Ładnie zaaranżowane wnętrze
Planowanie wystroju wnętrza nie jest jedynie kwestią wyglądu mieszkania bądź domu. | fot.: Fotolia

Profesjonalne projekty aranżacji wnętrz – ile kosztują i jakie dają możliwości?

Wielu osobom zależy na pięknym, wygodnym i funkcjonalnym wystroju wnętrza domu lub mieszkania. Rzecz w tym, że sporo z nich nie wie za bardzo, jak się zabrać za realizację takiej wizji. Nawet jeśli mają pewne wyobrażenie o aranżacji swoich czterech kątów, to jednak często okazuje się, że istnieje wiele ważnych kwestii do uwzględnienia, nieraz kolidujących z początkowymi założeniami. Nie oznacza to, że uzyskanie pożądanych efektów jest niemożliwe. Warto zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalnych projektantów wnętrz.

Wystrój wnętrza – zasadnicze kryteria

Planowanie wystroju wnętrza nie jest jedynie kwestią wyglądu mieszkania bądź domu. To cała, obszerna dziedzina, poświęcona rozwiązaniom i możliwościom, które mają zagwarantować spełnienie konkretnych oczekiwań w danej przestrzeni – nie tylko związanych z estetyką, ale również funkcjonalnością, komfortem i bezpieczeństwem. Co z tego bowiem, że aranżacja odpowiada naszym gustom estetycznym, skoro ostatecznie nie umiemy się w niej odnaleźć? Niejedna osoba marzy o tym, by jej prywatna, najważniejsza przestrzeń łączyła w sobie praktyczne i wizualne atuty, jednak brakuje jej znajomości tej dziedziny, wiedzy pozwalającej uzyskać zamierzony efekt. Efekt, który nierzadko nawet wykracza poza wcześniejsze wyobrażenia domowników.

Dlatego jeśli pragniemy mieszkać w pięknie, ale zarazem funkcjonalnie urządzonym domu, powinniśmy udać się po pomoc do sprawdzonych firm, zajmujących się profesjonalnym projektowaniem wystroju wnętrz. Eksperci oferujący bogate doświadczenie na bazie prac z różnymi przestrzeniami – nie tylko mieszkalnymi, ale też m.in. biurowymi, hotelowymi, handlowymi czy gastronomicznymi – doskonale znają współczesne rozwiązania architektoniczne i stylizacyjne oraz możliwości ich zastosowania. Są w stanie odpowiednio doradzić w kwestii urządzenia zarówno pomieszczeń wypoczynkowych (salonu lub sypialni), jak i użytkowych (łazienki, kuchni albo gabinetu). Nie ulega też wątpliwości, że praca nad konkretnym projektem będzie zależała od naszych potrzeb i kryteriów. Ilu będzie domowników? Czy układ pomieszczeń ma ulec zmianie? Jaki styl wystroju preferujemy? To zaledwie kilka podstawowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć na początku planowania aranżacji. Osobną, ważną sprawą jest to, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Niemniej, specjaliści w tej dziedzinie potrafią zaproponować najlepsze w danych granicach kwotowych rozwiązania.

Wieloetapowa praca nad aranżacją wnętrza

Nierzadko spotykamy się z katalogowymi prezentacjami wystroju wnętrza, które chętnie przenieślibyśmy w naszą prywatną przestrzeń. Pamiętajmy jednak, że nie każda aranżacja (oraz związana z nią funkcjonalność) sprawdzi się w danym domu lub mieszkaniu. Nie mówiąc już o indywidualnych potrzebach osób, które będą z niej korzystały. Gotowe prezentacje świetnie sprawdzają się jako początkowe inspiracje. Jednak osiągnięcie pewności, że wystrój spełni nasze oczekiwania, będzie najczęściej wymagało projektu, uwzględniającego rozmaite kryteria, koncepcje i korekty.

W przypadku firm zajmujących się profesjonalną, kompleksową aranżacją wnętrz mamy do czynienia z różnymi zakresami (także finansowymi), formami i etapami prac nad projektem, co przedstawia choćby cennik projektowania wnętrz lux interiors. Istnieje bowiem szereg kluczowych kwestii, które należy ustalić, jak np. funkcjonalne rozmieszczenie ścian działowych, mebli i sprzętów (kilku wariantów rozmieszczenia, np. w formie rzutów pomieszczeń, czarno-białych rysunków 2D, a później też wizualizacji 3D), szczegóły związane z elektryką i oświetleniem, hydrauliką, doborem materiałów, podłóg czy mebli. W zależności od rodzaju projektu – funkcjonalnego, koncepcyjnego, wykonawczego bądź kompleksowego – a także zakresu działań, ceny za pracę nad nim potrafią wahać się między 50 zł a 150 zł netto za metr kwadratowy (choć w przypadku trudniejszych przestrzeni, np. kuchni, koszt projektu może wynieść 250 zł za metr kwadratowy). Warto też uwzględnić w budżecie dodatkowe konsultacje z architektem, które mogą okazać się niezbędne, by rozstrzygnąć kwestie naszych potrzeb i najlepszych dla nich rozwiązań.

Jednak dzięki tym działaniom zyskujemy pewność, że wystrój wnętrza domu bądź mieszkania stanowi odpowiedź na nasze oczekiwania estetyczne i użytkowe. To w końcu miejsce, które oddaje nasze „ja”, ma być jego harmonijnym dopełnieniem.

OLI

Sprawdź także

plakat salon boho

Projekty plakatowe DIY: Dodawanie artystycznych akcentów do twojej przestrzeni mieszkaniowej

Wnętrza naszych domów, są odzwierciedleniem naszej osobowości i gustów. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć …