Air joga: medytacja i ruch na przekór grawitacji

Air joga to sposób na wyzbycie się ograniczeń i uwolnienie od stresu kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią | fot.: Fotolia

Emocje i adrenalina w jodze? Jak najbardziej! O ile klasyczne asany na macie zamieni się na… podwieszany pod sufitem hamak. Takie ćwiczenia to najczystsza medytacja w ruchu. Ma dobroczynny wpływ na mięśnie i stawy, ale także na psychikę. Air joga to sposób na wyzbycie się ograniczeń i uwolnienie od stresu kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.

Podstawy aerial joga

Klasyczna joga cieszy się wielomilionową grupą zwolenników, korzystny wpływ tego rodzaju ćwiczeń na zdrowie znany jest od wielu wieków. Joginom z zainteresowaniem przyglądali się także tancerze i akrobaci, dzięki czemu ta dyscyplina mogła rozwijać się w interesujący sposób.

Wśród nich była amerykańska tancerka i akrobatka Michelle Dortignac, która żywo pasjonowała się kulturą wschodu. To ona zapoczątkowała ćwiczenia, które połączyły grację i akrobatycznego w hamaku z duchowością jogi i wyciągając to, co najlepsze z punktu ich styku: pełną koncentrację nad pracą własnego ciała i oddechu.

Joga - zajęcia
Klasyczna joga cieszy się wielomilionową grupą zwolenników, korzystny wpływ tego rodzaju ćwiczeń na zdrowie znany jest od wielu wieków. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Air joga zajęcia

Początkujący powinni wiedzieć, że zajęcia antigravity joga powinni wykonywać w profesjonalnym studio. To najlepszy sposób na uniknięcie kontuzji oraz przyswojenia nieprawidłowych technik. Instruktor nie dość, że pokazuje studentom prawidłowy sposób wykonania poszczególnych ruchów, to będzie także kontrolował prawidłowość ich wykonania.

Wszystkie ruchy w air joga wykonuje się w chuście zawieszonej pod sufitem. Należy wziąć pod uwagę, że nie jest to zwykły szalik czy pareo – to specjalny materiał, który jest w stanie udźwignąć nawet 700 kilogramów, czyli tyle, ile waży przeciętny koń. Nie bez znaczenia jest również szerokość materiału, która powinna być nie mniejsza niż 170 cm.

Warto także zwrócić uwagę na ubranie do air jogi. Zaleca się wybór dopasowanych legginsów czy topów – luźne bluzki w powietrzu mogą przeszkadzać w wykonywaniu asanów. Ubrania do jogi klasycznej i eksperymentalnej znajdziesz w sklepie Adrenaline.

Pierwsze asany w hamaku wciąż zakładają kontakt z podłogą, to m.in. skręty tułowia i skłony. Mają pomóc pozbyć się lęku przed przesunięciem całego ciężaru ciała na chustę. Kolejne pozycje zależą już od stopnia zaawansowania grupy – elementy podstawowe zawierają najprostsze asany, a średnio- i mocno zaawansowane to pełnymi garściami czerpie z akrobatyki.

Joga w powietrzu – korzyści

Zwolennicy air jogi prześcigają się w wymienianiu kolejnych zalet tych ćwiczeń. Należą do nich między innymi:

  • odciążenie kręgosłupa i łatwość w wykonywaniu ćwiczeń dzięki hamakom;
  • wzmocnienie ramion i brzucha;
  • uelastycznienie ciała;
  • odstresowanie i relaks;
  • ukształtowanie ładnej postawy;
  • ćwiczenia umysłu skoncentrowane na przełamywanie własnych lęków;
  • regeneracja organizmu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

joga rozciąganie

Różne rodzaje jogi – w jakim stylu praktykować?

Joga staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jednak gdy laik wgłębi się w temat, okazuje …