Jak oszczędzać na wakacjach
Zazwyczaj na wakacjach wydaje się więcej pieniędzy niż można się tego spodziewać. Oczywiście nie warto też się ograniczać, gdyż po to się podróżuje, aby smakować lokalnych potraw czy odwiedzać wartościowe atrakcje | fot.: Fotolia

Rozsądne wakacje, czyli jak planować wydatki

Biura podróży, linie lotnicze, a nawet znajomi potrafią przekonywać, że aby gdzieś pojechać nie trzeba mieć dużo pieniędzy. Niestety, jest to tylko połowa prawdy, gdyż jeśli nie marzy nam się podróż w stylu studenckim, na wakacje zawsze trzeba odłożyć trochę pieniędzy. Można jednak zminimalizować niektóre koszty, rozsądnie planując swój wyjazd.

Planując wyjazd

Na wakacje taniej jest jechać poza sezonem, a więc w miesiącach wiosennych i jesiennych. W tym czasie, w wielu krajach można liczyć na naprawdę niesamowitą pogodę. Przykładowo, temperatury na Cyprze w kwietniu to nawet 30 stopni. Wybierając się na wakacje w mniej popularnych miesiącach nie tylko można zaoszczędzić pieniądze, ale i nerwy. O wiele przyjemniej poruszać się po najważniejszych atrakcjach bez tłumów turystów, którzy depczą sobie wzajemnie po stopach. Tańsze wycieczki poza sezonem można kupić w biurach podróży lub tez samodzielnie zorganizować taki wyjazd. W tym drugim przypadku, trzeba zarezerwować bilety lotnicze oraz nocleg. Obecnie da się znaleźć naprawdę tanie noclegi z dobrym standardem, więc warto być czujnym i nie przepłacać za hotele. Ciekawym wyjściem jest wynajęcie apartamentu, które są dość tanie, posiadają kuchnie i po prostu miło się w nich spędza czas.

W trakcie wakacji

Zazwyczaj na wakacjach wydaje się więcej pieniędzy niż można się tego spodziewać. Oczywiście nie warto też się ograniczać, gdyż po to się podróżuje, aby smakować lokalnych potraw czy odwiedzać wartościowe atrakcje. Dobrze jednak rozsądnie podejść do wydatków i zwrócić uwagę czy na pewno coś sprawia przyjemność. Być może wybierając się nad morze, niekoniecznie potrzebna jest wizyta w aquaparku, skoro swobodnie można cieszyć się kąpielą morską i to za darmo. Pójście do restauracji na wakacjach to oczywiście punkt obowiązkowy, zwłaszcza w obcym kraju. Zamiast wybierać te miejsca, które zlokalizowane są przy głównych atrakcjach, a zebrani klienci nie mówią nawet w języku danego kraju, lepiej jest poszukać lokalu, gdzie swój czas chętnie spędzają mieszkańcy danego miejsca. Rachunek będzie na pewno mniejszy, a jedzenie wyśmienite. Z kwestią jedzenia na wakacjach wiąże się problem z poszukiwaniem wykwintności tam, gdzie jej nie ma. Przykładowo, będąc we Włoszech można pójść do ekskluzywnej restauracji, jednak tradycyjna pizzeria w tym kraju, wcale nie będzie zachęcać pięknym wystrojem czy profesjonalną obsługą. Zjeść można tam jednak przepyszną pizzę, która na pewno smakiem przewyższy jedzenie z drogiego lokalu. Nie warto też wydawać zbyt wiele na popularne przekąski. Możliwe, że kolejne lody zjedzone na plaży, nie będą sprawiać zbyt wielkiej przyjemności, a tak naprawdę nie mają one nawet zbyt wiele wspólnego z lokalnymi smakami. Ciekawym i tanim doświadczeniem jest ugotowanie samodzielnego posiłku, korzystając z produktów z lokalnych sklepów i targów. W końcu miejscowi nie żywią się na co dzień w barach i restauracjach, tylko samodzielnie gotują. Będąc w Grecji i przygotowując posiłek z lokalnych pomidorów, oliwek czy sera, także można przeżyć naprawdę niezapomnianą ucztę kulinarną.

KFE

Sprawdź także

chwilówki

Pożyczki online 24/7 w Polsce: jak uzyskać natychmiastowy dostęp do środków w dowolnym momencie

Zainteresowanie pożyczkami online w Polsce z dnia na dzień rośnie, dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom i …