Tomasz Samojlik, Zguba zębiełków, IV tom serii Saga o Ryjówce Kultura Gniewu, 2018 | fot.: Kreatywna.pl
Tomasz Samojlik, Zguba zębiełków, IV tom serii Saga o Ryjówce Kultura Gniewu, 2018 | fot.: Kreatywna.pl
Strona główna / Kultura / Książki / Powraca thriller o…ryjówkach!

Powraca thriller o…ryjówkach!

To już naprawdę ostatni moment na podjęcie decyzji o prezencie z okazji Dnia dziecka. Tym, którzy poszukują książkowej inspiracji, służymy pomocą. Kapitalny komiks autorstwa Tomasza Samojlika to, jak zwykle u tego autora, doskonała zabawa dla małych i dużych.

Tomasz Samojlik, Zguba zębiełków, IV tom serii Saga o Ryjówce

Kultura Gniewu, 2018

Dobrzyk – umiarkowanie błyskotliwa ryjówka co jakiś czas stająca oko w oko z prawdziwym zagrożeniem, jest postacią, która zdążyła zdobyć sobie rzesze fanów. Wydana w połowie maja Zguba zębiełków to już czwarty tom przygód ryjówki przeznaczenia, która – wraz ze swoją drużyną – stawiła już czoło starożytnej przepowiedni, inwazji norek amerykańskich albo zagrożeniu pożarowemu.

Tym razem nie jest lepiej. Idzie zima, chciałoby się nawet powiedzieć: Winter is coming. Dla ryjówkowej społeczności oznacza to kolejne problemy, które szybko zaczynają narastać aż do walki o przetrwanie. Kto by pomyślał, że w świecie ryjówkowatych mogą rozgrywać się aż takie dramaty! Samojlik – biolog, popularyzator wiedzy naukowej i wytrawny komiksiarz – po raz kolejny stawia na niezawodne połączenie czterech składników, który to miks daje prawdziwą mieszankę wybuchową.

Po pierwsze: wartka akcja

Komiks Samojlika nie nudzi. Mrożąca krew w żyłach historia, zwroty akcji, których dramatyzmu nie powstydziliby się twórcy thrillerów, w końcu – świetne postaci, które napędzają całość. Fabularne twisty są efektami umiejętnie wprowadzonych wątków drugo-czy trzecioplanowych, a nie rozwiązaniami konstruowanymi naprędce. Całość jest przemyślana i zaskakująca. To komiksowy storytelling w najlepszym wydaniu.

Pora wkroczyć do świata ryjówek | fot.: Materiał partnera zewnetrznego

Po drugie: samo życie

Niezależnie czy autor pisze o bohaterskich dzięciołach, życiu żubrów czy wilczej watasze, z kart jego opowieści przebijają prawdziwe historie dziejące się na co dzień w przyrodzie. Świat najmniejszych ssaków w Polsce: ryjówek, rzęsorków i zębiełków to kolejny fascynujący obraz. Niejako przy okazji dowiadujemy się na przykład, że ryjówki przed zimą przechodzą skomplikowany proces miniaturyzacji. Takich niesamowitych faktów jest tu więcej.

W komiksie znajdziemy też trochę ekologicznej publicystyki (np. mordercza mgła). Autor, nawet jeśli w danym momencie stawia na walor edukacyjny, ani przez chwilę nie wpada w pułapkę uproszczeń czy mentorskiego tonu. Daje za to punkt wyjścia do rozmowy o aktualnych problemach i wyzwaniach współczesnej ekologii albo o zwykłej, ludzkiej przyzwoitości w stosunku do przedstawicieli świata przyrody.

Po trzecie: flirt z popkulturą, po czwarte: humor

Zguba zębiełków samym swoim tytułem sugeruje opowieść przygodową. Ryjówka przeznaczenia o swojsko brzmiącym imieniu Dobrzyk jest jednak zaprzeczeniem ideału superbohatera, a z opałów zazwyczaj wyciąga go drużyna wiernych przyjaciół. Dzieci bawią się więc samą historią, dorosłych, albo tych bardziej oczytanych (i opatrzonych) z popkulturowymi kliszami, cieszą nawiązania do innych opowieści. Oprócz schematów i konstrukcji słownych zaczerpniętych z kina przygodowego są więc czytelne odniesienia na przykład do Drużyny Pierścienia czy Pieśni lodu i ognia. To puszczenie oka do czytelnika, możliwości różnych odczytań, potęgują czytelniczą frajdę i dają uniwersalną opowieść, z której się nie wyrasta.

Efekt komiczny zaś budują i fajtłapowaty superbohater, i efekt zderzenia schematów wielkiej opowieści z miniaturowym światem ryjówkowatych, w końcu także zapadający w pamięć bohaterowie epizodyczni, jak kruki czy kukułka odlatująca na zimę do Afryki.

Zguba zębiełków jest więc mądra, zabawna i sprawnie skonstruowana. Doskonała do czytania nie tylko w Dzień dziecka. Kto jeszcze nie wkroczył do świata ryjówek, powinien to jak najszybciej nadrobić.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Mikrowyprawy tropem dzikiego zwierza

Wakacje powoli nabierają rozpędu. Dla tych, którzy nie zorganizowali sobie jeszcze urlopu, albo z różnych …