krwiak siniak na nodze
Jedną z przyczyn powstawania krwiaków mogą być uszkodzone i osłabione ściany naczyń krwionośnych | fot.: materiał partnera

Krwiaki i siniaki – czym są i co robić kiedy się pojawią?

Krwiaki i siniaki to bez wątpienia mało estetyczne zmiany, które z różnych powodów mogą pojawiać się na naszym ciele. Przeważnie są kojarzone ze stłuczeniami i urazami, jednak zdarza się, że mogą być związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, niewydolnością naczyń żylnych czy chorobami wątroby.

Jak powstają krwiaki i siniaki?

W przypadku gdy dojdzie do urazu, np. stłuczenia, krew wydostaje się z uszkodzonego naczynia do otaczających go tkanek. Wypływająca z naczynia krew pod pewnym ciśnieniem zostaje wtłoczona między okoliczne struktury tkankowe, rozpychając je, ale nie powodując ich uszkodzenia. W takim przypadku mamy do czynienia z krwiakiem. Krwiak może być widoczny pod skórą w postaci czerwono-brunatnego wylewu, który z biegiem czasu zmienia swoją barwę. Z kolei siniak (inaczej podbiegnięcie krwawe) różni się od krwiaka tym, że nasącza otaczające go tkanki, zamiast gromadzić się pomiędzy nimi, natomiast podobnie jak krwiak wraz z upływem czasu zmienia kolor.

Uszkodzone naczynia krwionośne

Jedną z przyczyn powstawania krwiaków mogą być uszkodzone i osłabione ściany naczyń krwionośnych. Prowadzić do nich mogą różne patologie, w tym stany zapalne naczyń i zakażenia. Ponadto wyjątkowo na uszkodzenia naczyń narażone są osoby starsze, u których wraz z wiekiem naczynia stają się bardziej kruche. Za proces ten odpowiedzialne są: kolagen i elastyna, których włókna z czasem stają się słabe i mniej elastyczne. Oprócz tego na kondycję naczyń wpływ ma niedobór witaminy C, która jest niezbędna do syntezy podstawowego budulca ściany naczyń, jakim jest kolagen. Oprócz tego duże znaczenie ma gospodarka hormonalna i nadmiar glikokortykosteroidów, które osłabiają tkankę łączną i zmniejszają produkcję kolagenu.  

Dysfunkcje wątroby i nerek

Za istotne w kontekście powstawania krwiaków i siniaków uznaje się również choroby wątroby, ponieważ to właśnie w niej wytwarzane są niemal wszystkie czynniki krzepnięcia, które nadają krwi prawidłowe właściwości. Dlatego w stanach niewydolności wątroby mogą występować liczne powikłania krwotoczne, w tym krwiaki i siniaki. Oprócz tego pogorszenie procesu krzepnięcia krwi obserwuje się w przebiegu narastającej niewydolności nerek, gdzie znamienne jest zmniejszenie ilości płytek krwi, a także upośledzenie ich działania.

Sposoby na krwiaki i siniaki

W przypadku krwiaków i siniaków na początku należy wdrożyć postępowanie hamujące napływ krwi do tkanek i pozwalające zmniejszyć dolegliwości bólowe. W tym celu część ciała dotkniętą problemem zaleca się trzymać w pozycji uniesionej ponad poziomem serca, co ogranicza napływ krwi w okolice zranionego obszaru.

Aby przyspieszyć wchłanianie krwiaków, warto zastosować żel np. Lioton 1000, który zawiera heparynę o potrójnym działaniu: przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Wodno-alkoholowa formuła szybko przenika przez skórę i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi. To o czym należy pamiętać to, że tego preparatu leczniczego nie można stosować na otwarte rany czy otarcia.

Materiał partnera

Sprawdź także

dziecko leżące na murawie

Jak radzić sobie ze sportowymi stłuczeniami u dzieci?

Niezaprzeczalnym faktem są prozdrowotne zalety uprawiania sportu, zwłaszcza wśród dzieci. Sztandarowymi argumentami przemawiającymi za zachęcaniem …