cava
Początki katalońskiego, musującego wina można datować na II połowę XIX wieku | fot.: materiał partnera

Cava – hiszpańskie wino musujące prosto z Katalonii

Dużo osób zastanawia się, jakie wino może być podobne do szampana – najczęściej na myśl przychodzi prosecco. Prawda jest jednak zgoła inna: to cava ma dużo więcej wspólnego z francuskimi bąbelkami, lecz ukazuje przy tym swój hiszpański temperament!

Skąd wzięła się cava?

Początki katalońskiego, musującego wina można datować na II połowę XIX wieku. Wtedy właśnie Josep Raventós odbył szereg podróży po Europie, przy okazji zachwycając się francuskim szampanem i jego wyjątkową metodą produkcji. Postanowił on, że spróbuje przenieść „metodę tradycyjną” na hiszpańską ziemię i wyprodukuje wino z hiszpańskich owoców, korzystając z metod winiarzy francuskich. 

Po kilku latach eksperymentów i epidemii filoksery, która zniszczyła znaczną część jego winnicy, Raventós wypuścił na rynek pierwszą butelkę wina, które obecnie nazywamy cavą. Był to rok 1872 – a więc okres, w którym francuski szampan święcił triumfy na salonach, a ludzie byli prawdziwie spragnieni bąbelków w swoich kieliszkach.  

Hiszpańskie wino, francuskie metody, czyli jak powstaje cava

Tak, jak wspomnieliśmy chwilę wcześniej, produkcja cavy jest bezpośrednio oparta na metodzie wytwarzania szampana, a więc na tak zwanej „metodzie tradycyjnej”, na którą składa się wiele etapów. Pierwszym z nich są oczywiście zbiory i wyciśnięcie moszczu – w przypadku szampana używa się zwykle winogron czerwonych, przez co trzeba robić to szybko, aby uniknąć zabarwienia soku. W przypadku cavy jest nieco łatwiej – trzy główne odmiany winorośli, z których produkuje się to wino – czyli xarello, parellada i macabeo – są winogronami białymi. 

cava
Cava to wino niezwykle uniwersalne | fot.: materiał partnera

Kolejny etap to wstępna fermentacja i przygotowanie mieszanki win, która następnie jest rozlewana do butelek, do których dodawana jest odpowiednia dawka cukru i drożdży. Rozpoczyna to proces drugiej fermentacji, która odpowiada za powstawanie bąbelków. Po zakończonej fermentacji wino dojrzewa na osadzie (w przypadku cavy minimum 9 miesięcy), a następnie martwe drożdże są usuwane. Strata objętości uzupełniana winem i cukrem w finalnym etapie – procesie dosage.

Mimo tego, że produkcja szampana i cavy jest praktycznie identyczna, Hiszpanie udoskonalili metodę, wprowadzając specjalne, ruchome „rusztowania” na butelki, zwane gyropalettes, które przyspieszają oddzielanie osadu z drożdzy od wina i ułatwiają jego „przesuwanie się” w stronę szyjki butelki.  

Wyjątkowy smak katalońskiej cavy

Jak widzimy, podobieństw do francuskiego wina jest dużo – jednak najważniejsze są różnice, a przede wszystkim te aromatyczno-smakowe. Pod tym względem cava jest całkowicie odmienna. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu zupełnie innych winogron, a przede wszystkim odmiany xarello, która wprowadza do wina wyjątkowe, kwaśne oraz nieco ziemiste nuty, które odróżniają cavę od innych win produkowanych metodą tradycyjną, a także winogron parellada, odpowiadających za kwiatowo-owocowe aromaty. 

Z biegiem lat, do „trójcy” podstawowych szczepów dołączył popularny chardonnay (co z pewnością ucieszy fanów win francuskich), a także winogrona czerwone, takie jak garnacha i trepat, dzięki którym możemy cieszyć się także różową cavą.  

Z czym pić cavę? 

Hiszpańska cava podawana jest zwykle jako wino stosunkowo świeże, pełne aromatów jabłek i mineralnych, ziemistych nut. Nie oznacza to, że wino to źle się starzeje – wręcz przeciwnie. Dojrzewająca minimum 30 miesięcy, znaczona rocznikiem cava gran reserva to prawdziwy raj dla fanów złożonych bukietów, w których znaleźć można aromaty chleba, orzechów laskowych, migdałów czy nawet dymu. 

Zależnie od poziomu wytrawności i dojrzewania, wino cava doskonale będzie komponować się zarówno z daniami kuchni śródziemnomorskiej (pasta, pizza), przekąskami w stylu tapas, jak i z kuchnią orientalną – japońską, czy tajską. Świeża cava świetnie nadaje się jako wino podane razem z sushi, podkreślając smak ryb i owoców morza. 

Cava to wino niezwykle uniwersalne i umiejące dać wiele od siebie. To obowiązkowa pozycja do spróbowania przez każdego amatora winogronowych trunków!

Materiał partnera