5 europejskich stolic, do których warto polecieć na weekend

Stolica Węgier to z pewnością jedna z najbardziej malowniczych metropolii Europy. | fot.: Fotolia

Miłośnicy podróży wiedzą, że zwiedzanie Europy nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować podróż, spakować niewielki bagaż, a potem już tylko cieszyć się kulturą, kulinariami i widokami najpiękniejszych miast. Weekendowy wyjazd pozwoli na chwilę wytchnienia i naładowanie akumulatorów, gdy jesienna pogoda daje się we znaki. Oto 5 europejskich stolic, do których warto wybrać się na kilka dni.

Berlin

Nemieckie miasto, które od lat cieszy się sławą jednego z hipsterskich centrów świata. Każdy znajdzie tam dla siebie bar, restaurację czy klub, w których poczuje klimat prawdziwej bohemy artystycznej. Całe miasto tętni życiem aż do świtu, z niewątpliwie najbardziej szaloną dzielnicą Kreuzberg na czele. To tam zbiera się berlińska cyganeria, królują nieskrępowany luz, wolność i hałaśliwa, niekończąca się impreza. Miłośnicy sztuki mogą zajrzeć do jednej spośród 440 berlińskich galerii lub ponad 150 muzeów. Natomiast ci, którzy podążają za światowymi trendami w modzie, powinni z pewnością odwiedzić ulicę Kurfürstendamm – serce zakupowe miasta.

Budapeszt

Stolica Węgier to z pewnością jedna z najbardziej malowniczych metropolii Europy. Warto więc poświęcić czas na spacer tamtejszymi uliczkami, prowadzącymi wśród zabytkowych kamienic, zobaczenie budynku Parlamentu, Baszty Rybackiej lub spojrzenie na miasto ze Wzgórza Zamkowego. Termy na Wzgórzu Gellerta pozwolą na chwilę relaksu, a romantycy z pewnością będą usatysfakcjonowani wieczornym widokiem miasta z perspektywy Mostu Łańcuchowego nad Dunajem. Miłośnicy kuchni powinni spróbować tradycyjnego gulaszu i zupy rybnej. Z Węgier warto przywieźć także solidny zapas aromatycznej czerwonej papryki, którą można kupić (wraz z innymi przysmakami) w Centralnej Hali Targowej.

Madryt

Hiszpańska stolica także oferuje mnóstwo atrakcji spragnionym rozrywki turystom. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest muzeum Prado, jedna z najważniejszych placówek tego typu na świecie. Można w nim podziwiać prace m.in. Velazqueza, Goi i Picassa. Nocą zaś warto skorzystać z nieskrępowanej zabawy, zwłaszcza w miasteczku studenckim Argüelles i Moncloa. Będąc w Hiszpanii należy spróbować dań rybnych, zwłaszcza z tamtejszego przysmaku – ryby Bacalao.

Praga

Nasi południowi sąsiedzi mogą poszczycić się nie tylko jedną z najpiękniejszych stolic, ale też doskonałą kuchnią i niespotykanym poczuciem humoru. Po spacerze Mostem Karola czy bajkowej niemal Starówce, przechadzce po dzielnicy Hradczany imponującej Zamkiem Królewskim oraz zabytkowymi pałacami i kamienicami, obowiązkowo należy się posilić. Czesi preferują dania ciężkie i kaloryczne (gulasz, knedliki), a do nich oczywiście piwo. A prawdziwego, czeskiego klimatu szukajmy w niewielkich restauracjach poza centrum , do których uczęszczają miejscowi. Spośród innych atrakcji, warto odwiedzić tamtejszą dzielnicę żydowską i koniecznie posłuchać muzyki klezmerskiej.

Wilno

Stolica Litwy zachwyca swą gotycką, renesansową i barokową architekturą. Tamtejsza Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz zabytków, ogromne wrażenie na turystach robi Aleja Giedymina, jedna z najdroższych ulic świata. Wilno to kulturowy tygiel, w którym jednak znajdziemy wiele polskich akcentów i spotkamy mnóstwo Polaków. Zwolennicy podróży kulinarnych zasmakują w cepelinach, czyli potrawie przypominającej nieco polskie kartacze.

Ideą takiego weekendowego wyjazdu jest to, żeby czerpać ze wspaniałej kultury, ale przy tym nie obciążać zanadto swej kieszeni. Dlatego wycieczkę warto zaplanować wcześniej i poszukać korzystnych połączeń lotniczych. Podróż samolotem pozwala oszczędzić wiele cennego czasu, którego przy kilkudniowym wyjeździe i tak nie mamy zbyt wiele. A tanie loty są idealnym przykładem rozsądnego gospodarowania budżetem. Zamiast jednak śledzić strony wszystkich przewoźników, poszukajmy interesujących nas kierunków w wyszukiwarce połączeń lotniczych. A kiedy już znajdziemy się na miejscu, znajdźmy czas na długi spacer i smakowanie lokalnych specjałów.

Sprawdź także

Giraffe Manor

Oryginalne hotele na świecie

Podczas organizowania wakacji zawsze pojawia się problem wyboru odpowiedniego noclegu. Jeżeli masz już dość zwykłych noclegowni, …