Nowa Zelandia widoki
Sporym zainteresowaniem cieszą się także podróże do Australii i Nowej Zelandii, które są dalekimi lądami, intrygującymi podróżników swoim pięknem i ciekawą kulturą ludzi tam mieszkających | fot.: StockAdobe.com

Nowa Zelandia, dlaczego warto tam pojechać?

Dzisiaj coraz więcej turystów, niezależnie od wielkości portfela, decyduje się na dalekie podróże, często poza kontynent europejski. Popularne stają się wycieczki do rejonów niedostępnych i mało popularnych wśród „typowych” podróżujących w poszukiwaniu wakacyjnego relaksu. Pożądane stają się unikatowe destynacje, na przykład na daleki Wschód – do Azji, gdzie poznać można kulturę dalece odmienną od tej, którą znamy z Europy. Sporym zainteresowaniem cieszą się także podróże do Australii i Nowej Zelandii, które są dalekimi lądami, intrygującymi podróżników swoim pięknem i ciekawą kulturą ludzi tam mieszkających.

Nowa Zelandia – ciekawostki turystyczne

Kraj składa się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej). Pod względem powierzchni kraj jest nieco mniejszy od Polski (o około 15%). Zamieszkuje tam około 4,5 milionów ludzi, co jest dość niskim wynikiem. Gęstość zaludnienia Nowej Zelandii jest bardzo mała, wynosi 17 osób na kilometr kwadratowy. W kraju nie ma zbyt wielu miast. Największym jest Auckland, w którym mieszka ponad milion osób. Nowa Zelandia – stolica to Wellington. Nie jest to państwo, do którego turyści jadą zobaczyć zabytkowe miasta albo perełki nowoczesnej architektury. Ten wyspiarski kraj nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Budynek mający tam 100 lat, trzeba uznać za wyjątkowo starą konstrukcję. Czynnikiem przyciągającym turystów w tę część świata jest wyjątkowa przyroda.

Nowa Zelandia – wycieczki, czyli w kierunku zielonego raju na Pacyfiku

Nowa Zelandia – klimat  jest tu niepowtarzalny, a same wyspy oferują turystom wyjątkowe atrakcje, przede wszystkim związane z naturą i przyrodą.

Plaże

Nowa Zelandia ze względu na to, że jest krajem wyspiarskim, posiada bardzo liczne plaże położone dość blisko siebie. Cała linia brzegowa jest usłana pięknymi plażami. Jedną z najbardziej znanych i lubianych przez turystów plaż jest Ninety Mile Beach, po której można poruszać się samochodem. Inną plażą, którą warto zobaczyć jest Piha z czarnym piaskiem. Natomiast miłośnicy surfowania na pewno wybraliby Waihi Beach.

Matamata scenografia do Shire
Popularnym miejscem turystycznym w Nowej Zelandii jest miejscowość Matamata, która służyła jako scenografia dla Shire w ekranizacjach powieści Tolkiena: Hobbit i Władca pierścieni | fot.: StockAdobe.com

Podążanie za kadrami z filmów Petera Jacksona

Popularną formą turystyki na terenie Nowej Zelandii stało się podążanie śladami drużyny pierścienia. To właśnie tam były kręcone znane na całym świecie trylogie: „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”. W wielu miejscach na nowozelandzkich wyspach można rozpoznać krajobrazy znane z obu filmów. Popularnym miejscem jest miejscowość Matamata, która służyła jako scenografia dla Shire, w którym mieszkały Hobbity.

Lodowce

Wyspa południowa słynie z dwóch lodowców – Fox oraz Franz Josef, które można odwiedzić w dość łatwy sposób. Wycieczka piesza w stronę lodowców trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Lodowce te są wyjątkowe pod wieloma względami, a przede wszystkim dlatego, że ich jęzory schodzą do lasów deszczowych. W żadnym innymi miejscu na świecie nie występuje podobne zjawisko.

Lodowiec Franz Josef Glacier
Franz Josef Glacier – najpopularniejszy lodowiec Nowej Zelandii | fot.: StockAdobe.com

Gejzery, wulkany – geologiczna mieszanka

Nowa Zelandia leży na styku płyt tektonicznych, co objawia się wieloma interesującymi zjawiskami geologicznymi. Nowa Zelandia ma wiele gejzerów, źródeł geotermalnych. Na wyspach znajdziemy także aktywne wulkany oraz ciekawe pod względem geologicznym miejsca.

Milford Sound Nowa Zelandia
Milford Sound o zachodzie słońca | fot.: StockAdobe.com

Fiordy

Fiordy kojarzą nam się głównie ze Skandynawią, jednak Nowa Zelandia także może poszczycić się tymi formami krajobrazu peryglacjalnego. Najbardziej znanymi fiordami są Doubtful Sound oraz Milford Sound. Podróżnicy często wybierają rejs statkiem w pobliżu fiordów, co pozwala także zaobserwować wiele gatunków dzikich zwierząt takich jak foki, pingwiny albo delfiny.

Nowa Zelandia jest krajem, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jest to co prawda daleko i ceny na miejscu nie są najniższe, jednak walory przyrodnicze i kultura tutejszych ludzi jest zachwycająca. Kraj jest bardzo spokojnym i wyciszonym miejscem. Można zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Podróż do tego zakątka świata na pewno nie będzie czasem straconym.

DSZ

Sprawdź także

Wyspa Marthas Vineyard

5 niezwykłych wysp, które wpadły w oko filmowcom

W kinematografii wybór dobrej lokalizacji jest na wagę złota. Nic nie zagwarantuje filmowego realizmu i …