Naturalna żywność może przedłużyć życie. Zawarte w niej substancje odżywcze są w stanie zwiększyć antyoksydacyjny potencjał komórek i poprawić ich zdolność do regeneracji. Do substancji tych należą m.in. tłuszcze nasycone i polifenole, m.in. kurkumina. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem polifenoli w terapii i profilaktyce nowotworów i choroby Alzheimera. Główne przyczyny starzenia się komórek organizmu człowieka, obok uwarunkowań …
Czytaj więcej »Lek, kosmetyk, celuloza… Odczarowanie konopi siewnych
Konopie przemysłowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – od produktów leczniczo-terapeutycznych takich jak olejki poprzez całą gamę suplementów diety, żywność, a nawet kosmetyki. Ekstrakt z konopi ma działanie lecznicze m.in. w przypadku takich chorób jak padaczka lekoodporna, depresja, choroba Parkinsona, cukrzyca czy różnego rodzaju nowotwory. Uprawa …
Czytaj więcej »Badania mutacji genetycznych szansą na uniknięcie raka
Co czwarta osoba chorująca na nowotwór jest nim obciążona genetycznie. Profilaktyka w postaci badań mutacji genetycznych pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania lub wykryć chorobę we wczesnym stadium, ratując życie pacjenta. Choroby nowotworowe, wrodzone choroby dziecięce, Alzheimer czy Parkinson to w dużej mierze schorzenia, które mają swoje podłoże w genetyce. Pojawiła się jednak możliwość ich …
Czytaj więcej »Alzheimer atakuje młodych?
Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi starszymi – zachorować można już w wieku 20, 30 czy 40 lat. U młodych dolegliwość tę charakteryzuje dziedziczność, wskazująca na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Dziedziczna postać choroby ma przebieg zazwyczaj ostry. Wczesna postać Alzheimera jest chorobą genetyczną. Na nią mogą zapadać osoby …
Czytaj więcej »