Skok spadochronowy w tandemie – także dla Ciebie!

Skoki tandemowe dostępne są dla niemalże każdego, kto ma na to ochotę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zawsze wydawało ci się, że skoki spadochronowe są przeznaczone jedynie dla osób po odpowiednich szkoleniach? Dzisiaj jednak wcale nie musimy w nich uczestniczyć, aby poznać emocje znane skoczkom. Wystarczy, że zdecydujemy się na skok tandemowy!

Skoki spadochronowe to wyjątkowa rekreacja przeznaczona obecnie dla niemalże każdego zainteresowanego. Za sprawą „tandemów” możemy spełnić swoje marzenia całkowicie bezpiecznie, a przy tym w przystępnej cenie, ponieważ nie musimy zapisywać się na kosztowny kurs spadochroniarski.

Skok spadochronowy w tandemie – co to jest?

W skokach tandemowych biorą udział dwie osoby. Są to tandem pilot – instruktor z wieloletnimi doświadczeniem, który obsługuje spadochron, a także pasażer, którym możesz zostać także ty, gdy masz odwagę. Pasażer wraz z instruktorem połączeni są uprzężą tandemową. Stosuje się też większe niż standardowe spadochrony, które mogą bez problemu unieść dwie osoby. Dodatkowe zabezpieczenia to spadochron zapasowy oraz automat, który w razie problemów otwiera spadochron zapasowy samoczynnie.

Skoki spadochronowe w tandemie odbywają się z lecącego samolotu na wysokości 3000 lub 4000 metrów. Wysokość wyskoku ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na swobodne spadanie. Termin ten odnosi się do spadania jeszcze bez otwartej czaszy spadochronowej, która otwierana jest na niższej wysokości. Wtedy możemy poczuć na własnej skórze ogromny pęd powietrza, gdy bez żadnych ograniczeń lecimy w kierunku ziemi. W przypadku wyskoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, z kolei przy 4000 metrach to około 60 sekund.

Gdy znajdziemy się już na pułapie około 1700 metrów nad ziemią, pilot tandemu otwiera spadochron. Wtedy przez kilka minut możemy już wolniej szybować podczas opadania w kierunku lądowiska. Lądowanie w przypadku skoków tandemowych jest miękkie i odbywa się ze ślizgiem, dlatego nie musimy bać się o kontuzje.

Kto może skoczyć w tandemie?

Skoki tandemowe dostępne są dla niemalże każdego, kto ma na to ochotę. Nie musimy brać udziału w kursach ani badaniach lekarskich – po prostu rezerwujemy skok i o wskazanej godzinie przyjeżdżamy do bazy. Na miejscu otrzymujemy wyposażenie – gogle i kombinezon, a także bierzemy udział w krótkim instruktażu informującym nas o zasadach bezpieczeństwa podczas skoku.

W skokach mogą brać udział osoby dorosłe oraz poniżej 18. roku życia, które przedstawią pozwolenie od rodziców lub opiekunów. Skaczą także seniorzy – najstarsza osoba, która skoczyła z tandemem w Polsce, miała 82 lata.

Są jednak pewne przeciwwskazania. Dotyczą one głównie ciężaru pasażera – maksymalna waga to 100 kilogramów. Także w skoku nie powinny brać udziału osoby, u których zdiagnozowano następujące dolegliwości: niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego, choroby psychiczne oraz epilepsja.

Ceny skoków tandemowych zaczynają się od 500 złotych. Wyższą sumę zapłacimy wtedy, gdy zdecydujemy się na wideorejestrację skoku. Więcej informacji o skokach tandemowych można znaleźć na stronie internetowej: skokiwarszawa.pl.

Materiał partnera zewnętrznego