gra RPG figurka smoka
Gry RPG (ang. Role Playing Games) są zabawą, która w zdecydowanej większości rozgrywa się w naszych głowach, w naszej własnej wyobraźni | fot.: stock.adobe.com

Klasyczne RPG – na czym polega „granie w opowieść”?

Obecnie zdecydowana większość młodzieży swój wolny czas spędza wpatrując się w ekrany swoich smartfonów czy grając w gry komputerowe bądź na przeróżnego typu konsolach. Warto jednak zastanowić się, czy nasze dziecko lub my sami nie moglibyśmy spędzić tego czasu trochę lepiej, wynosząc coś z tego i jednocześnie nie odcinając się od innych ludzi? Jednym z tego typu rozwiązań jest zainteresowanie się tematem papierowych, klasycznych gier RPG.

Czym są klasyczne gry RPG

Gry RPG (ang. Role Playing Games) są zabawą, która w zdecydowanej większości rozgrywa się w naszych głowach, w naszej własnej wyobraźni. Grupa osób spotyka się ze sobą i wciela w wymyślone przez siebie postacie, które później przeżywają wspólnie różne przygody, zmagają się z wyzwaniami oraz rozwiązują zagadki. Cała ta przygoda nie jest jednak samowolką stworzoną przez umysły wszystkich graczy. Nad wszystkim czuwa tak zwany Mistrz Gry, czyli jedna z osób, która moderuje całą tę rozgrywkę wymyślając tło historii, motywacje podjęcia wyzwania. Mistrz Gry układając historie ciągle ma pod kontrolą jej przebieg i na bieżąco reaguje na poczynania całej reszty graczy. Gdy gracz opowie, co robi w rozgrywce, Mistrz gry ma za zadanie przedstawić tę sytuację oraz opisać skutek takiego wyboru gracza. Podstawą całej rozgrywki jest rozmowa osób wchodzących w skład grupy wyimaginowanych postaci oraz Mistrza Gry. Cała zabawa jest oczywiście podparta materiałami dotyczącymi świata gry lub systemu RPG, w którym przygoda się rozgrywa.

Jakie są najpopularniejsze systemy papierowych gier RPG

Osoby chcące spędzić w ten sposób czas mają ogromny wybór gier, w które mogą zagrać. Oferta systemów RPG jest niezwykle bogata. Do dyspozycji mamy bardzo popularny system o nazwie Dungeons&Dragons. Jest to bardzo zaawansowany świat, solidnie rozwinięty przez twórców i poparty dziesiątkami książek, które opisują przeróżne aspekty systemu, świata, zasad gier oraz postaci i potencjalnych przygód, które mogą napotkać bohaterowie. Dungeons&Dragons to typowy świat fantasy,  w którym gracze mogą wcielić się w czarodziejów, wojowników czy druidów i walczyć z takimi magicznymi stworami jak smoki, gryfy, duchy czy demony.

Dla osób lubiących inne klimaty, dostępny jest również znany nam świat Wiedźmina lub bardziej futurystyczne systemy jak Cyberpunk 2020 czy Warhammer. Każdy z dziesiątek systemów oferuje inną mechanikę gry, inne światy, inne rodzaje postaci i przeciwników. Jednak zasada jest taka sama – spędzamy czas w grupie, wcielamy się w wyimaginowane postaci oraz rozmawiamy, inscenizując w głowach przygody naszych postaci.

Jakie są zalety tego typu rozrywki

Zabawa w klasyczne RPG to doskonały sposób na rozwinięcie wyobraźni. Obecnie wszystko podawane jest nam na tacy za pośrednictwem ekranu telewizora czy komputera. Warto odejść od tego i raz na jakiś czas wysilić swoje szare komórki celem stworzenia sobie fantastycznego świata w głowie. Tego typu rozrywka bardzo rozwija naszą kreatywność, gdyż ciągle jesteśmy poddawani nowym wyzwaniom, którym musimy sprostać. Najważniejsze jednak jest to, że przebywamy z ludźmi, współpracujemy z nimi i uczymy się wspólnie osiągać cele.

ŁNA

Sprawdź także

Wiedźmin s 3

Wiedźmin sezon 3 – Netflix opublikował zapowiedź, plakat i zdjęcia oraz datę premiery

Netflix opublikował dziś zapowiedź, plakat i pierwsze zdjęcia z 3. sezonu Wiedźmina, którego premiera odbędzie …