górny śląsk
Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, na Górnym Śląsku znajduje się wiele zabytkowych budowli, które zapierają dech w piersiach | fot.: materiał partnera

Co warto zobaczyć na Górnym Śląsku? Plan wycieczki objazdowej

Śląsk kojarzy Wam się jedynie z przemysłem i kopalniami węgla? Nic bardziej mylnego. To ciekawy i bardzo różnorodny region! Jest tam wiele niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć.

Zamki i pałace

Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, na Górnym Śląsku znajduje się wiele zabytkowych budowli, które zapierają dech w piersiach. Należą do nich chociażby pałac i park pałacowy w Pszczynie, Pałac Kawalera oraz okalający go Park w Świerklańcu, mieszczące się na Szlaku Orlich Gniazd, świetnie zachowane ruiny Zamku w Mirowie oraz Zamek w Bobolicach, Zameczek Myśliwski w Promnicach czy znajdujące się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Zamek w Olszynie oraz Zamek w Będzinie. Nie można zapomnieć również o przepięknym Pałacu w Pławniowicach! Sporo ich, prawda? Na dodatek każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i wart zobaczenia.

Parki krajobrazowe i góry

Wprawdzie od Tatr Górny Śląsk dzieli spora odległość, nie oznacza to jednak, że nie ma on niczego do zaoferowania miłośnikom trekkingu i wycieczek na łonie natury. Z pewnością powinni się oni wybrać do Rezerwatu Łężczok, znajdującego się w okolicach Rybnika, nad rozlewiska Pilicy i Liswarty, gdzie można podziwiać przepiękne krajobrazy, skorzystać z licznych ścieżek pieszych i rowerowych lub zorganizować spływ kajakowy. Turyści chcący wyruszyć na szlak, mogą wybrać się na Baranią Górę lub Górę Żar, skąd rozpościera się piękny widok na Beskid Mały oraz Beskid Żywiecki. Na szczyt Góry Żar kursuje również kolejka PKL.

Kopalnie

Będąc na Górnym Śląsku, nie można nie odwiedzić chociaż jednej kopalni. Do wyboru jest ich sporo, najciekawsze będą jednak: zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, Kopalnia Guido oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Mając więcej czasu, warto zwiedzić również typowe śląskie osiedla robotnicze czy Elektrociepłownię Szombierki.

Inne atrakcje

Jeśli powyższe propozycje to dla Was za mało, możecie wybrać się również do Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Parku Śląskiego w Chorzowie czy planetarium. Najmłodsi ucieszą się z wizyty w ZOO oraz wesołym miasteczku „Legendia”, natomiast starszych może zaciekawić Browar Tyskiego. Osoby lubiące zwiedzać miejsca kultu religijnego z pewnością nie ominą klasztoru na Jasnej Górze czy pocysterskiego zespółu klasztorno-pałacowego w Rudach.

Jak zwiedzać Górny Śląsk?

Większość z tych atrakcji zlokalizowana jest w różnych częściach województwa, aby je zobaczyć konieczne będzie więc posiadanie samochodu. Osoby, które nie mają swojego pojazdu, mogą skorzystać z wypożyczalni samochodów Flex Rent a Car. W Katowicach można znaleźć ją na lotnisku w Pyrzowicach (zobacz: https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-katowice-pyrzowice/) oraz obok Dworca PKP. Przed wyborem auta, najlepiej sprawdzić dostępne modele na stronie www. Tam również można je wstępnie zarezerwować i przejrzeć cennik. Flex Rent a Car oferuje samochody odpowiednie dla każdego – większe i mniejsze, kompaktowe i przestronne – z możliwością dodatkowego wyposażenia np. w fotelik dziecięcy. Ponadto każdy z pojazdów przed przekazaniem klientowi jest starannie dezynfekowany.

Zobacz też: Wypożyczalnia samochodów Warszawa Modlin – jak wybrać?

Materiał partnera zewnętrznego