Jak zacząć kolekcjonować znaczki?

Hobby to kojarzone zazwyczaj ze starszymi panami może pozytywnie zaskoczyć również młodsze pokolenia, gdyż potrafi wciągnąć i zafascynować. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla wielu z nas filatelistyka może kojarzyć się z nudnym zbieraniem znaczków, jednak jest wprost przeciwnie, gdyż za każdym znaczkiem stoi nie tylko jego historia, ale także wydarzenia związane z jego wydaniem. Hobby to kojarzone zazwyczaj ze starszymi panami może pozytywnie zaskoczyć również młodsze pokolenia, gdyż potrafi wciągnąć i zafascynować. Dowiedz się zatem, jak rozpocząć przygodę i zacząć kolekcjonować znaczki pocztowe.

Zbieranie znaczków jako wartościowe hobby

Zbieranie znaczków tylko pozornie wydaje się nudnym zajęciem. W przeciwieństwie do innych aktywności ta może sprawić, że twoje zasoby pieniężne znacznie wzrosną. Znaczki pocztowe mogą posiadać ogromną wartość i to nie tylko tę sentymentalną. Oczywiście na takie okazy trafia się dość rzadko, jednak nie jest to niemożliwe. Dlatego warto posiadać wiedzę na ich temat, która pozwoli określić, ile dany egzemplarz może być warty.

Znaczki pocztowe – od czego zacząć ich zbieranie?

Tak naprawdę, by zacząć zbierać znaczki nie jest ci potrzebne nic dodatkowego, poza miejscem, w którym będziesz mógł je przechowywać. Jeśli myślisz o tym bardziej profesjonalnie to przyda ci się klaser, gdyż ważne jest bezpieczeństwo cennych modeli. To ważne, gdyż na wartość określonego znaczka ma wpływ także jego stan, czyli ewentualne zagięcia, zadrapania lub wyblaknięcia.

Pinceta jest także bardzo przydatnym akcesorium, szczególnie przy wkładaniu, wyjmowaniu oraz oglądaniu znaczków pocztowych. Z wyglądu przypomina pęsetę, jednak różni się tym, że ma zaokrąglone końce, które chronią twoje znaczki przed uszkodzeniem. Po wszystkie niezbędne narzędzia warto udać się do sklepu filatelistycznego.

Jak kolekcjonować znaczki?

Najlepiej, abyś na początku stworzył własny system segregacji znaczków pocztowych. Może odbywać się to na podzielenie ich ze względu na kategorie np. natura, sport, historia oraz podkategorie: kwiaty, piłka nożna, królowie. Niektórzy z filatelistów kolekcjonują jedynie znaczki pocztowe polskie dzieląc je ze względu na rok wydania i numer serii. Tak stworzony system znacznie ułatwia ich kolekcjonowanie oraz wymianę z innymi pasjonatami tego hobby.

Dlaczego warto kolekcjonować znaczki?

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych to świetne zajęcie dla wszystkich chcących się zrelaksować i odprężyć na przykład po ciężkim dniu pracy. Dzięki nim wzbogacisz również swoją wiedzę, a przy okazji dowiesz się sporo ciekawych rzeczy. Zbieranie znaczków uczy także cierpliwości. Masz możliwość poznania innych pasjonatów w tej dziedzinie, wymiany poglądów oraz dokonania zakupu czy sprzedaży swoich okazów.

Jeśli chcesz być filatelistą to wiedza powyżej powinna być wystarczająca na tyle, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę. Warto kolekcjonować znaczki, gdyż w każdym momencie możesz natrafić na bardzo rzadko spotykany okaz. To zaś może uczynić cię prawdziwym szczęśliwcem, który jest posiadaczem niezwykłego przedmiotu, a w konsekwencji twoje zasoby finansowe mogą znacznie wzrosnąć.

Materiał partnera zewnętrznego