Czujnik ruchu
Obecnie budynki są nie tylko nowoczesne w kwestii wzornictwa, ale przede wszystkim wykorzystywanych w nich urządzeń technicznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czujniki ruchu – czym się różnią i gdzie je stosować?

Automatyzacja weszła już na dobre do współczesnego budownictwa. Obecnie budynki są nie tylko nowoczesne w kwestii wzornictwa, ale przede wszystkim wykorzystywanych w nich urządzeń technicznych. Do urządzeń, które zdecydowanie poprawiają wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność naszego domu, na pewno należą czujniki ruchu. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czym się różnią i gdzie je stosować.

Czym się różnią czujniki ruchu?

Czujniki ruchu, zwane inaczej czujkami, pełnią w inteligentnym domu różne funkcje. Ich działanie sprawia, że mamy wiele, ważnych spraw (takich jak oszczędzanie energii czy bezpieczeństwo domu) pod kontrolą. Pierwszą grupą czujników ruchu są urządzenia, które kontrolują oświetlenie. Umożliwiają one w zależności od potrzeb włączanie, wyłączanie, ściemnianie światła. Daje to spore korzyści, ponieważ podłączony do oświetlenia czujnik zadziała tylko wtedy, gdy wyczuje ruch.

Czujniki ruchu wykorzystywane są także w systemach alarmowych. Od prostych modeli, które przez zapalenie światła odstraszają potencjalnych intruzów, poprzez skomplikowane systemy alarmowe, które wykrywają ruch w polu działania czujek.

Gdzie stosować czujniki ruchu?

Czujnik ruchu sprawdza się w wielu miejscach i tylko od naszych potrzeb zależy, gdzie go umieścimy. Jeśli chcemy, by nasz dom dawał wygodę i swobodę poruszania się, warto umieścić czujniki np. na korytarzach czy schodach, a wtedy światło samo się zaświeci, a potem zgaśnie, kiedy nie będzie już potrzebne. Czujniki ruchu, które zapalają światło, znajdują się także często przed wejściem do budynku. Urządzenia alarmowe także rozmieszcza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o innego rodzaju budynki, czyli bloki albo budynki firmowe, czy też użyteczności publicznej, czujniki ruchu znajdują się przed wejściami i na klatkach schodowych, ułatwiając funkcjonowanie i przede wszystkim zapewniając znaczącą oszczędność energii.

Jak działają czujniki ruchu?

W bardzo bogatej ofercie producentów znaleźć można czujniki ruchu działające na różnych zasadach – promieniowania mikrofalowego, podczerwieni (PIR) oraz ultradźwięków.

Mogą one oczywiście być elementem większej całości w inteligentnym domu, współpracować z innymi urządzeniami i być sterowane pilotem lub przez smartfona.

Wszystkie, nowoczesne czujniki ruchu dają absolutną pewność wykrycia ruchu lub obecności, gwarantują mieszkańcom wygodę oraz ułatwiają funkcjonowanie. Dzięki nim można nie tylko oszczędzać energię elektryczną, ale przede wszystkim czuć się bezpiecznie w swoim domu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Inteligentne gniazdko

Marzy Ci się inteligentny dom? To rozwiązanie pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwość technologii smart!

Piekarnik, ekspres do kawy, toster, żelazko, telewizor… – to tylko niektóre z urządzeń, z których …