Trudno sobie wyobrazić codzienną pracę majsterkowicza i funkcjonowanie choćby nawet małego warsztatu bez wykorzystania przydatnych akcesoriów i wielofunkcyjnych narzędzi. Przekonaj się jakie narzędzia należą do najbardziej przydatnych i docenianych w codziennej pracy warsztatu i każdego majsterkowicza.
Pneumatyczny klucz udarowy
Jednym z najbardziej znanych i cenionych w codziennym funkcjonowaniu wielu warsztatów oraz w samodzielnej pracy mejsterkowiczow narzędzi pneumatycznych są klucze udarowe. Są one zasilane sprężonym powietrzem prosto z kompresora. Niezwykłą zaletą pneumatycznego klucza udarowego jest to, że doskonale sprawdzi się zarówno w przydomowym prywatnym warsztacie jak i w profesjonalnym serwisie oferującym usługi na szeroką skalę. Klucz udarowy służy do wykręcania oraz przykręcenia różnego rodzaju śrub w miejscach łatwo dostępnych. Urządzenie sprawia, że odkręcenie śruby jest możliwe bez konieczności użycia siły mięśni, gdyż praca do tego potrzebna jest wykonywana przez sprężone powietrze.
Klucz udarowy – o czym warto wiedzieć
Warto pamiętać, że podczas wyboru odpowiedniego klucza należy każdorazowo wziąć pod uwagę natężenie pracy, którą następnie wykonamy przy pomocy klucza pneumatycznego jak również moment siły podawany w Nm oraz wydajność kompresora będącego w naszym posiadaniu. Większy moment obrotowy danego klucza pneumatycznego, który podawany jest w Nm przekłada się automatycznie na większą wytrzymałość danego klucza. Dlatego klucze udarowe o większym momencie obrotowym posłużą zazwyczaj do wykorzystania w samochodach ciężarowych. Z kolei urządzenia o mniejszej sile są wykorzystywane do samochodów osobowych, a klucze o bardzo niskim momencie obrotowym w mniejszych pracach warsztatowych np. w procesie wykręcania świec zapłonowych.
Pamiętać należy, że niezbędnym elementem do pracy przy pomocy klucza pneumatycznego są specjalne nasadki pneumatyczne. Takie nasadki w przeciwieństwie do tradycyjnych kluczy nasadowych są wykonane z innego stopu stali z dodatkiem molibdenu. Do używania pneumatycznego klucza udarowego niezbędne jest korzystanie z kompresora ze zbiornikiem. W dostępnej na rynku ofercie kluczy pneumatycznych możemy znaleźć m. in. klucze zapadkowe, długie, krótkie, kątowe, w formie grzechotki, twin hummer czy też z przedłużonym trzonem.
Pozostałe narzędzia niezbędne w pracy majsterkowicza
Oprócz wyposażenia każdego domowego warsztatu w takie elementarne narzędzia jak młotek, obcęgi, zestaw różnorodnych kluczy nasadowych, wkrętaki, czy komplet dłut dla przyspieszenia codziennej pracy i znacznego poprawienia jej komfortu warto nabyć także inne mniej znane akcesoria. Przydatne będą m. in. narzędzia miernicze, do których zaliczyć możemy poziomicę, calówkę oraz kątownik stolarski. Bardzo pomocny okaże się też zestaw śrubokrętów, kombinerki, pędzle oraz pistolet do klejenia na gorąco. Ponadto w Twoim warsztacie nie może zabraknąć też elektronarzędzi, które pozwolą na wykonywanie bardziej zaawansowanych prac. Poręczna akumulatorowa wiertarko- wkrętarka umożliwi wiercenie otworów w drewnie, metalu oraz wkręcenie czy wykręcanie śrub. Szlifierka posłuży do szlifowania materiałów, zaś pilarka tarczowa do cięcia drewna albo płytek ceramicznych.
Na zakończenie warto dodać, że wszystkie z wyżej wymienionych narzędzi znacząco przyśpieszą wykonywanie prac i zwiększą ich komfort. Dzięki nim praca w każdym warsztacie będzie przebiegać sprawnie.
DAX