Domowe SOS dla małych kociąt – jak znaleźć pomoc w sieci?

Ileż to razy mały kociak potrafił sprawić trudności, które pozornie wymagały wizyty u weterynarza: skaleczona łapka, dziwna plamka na nosie lub podejrzane zachowanie kocura? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ileż to razy mały kociak potrafił sprawić trudności, które pozornie wymagały wizyty u weterynarza: skaleczona łapka, dziwna plamka na nosie lub podejrzane zachowanie kocura? A może kłopotaliście się z problemem wyboru wysokiej jakości karmy dla zwierzaka, kupna transportera lub próbujecie rozpoznać koci język? Nie każda sytuacja wymaga (często kosztowej) wizyty u weterynarza. Nie każdy ma też czas i możliwości, aby w razie wystąpienia jakichś problemów móc od razu skontaktować się ze specjalistą. Naprzeciw temu wychodzą portale i artykuły tematyczne, które często oferują szybkie i skuteczne rozwiązanie lub wyjaśnienie danej sprawy, niemniej ich lwia część powiela błędy i stereotypy, przed którymi przestrzegają lekarze. Czym kierować się przy przeglądaniu tematycznych portali?

Tego się wystrzegaj!

W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów pozornie pomagających w rozwiązywaniu danej sytuacji, niemniej należy brać pod uwagę, iż wiele porad ma charakter amatorski i mimo dobrej woli, ich stosowanie może zaszkodzić zwierzakowi. Dla przykładu – wielu autorów próbuje przekonać właścicieli, iż podawanie mleka małego kociakowi nie szkodzi dla pracy ich żołądka lub – wręcz odwrotnie – namawia wyłącznie do kupowania drogich produktów mlecznych i serwowaniu ich kociakowi. Od razu uprzedźmy fakty, iż często fachowa wiedza teoretyczna bardzo często rozmija się z doświadczeniami kociarzy. Cóż z tego, że weterynarz zaleca podawanie karmy danego producenta, skoro kociak w żaden sposób nie jest do niej przekonany? Podobna sytuacja dotyczy porad związanych z zachowaniem kota – autorzy wielu wpisów i artykułów doradzają, aby w przypadku nadzwyczaj energicznego i żywego małego zwierzaka przeprowadzić zabieg kastracji, który pozornie rozwiąże wszelkie problemy.

Kryteria wyboru dobrego forum

Jeśli poszukujesz skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia zwierzaka porad dotyczących chowania pupila, to zwróć uwagę na to, czy:

  • autor artykułu posiada jakieś doświadczenie związane z chowaniem kotka lub jest zawodowo związany z branżą – na przykład na forum Purina, producenta karm dla psów i kotów posiadającego ponad 80-letnie doświadczenie w karmieniu zwierząt, możesz znaleźć wiele fachowych porad i wskazówek;
  • przytaczane dane mają swoje potwierdzenie w źródłach, tzn. nie posługują się stereotypami (np. „Ponad 80% właścicieli kotów nie potrafi zatroszczyć się o ich zdrowy rozwój”) i uprzedzeniami („Karmisz swego pupila domowym jedzeniem? To źle!”)’
  • są przedstawiane wyniki międzynarodowych badań;
  • artykuł/wpis zawiera wskazówki dotyczące kwestii pobocznych nie tylko dla właścicieli kotów, jak na przykład ile wynosi miesięczny koszt utrzymania zwierzaka i jak pomagać żyjącym na wolności osiedlowym kotom.

Jednakże najcenniejsze są porady innych kociarzy, bowiem każdy kot, podobnie zresztą jak człowiek, ma innych charakter i tryb życia. Nie wiesz, jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem, w którym pozostaje kociak? Weterynarz nie odpowie Ci szczegółowo na to zagadnienie, a wpis na blogu nie zawsze rozwiąże wszelkie wątpliwości, dlatego warto zaglądać na fora i stamtąd czerpać wskazówki i pomysły od innych właścicieli. Podobne kwestie dotyczą nadmiernego apetytu, drapania mebli, dbania o kocie pazurki, pielęgnacji kotki po porodzie lub sposobu na pozbycie się sierści z mebli i kanapy – takie małe, domowe sos dla właścicieli kociąt jest częstokroć bardzo przydatne i nie wymaga dodatkowej wizyty u weterynarza. Warto zaglądać na strony i fora producentów pokarmu dla zwierząt, bowiem można natrafić na liczne konkursy oraz badania testowe nowych produktów dla kociaków. Wybierając dobre forum lub portal należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, bowiem o wysokim poziomie merytorycznym świadczą nie tylko wpisy aktywnych użytkowników, ale przede wszystkim liczne fachowe artykuły autorstwa lekarzy-weterynarzy oraz poradniki dotyczące szerokiej tematyki posiadania kociaka (od kosztów adopcji, poprzez leczenie i żywienie, skończywszy na wskazówkach przy wyborze akcesoriów do zabawy).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kot kastracja

Kastracja kota – to warto wiedzieć

Kastracja kota to dość ważne zagadnienie, z którym powinien się zaznajomić każdy właściciel mruczka, który …