Czerwona kuchnia
Chłód podstawowej bieli możemy zniwelować dzięki ciepłemu kolorowi mebli, np. szafek kuchennych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aranżacja kuchni bez okien? Podstawowe reguły

Obijamy się o szafki, wpadamy na krzesła, zrzucamy filiżankę z półki, a prostując się, uderzamy o blat? Powodem wcale nie musi być niewielki metraż, a… warunki oświetleniowe panujące we wnętrzu. Jak rozjaśnić kuchnię w przypadku, gdy w pomieszczeniu nie ma okien? Receptą na brak światła są odpowiednio dobrane kolory ścian oraz mebli. Podpowiadamy, jakie kolory do kuchni robią dużą różnicę.

Ciemna kuchnia: postaw na biel

Przede wszystkim biel i jej pochodne. Może nie odkryjemy tu Ameryki ani nie ujawnimy prawdy tajemnej, jednak odcienie bieli to najprostszy, uniwersalny sposób na problemy z dostępem do światła. Postępujmy jednak ostrożnie ze śnieżną bielą – dzięki promieniom słonecznym staje się przyjazna i niekiedy wręcz przytulna. Ciemna kuchnia bez okien w śnieżnobiałej tonacji może zaś sprawiać wrażenie jeszcze chłodniejsze i nieprzystępnej. Tym samym w takim pomieszczeniu lepiej unikać chłodnych odcieni bieli – jeszcze bardziej wyziębią wnętrze. Zagrają tu za to biele pogodne, ciepłe, o zabarwieniu lekko kremowym czy wpadające w piaskowe lub słomkowe tony, jak np. Antyczny Marmur z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

Z drugiej strony chłód podstawowej bieli możemy zniwelować dzięki ciepłemu kolorowi mebli, np. szafek kuchennych. Egzamin zdadzą chociażby czerwienie, które niemal dosłownie podwyższą temperaturę w pomieszczeniu. Możemy pomalować fronty mebli odpowiednią farbą, czyli m.in. odporną na szorowanie (jak Dulux Rapidry).

Ciepłe czy zimne barwy do kuchni bez okien?

Co jeszcze? Wybierając inne kolory do kuchni bez okien, warto kierować się zasadą obowiązującą w stosunku do bieli. Mimo iż błękity i szarości kuszą i intrygują, lepiej postawić na kojące, przytulne beże, róże i brązy. Nie zawsze muszą to być bardzo jasne, rozmyte i stonowane odcienie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do wnętrza mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Kuchnia w drewnie, beżach i brązach
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do wnętrza mocniejsze akcenty kolorystyczne. | fot. materiał partnera zewnętrznego

Doskonały efekt daje np. zestawienie bardzo łagodnego odcienia bieli oraz miodowo-złotej tonacji Spiced Honey (czyli Dulux Koloru Roku 2019). Dwa kolory wzajemnie się zrównoważą i uzupełnią. W takim towarzystwie spełni się nawet chłodniejszy odcień, np. pudrowego błękitu lub turkusu.

Kuchnia w beżach i brązach
W takim towarzystwie spełni się nawet chłodniejszy odcień, np. pudrowego błękitu lub turkusu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak rozjaśnić kuchnię? Sięgnij po szkło

Jeśli zaś chodzi o elementy wyposażenia i meble, aranżacja kuchni powinna opierać się raczej na jasnych tonacjach, np. naturalnym drewnie. Bardzo dobry efekt daje zastosowanie szkła, chociażby przeszklonych półek czy witrynek, które jednocześnie wyeksponują zawartość szafki i pozwolą na subtelną grę świateł i cieni, tworząc refleksy i odbijając wiązki światła.

Szklane szafki w kuchni
Bardzo dobry efekt daje zastosowanie szkła, chociażby przeszklonych półek czy witrynek. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Odpowiednio dobrana kolorystyka oraz parę trików wnętrzarskich zniwelują mankamenty aranżacji spowodowane brakiem okna. Wybierajmy ciepłe odcienie, nawet te o nieco większej intensywności.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

garnki nieprzywierające

Gotuj bez przypaleń z garnkami nieprzywierającymi

Kompletowanie wyposażenia kuchni potrafi trwać latami. Głównie dlatego, że mało kogo stać na zakup w …