy spadochron nie został otwarty ręcznie.

Skoki tandemowe odbywają się z wysokości 3000 lub 4000 metrów, co pozwala na uzyskanie swobodnego spadania w czasie od 30 do 60 sekund. Gdy uczestnicy skoku znajdą się na odpowiednim pułapie, wtedy pilot otwiera spadochron. Przez kilka minut tandem już powoli zmierza w kierunku ziemi, gdzie ma miejsce miękkie lądowanie, dlatego nie ma ryzyka kontuzji.

Kto może wziąć udział w skoku tandemowym?

Do skoków w tandemie nie potrzebujemy żadnych szczególnych przygotowań, w tym szkoleń, badań lekarskich, treningów. Nie oznacza to jednak, że nie mają one przeciwwskazań. Główne z nich dotyczą zbyt wysokiej wagi – powyżej 110 kilogramów, co wynika z ograniczeń sprzętowych. Także przeciwwskazania to: epilepsja, niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego.

Wobec tego wtedy, gdy nie spełniamy powyższych wymogów, nie powinniśmy korzystać ze skoków tandemowych, ponieważ mogą one przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Czy zatem skoki są 100% bezpieczne?

Skoki spadochronowe w tandemie nie są niebezpieczne, ale z drugiej strony żaden organizator nie jest w stanie zapewnić nam 100% pewności, że nic się nie stanie. Jesteśmy też informowani o tym przed skokiem, podpisując odpowiednie oświadczenie. Jednak nie musimy się obawiać – odpowiednie zabezpieczenia oraz doświadczony instruktor to wysoka pewność, że naprawdę nic się nie stanie.

Jeżeli chodzi o statystyki, w ciągu całego roku na świecie ma miejsce około 50 wypadków spadochronowych, przy czym głównie są one związane z niezachowaniem procedur oraz nieodpowiednim wyposażeniem.

Na bezpieczne skoki spadochronowe w tandemie zaprasza Skydive.pl z bazą na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. W swojej dziedzinie posiada szerokie wieloletnie doświadczenie i wykorzystuje nowoczesny sprzęt.

Materiał partnera zewnętrznego