Chiny

6 atrakcji turystycznych, dla których warto udać się do Chin

Chiny to region historyczno-kulturowy położony we wschodniej części Azji. Europejczycy kraj ten utożsamiają głównie z tanimi rzeczami i wciąż pojawiającymi się nowinkami technologicznymi. Okazuje się jednak, że ta powszechna opinia nieco krzywdzi ten rejon. Wizyta w Chinach pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na ten pełen spokoju, kultury i tradycji kraj.

Świątynia nieba – kompleks sakralnych budowli taoistycznych

Kompleks świątynny został wzniesiony między 1402 a 1406 rokiem. Dawniej w czasie corocznych ceremonii, których celem było wymodlenie od Nieba obfitych plonów, kompleks odwiedzany był przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing. Dzisiaj kompleks otwierany jest o godzinie 06:00 dla turystów i lokalnej społeczności, która ćwiczy w parku tai-chi. Świątynia podzielona jest na trzy osobne budowle i trzy osobne strefy modlitewne: Pawilon Modlitwy o Urodzaj, Cesarskie Sklepienie Nieba oraz Okrągły Ołtarz. W 1998 roku kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur – jeden z siedmiu nowych cudów świata

Wielki Mur Chiński to najdłuższa konstrukcja zbudowana przez człowieka. Pierwsze odcinku budowli stawiane były jeszcze w wiekach przed naszą erą. Wygląd muru, jaki dziś możemy oglądać, jest zasługą dynastii Ming. W XV wieku z powodu nacisków ludów mongolskich zdecydowano o wykorzystaniu starożytnego muru i zbudowaniu w oparciu o jego konstrukcję systemu fortyfikacji od Korei po pustynię Gobi. W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Takla Makan – dzika i bezkresna pustynia

Takla Makan to druga co do wielkości piaszczysta pustynia świata. Jej powierzchnia jest niemal równa powierzchni Polski. Pustynię otaczają najwyższe łańcuchy górskie świata, a wzdłuż jej skraju płynie rzeka Tarym. Nazwa tej pustyni oznacza „miejsce łuków”. Pochodzi ono od wiejących tam wiatrów. Częste podmuchy odsypywały bowiem piasek, przez co ukazywały oczom okolicznej ludności liczne fragmenty różnych budowli, a zwłaszcza rzeczonych łuków. Miejsce to dostarcza turystom niesamowitych wrażeń poprzez wspaniałe widoki dzikiej i bezkresnej pustyni. Nie każde biuro podróży i każda zorganizowana wycieczka obejmuje zwiedzenie tej atrakcji. Najlepiej sprawdź opis wszystkich wycieczek na stronie https://logostour.pl/kraje/chiny.

Plac Tinanmen – Plac Niebiańskiego Spokoju

Plac Tinanmen to największy publiczny plac miejski na świecie. Jest otoczony monumentalnymi gmachami Parlamentu, Muzeum Historycznego oraz Mauzoleum Mao Zedonga. Plac i brama powstała w 1417 roku za panowania cesarza Yongle. Na początku plac swoim kształtem przypominał literę „T”. Na środku placu odbywały się ceremonie religijne. Wygłaszano tam również cesarskie dekrety oraz ogłaszano wyniki egzaminów państwowych. Po bokach znajdowały się biura cesarskich urzędników. W wyniku powstania bokserskiego plac został jednak zbombardowany i zniszczony. Dzisiejszy obraz placu, jaki możemy podziwiać, powstał po tych wydarzeniach w 1900 roku. Na placu znajduje się maszt, na który codziennie rano wciągana jest flaga Chińskiej Republiki Ludowej.

Grobowce dynastii Ming – kompleks nekropolii

Atrakcje turystyczne Chiny to też przede wszystkim Grobowce dynastii Ming. W miejscu tym spoczywa trzynastu z szesnastu cesarzy dynastii Ming. Nekropolia powstała za czasów panowania cesarza Yongle. W grobowcu nie spoczywa jedynie cesarz Jingtai, który jako uzurpator został pochowany w nieco mniej widocznym miejscu, Hongwu, którego pochowano w Mauzoleum oraz cesarz Janwen, który zaginął podczas wojny domowej. Do grobowca prowadzi siedmiokilometrowa droga zwana według wierzeń i tradycji chińskiej – drogą duchów. Na tym odcinku ustawione są rzeźby 12 zwierząt realnych oraz mitycznych, oraz 12 posągów mndarynów. W 2003 roku Grobowce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Letni – kompleks parkowo-pałacowy

Pałac letni był kompleksem wypoczynkowym dla cesarzy z dynastii Qing i jednocześnie największym cesarskim ogrodem. Cały kompleks liczy bowiem 70 tysięcy metrów kwadratowych zabudowanej przestrzeni, wypełnionej ogrodami, altankami, pawilonami, galeriami i rezydencjami. Pałac Letni w Pekinie ma również drugą symboliczną nazwę: Ogród Pielęgnowania Harmonii. Początki rezydencji sięgają dynastii Jin. Prawdziwa rozbudowa kompleksu na szeroką skalę rozpoczęła się w 1750 roku. Ówczesny cesarz z okazji 70 rocznicy urodzin swojej matki nakazał wybudować rezydencję o nazwie Ogród Czystych Fal. Na terenie kompleksu znajduje się jeszcze Marmurowa Łódź, Pawilon Oczyszczenia Serca i Wieża Powitania Wschodzącego Słońca. W 1998 kompleks został włączony na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Jak widać Chiny to nie tylko obraz masowej produkcji tak zwanej chińszczyzny i nic więcej. Jest to bowiem kraj pełen kultury, tradycji i licznych wierzeń. Co ciekawe i najważniejsze Chiny to też przede wszystkim również szacunek do historii, przodków i dziedzictwa narodowego. Nie sposób przejść obojętnie obok dobrodziejstw, jakie można zwiedzić w Państwie Środka.

Sprawdź także

dracaena cinnabari

Tajemnice ukryte w najbardziej odległych zakątkach świata: 10 nieznanych atrakcji turystycznych

Podróże to nie tylko sztuka odkrywania nowych miejsc, ale również sztuka odkrywania siebie. W dobie …