Warzywnik w skrzyniach
Warzywa, które uprawia się samemu są najzdrowszym rozwiązaniem. Dokładnie wiemy, co jemy! | fot.: stock.adobe.com

Jak założyć warzywnik w ogrodzie?

Przydomowy warzywnik to bardzo duże udogodnienie, ale też rozwiązanie ekologiczne i coraz bardziej modne. Dzięki niemu, można serwować na obiad warzywa z pewnego źródła, które zawierają szereg wartościowych składników i są wolne od sztucznych substancji i nawozów. Planując wykonanie swojego małego, przydomowego warzywnika, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

O czym pamiętać, urządzając swój warzywnik

W ogrodzie znaczenie mają piękne kwiaty, zachwycające drzewa i krzewy. Jednak, zdecydowanie warto zagospodarować także swój kącik warzywny. Na potrzeby domowników, nie musi on wcale zajmować zbyt wiele miejsca i nie musi być trudny w uprawie. Jeśli jego kompozycja jest dobrze przemyślana, można uzyskać naprawdę ciekawy efekt.

Warzywnik dla początkujących

Aby dobrze zaplanować i wykonać przydomowy warzywnik i maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych rad. Przede wszystkim, wyższe rośliny dobrze jest posadzić pod płotem/ogrodzeniem. Nie można też, zapomnieć o wydzieleniu przejść pomiędzy grządkami. Dzięki nim, nie zniszczymy grządek pielęgnując warzywa i zbierając je. Każda grządka powinna mieć mniej więcej 120 cm szerokości. Ciekawą możliwością jest posadzenie warzyw pod owocowymi drzewkami, które są posadzone w szpalerze. Przed rozpoczęciem sadzenia, warto zorientować się, które warzywa i zioła lubią słońce, a które mogą się rozwijać w bardziej zacienionym miejsce. Zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju jest bardzo ważne. Należy tak skomponować gatunki, aby jedne rosły w cieniu drugich.

Ogród warzywny: porady

Niektóre warzywa rosną bardzo szybko, dlatego warto zaplanować regularny ich siew co około tydzień, dwa. Ponadto, trzeba też pomyśleć, co można zasadzić np. w miejsce po sałacie czy rzodkiewce, aby nie wyrosły tam chwasty, które mogą zagłuszyć mniejsze rośliny. Grządki trzeba też regularnie podlewać i pielić. Niektóre gatunki potrzebują mało miejsce dla optymalnego wzrostu, inne rozrastają się, dlatego trzeba zostawić im więcej przestrzeni. Doświadczeni rolnicy, zwracają także uwagę na to, aby wydzielić miejsca, w których na stałe będą rosły wieloletnie warzywa jak n. zioła czy szczypiorek.

Warzywniak przydomowy – warzywa na wyciągnięcie ręki

Urządzenie przydomowego warzywnika to bardzo ciekawa i opłacalna sprawa. Jeśli zostanie to zrobione w umiejętny i przemyślany sposób z powodzeniem można cieszyć się naprawdę dorodnymi zbiorami. Warzywa i owoce, powinny być składnikiem codziennej diety, dlatego nie można o nich zapomnieć. Warzywa, które uprawia się samemu są najzdrowszym rozwiązaniem. Dokładnie wiemy, co jemy! Dodatkowo nie musimy jeździć do sklepu czy na targ chcąc zrobić zupę lub sałatkę. Wystarczy wyjść do ogrodu i zerwać lub wykopać to czego potrzebujemy! Praktycznie każdy, kto przekonał się do urządzenie swojego ogródka warzywnego, nie wyobraża sobie już pozyskiwania produktów z innych źródeł.

AKU

Sprawdź także

kolorowe pasty warzywne

Doskonały pomysł na zdrowe śniadanie i kolację!

Znudziły Ci się zwyczajne kanapki z serami lub wędliną? Szukasz pomysłu na pyszne i zdrowe …