Historia kawy
Historia przybycia kawy do Polski sięga XVII wieku, kiedy to po raz pierwszy dotarła do naszego kraju z Mołdawii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Krótka historia kawy w Polsce, zwyczaje picia i ekspresy Krups

Niegdyś kawiarnie odgrywały w społeczeństwie dużo ważniejszą rolę niż w dzisiejszych czasach. Były to miejsca spotkań towarzyskich, plotek i smacznych deserów. Miejsca, które tworzyły swoje własne socjalne i kulturalne życie. Ludzie chodzili do kawiarni, żeby przeczytać gazetę lub książkę, poświętować rocznice i porozmawiać o polityce i literaturze, nie tylko ze swoimi znajomymi, ale z przypadkowymi gośćmi napotkanymi w kawiarni.

Krótka historia kawy w Polsce

Historia przybycia kawy do Polski sięga XVII wieku, kiedy to po raz pierwszy dotarła do naszego kraju z Mołdawii. Panowali tam Turcy, którzy kawę pijali na co dzień i to za ich sprawą czarny napój zagościł w Polsce. Początkowo wielu traktowało kawę z niechęcią (m.in. Wacław Potocki i Jan Andrzej Morsztyn), uznając ją za napój wrogów i niewiernych. Jej smak i aromat doceniał jednak m.in. Jan III Sobieski, Ignacy Krasicki, a także Adam Kazimierz Czartoryski, który zadedykował jej nawet komedię pt. „Kawa”. Z czasem zaczęto dostrzegać dobroczynny wpływ napoju na organizm człowieka i kawa pojawiła się w podręcznikach medycznych jako środek leczący schorzenia układu pokarmowego. Na początku XVIII wieku (w 1724 r.) otwarto pierwszą w Polsce i w Warszawie kawiarnię zlokalizowaną w pobliżu Ogrodu Saskiego. Nie cieszyła się jednak popularnością, szybko zbankrutowała, a tradycja picia kawy zaczęła rozkwitać dopiero w II. połowie XVIII w., kiedy to pojawiła się kawiarnia na Rynku Starego Miasta. Bywalcami kawiarni byli początkowo tylko mężczyźni, którzy spotykali się tu, żeby omawiać ważne kwestie polityczne.

Picie kawy towarzyszyło spotkaniom towarzyskim. Tylko w kawiarni można było napić się smacznej i aromatycznej kawy. Aż do końca XIX wieku ziarna sprzedawano w surowej postaci i przed zaparzeniem należało je samodzielnie uprażyć. Efekt często bywał niezadowalający i tylko w kawiarniach umiejętnie przyrządzano czarny kawowy napój. Polacy początkowo pili kawę na wzór wschodni, nie dodając do niej żadnych dodatków. Z czasem próbowano nowych smaków i tak powstała tzw. kawa po polsku z dodatkiem bitej tłustej śmietany. Do kawy chętnie dodawano też cukier, mleko, a nawet sól. W okresie PRL-u przyjął się zwyczaj podawania mocnej kawy zaparzanej w szklankach. Do dziś wiele osób pamiętających tamte czasy parzy kawowy napój, zalewając zmielone ziarna kawy wrzątkiem.

Zwyczaje picia kawy

W 2000 roku w Polsce pojawiły się pierwsze sieciowe kawiarnie serwujące swoim gościom pyszne espresso, kawy z mlekiem i smakowe. 10 lat później polski rynek kawiarniany zaczął rozkwitać. Powstały pierwsze specjalistyczne sklepy kawowe, kawiarnie oferujące specjalne rodzaje kaw; pojawił się zawód baristy. A wszystko to na potrzeby nowych entuzjastów boskiego napoju, którzy próbują różnych metod parzenia kawy, interesują się jej pochodzeniem i kulturą picia czarnego naparu w innych krajach. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 100 wyspecjalizowanych sklepów z kawą i akcesoriami do jej zaparzania oraz 10 palarni kawy. W porównaniu z innymi krajami nie jest to zniewalająca liczba, ale w ciągu ponad 25 lat, kultura picia kawy w Polsce przeszła ogromną zmianę. Coraz popularniejsze stają się konkursy baristów, a osoby potrafiące zaparzać wyśmienitą kawę znajdują pracę w najlepszych polskich kawiarniach. Kawowe specjały i kawiarnie serwujące niespotykane rodzaje kaw to jednak w Polsce wciąż mniejszość. Aktualnie stanowią tylko 1% całego kawowego rynku. Tzw. zalewajka, czyli proszek kawowy zalany wrzątkiem znajduje się na 2. miejscu po espresso.

Ekspresy do kawy i domowe sposoby parzenia

Picie kawy na pobudzenie to poranny rytuał wielu osób. Espresso, „zalewajkę” lub zabielaną kawę pija się do śniadania albo nawet zamiast niego. Najłatwiejszy sposób przyrządzenia kawy to wsypanie jej do kubka i zalanie wrzątkiem. Choć kawa jest wtedy mocna, nie smakuje tak dobrze, jak filiżanka aromatycznego espresso z ekspresu do kawy (np. automatycznego ekspresu Krups). Tak przygotowany napój ma wyśmienity smak i aromat, a dodatkowo pozbawiony jest szkodliwych substancji obecnych w kawie zalewanej. Więcej na https://www.dolce-gusto.pl/info-and-service.

Młodzi smakosze kawy chętnie przyrządzają swój ulubiony trunek w profesjonalnych i łatwych w obsłudze ekspresach do kawy, np. ekspresie (expresie) Krups. W domowym zaciszu mogą wypić filiżankę czarnego napoju rodem z najlepszej kawiarni.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

święto dziadów

Dziady: Echa prasłowiańskiego kultu przodków w Polsce

Dziady, dawna słowiańska tradycja, stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Polski. Choć obchodzone w wielu krajach …