Zapalenia płuc i gardła, grypa, przeziębienia, angina – tego typu chorób spodziewamy się najczęściej jesienią i zimą. Spadek temperatury powietrza może osłabiać naszą odporność, umożliwiając namnażanie się bakterii w różnych częściach dróg oddechowych i nie tylko. Jednak to nie samo zimno sprawia, że chorujemy – na anginę równie dobrze możemy zachorować w …
Czytaj więcej »Objawy i leczenie boreliozy
Borelioza, zwana inaczej krętkownicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jest przewlekłą zakaźną infekcją wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Infekcja, do której dochodzi, jest wynikiem ukąszenia przez kleszcza zarażonego patogennymi krętkami. Jako swoje siedlisko kleszcze upodobały sobie łąki oraz pogranicza lasów iglastych i liściastych. Żyją w ściółce, jednak wspinają się po trawach …
Czytaj więcej »Zarządzenie NFZ utrudni leczenie HCV?
Pacjenci żyjący z HCV znów mogą obawiać się o swoje leczenie. Obecność na liście leków refundowanych najnowocześniejszych terapii, stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, może nie potrwać długo. Wszystko przez Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2017 r. nr 42/2017/DGL (http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-422017dgl,6582.html), które może odebrać dostęp …
Czytaj więcej »Nowoczesne metody leczenia przepuklin
Przepuklina jest często występującym schorzeniem, mogącym pojawić się u każdego z nas. Wszystkie rozpoznane rodzaje przepukliny wynikają z osłabienia powłok jamy ciała. Wyróżniamy co najmniej kilkanaście jej rodzajów, a do najczęściej występujących należą przepuklina pachwinowa, udowa oraz pępkowa. Jak rozpoznać przepuklinę? Jakie są nowoczesne metody leczenia schorzenia? Przepuklina to stan przemieszczenia …
Czytaj więcej »ADHD może pomóc w karierze
ADHD, czyli nadpobudliwość psychoruchowa, kojarzy nam się głównie z dziećmi, ponieważ to one najczęściej cierpią na tę przypadłość. Jednak nie każdy wie, że ta choroba może występować również u dorosłych. Jak ADHD wpływa na dorosłe życie? – U większości osób, które chorowały na ADHD w dzieciństwie, w późniejszym wieku objawy …
Czytaj więcej »Jesteśmy coraz starsi
Osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią coraz większą część społeczeństwa. Według danych GUS udział osób powyżej 65 roku życia w całym społeczeństwie do 2030 roku zwiększy się blisko dwukrotnie i osiągnie ponad 23 proc. Jest to wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szczególnie istotne jest to w przypadku chorób hematoonkologicznych, dotykających najczęściej osoby starsze. Konieczne jest …
Czytaj więcej »Doktor Google cię wyleczy
Zdecydowana większość Polaków kupuje leki oraz decyduje się na badania bez konsultacji ze specjalistą. W dużej mierze wynika to ze zbyt długiego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza oraz z tego, że duża część społeczeństwa myśli, że medycyna jest prosta i przewidywalna. Samodzielne decydowanie o terapii i wykonywanych badaniach może być jednak niebezpieczne dla zdrowia, często jest …
Czytaj więcej »Domowe leczenie kaszlu i chrypki
Przed nami coraz dłuższe, jesienne wieczory. Osoby szczególnie podatne na przeziębienia już teraz zaczynają się bać. Nic dziwnego – jesienią i zimową zwykle ma miejsce prawdziwa plaga zachorowań, a kaszel, eufemistycznie mówiąc, rozlega się z każdego kąta. Czym jest kaszel? To nie tyle choroba sama w sobie, co mechanizm obronny …
Czytaj więcej »