zanieczyszczenie oceanu plastikiem
Plastik w morzach i oceanach to rocznie także bolesna śmierć dla milionów zwierząt. Produkty nazywane jednorazowymi, z perspektywy ludzkiego życia są wieczne – tworzywa sztuczne rozkładają się setki a nawet tysiące lat | fot.: Fotolia

Do 2050 roku w morzach będzie tyle samo plastiku co ryb

Ponad 8 milionów ton plastiku – co roku taka ilość ląduje w morzach i oceanach.    To tak, jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość jednej śmieciarki. Co istotne, większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić takimi, które nie zagrażają naszemu środowisku.    

W całej Unii Europejskiej rocznie jest produkowanych 100 miliardów foliówek i 46 miliardów plastikowych butelek rocznie. Do tego trzeba doliczyć jednorazowe sztućce, talerze, kubki, słomki, butelki. To co jest nam potrzebne jedynie na chwilę, zostaje potem na Ziemi przez kolejne kilkaset lat.

Plastik, który trafia do mórz jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt, ale także dla człowieka. Zwierzęta mylą je ze swoim pokarmem, połykają drobinki plastiku i to trafia do łańcucha troficznego. Następnie te ryby trafiają na nasze talerze. Jest więc tak, że zjadamy własny plastik. – mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska

Plastik w morzach i oceanach to rocznie także bolesna śmierć dla milionów zwierząt. Produkty nazywane jednorazowymi, z perspektywy ludzkiego życia są wieczne – tworzywa sztuczne rozkładają się setki a nawet tysiące lat.

Fundacja WWF Polska rusza z wakacyjną kampanią „Nie dla plastiku”.

Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie – w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już na 311 mln ton. Rocznie każdy mieszkaniec Europy generuje ok. 31 kg śmieci z plastiku, a tylko 30 % z nich podlega recyklingowi.

Dobra informacja jest taka, że przynajmniej częściowo możemy temu zapobiec, zmieniając nawyki i zastępując plastikowe artykuły, takimi, które nie zagrażają środowisku.

  • Słomki – nie mają żadnej praktycznej funkcji, bez nich napój smakuje tak samo. Można z nich zrezygnować lub zacząć używać słomek wielorazowych i nosić je ze sobą.
  • Plastikowe butelki (PET) – można używać bidonów, butelek wielorazowych filtrujących wodę z kranu lub wybierać mniejsze zło – napoje w szklanych butelkach.
  • Jednorazowe sztućce – jeżeli mamy wybór, zawsze korzystajmy z wielorazowych lub nośmy nasz własny zestaw przy sobie.
  • Foliówki – zastąpmy je wielorazowymi torbami –  nie musimy kilku jabłek czy cytryn pakować do torebki foliowej, którą wyrzucimy zaraz po rozpakowaniu zakupów. Robiąc zakupy w sklepie, przyklejajmy naklejki z wagi bezpośrednio na owoce i warzywa.
  • Zabawki – zabierz na wakacje te z poprzedniego sezonu, nie ulegaj potrzebie chwili. Ucz swoje dzieci, że takie zabawki na jeden raz,  to nie tylko niepotrzebne wydatki, ale też odpady, których powstania można uniknąć.
  • Maty do jogi – używaj takich z włókna bambusowego.

Sprawdź także

szkoła prywatna

Korzyści wynikające z uczęszczania do prywatnej szkoły

W obecnych czasach uczęszczanie do prywatnej szkoły ma bardzo korzystne aspekty. Warto dowiedzieć się na …