Archwium dla tagu: Wydawnictwo Nisza

Z perspektywy dziecka [RuRu, Joanna Rudniańska]

RuRu, Joanna Rudniańska Z Ilustracjami Mateusza Kaniewskiego, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2019

Nisza podrzuca kolejną pozycję. Tym razem opowieści o dzieciństwie, dojrzałości, rodzicielstwie, a nawet starości pokazane z perspektywy dziecka, pokazują świat nieoczywisty, pełen nieuświadomionych do końca napięć, brutalny, zły.   Joanna Rudniańska znana jest niektórym jako autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży, a także jako autorka słuchowisk radiowych. W ubiegłym …

Czytaj więcej »

Podróż w nieznane [Barbara Sadurska, Mapa]

Barbara Sadurska, Mapa, Wydawnictwo Nisza

Mapa Barbary  Sadurskiej to jedna z tych książek, które pomimo niepozornej objętości, otwierają przed nami bogatą, precyzyjnie utkaną historię niemal bez dna. Schodzimy w nią głębiej i głębiej, gubimy się w labiryntach szukając znajomych postaci i motywów, ale jednocześnie zaczynamy czuć przyjemność w poczuciu dezorientacji. Uczucia, z którego autorka wytrąca nas raz …

Czytaj więcej »

Co czytać wiosną?

Wiosna to idealna pora roku na czytelnicze wojaże, poznawanie nowości bądź zagłębienie się w historie ulubionych autorów. Wiosną po prostu chce się więcej, także czytać. A zatem – po jakie książki warto sięgnąć tej wiosny? Emigracja, Malcolm XD Wydawnictwo W.A.B. A może coś mniej na poważnie? Malcom XD może być …

Czytaj więcej »

Piekło kobiet: Katarzyna Wiśniewska, Tłuczki

Katarzyna Wiśniewska, Tłuczki

Zaczyna się jak opowieść o zwykłej polskiej rodzinie. I choć ze strony na stronę książka Katarzyny Wiśniewskiej jest coraz bardziej uwierającym doświadczeniem, dopiero ładunki wybuchowe precyzyjnie odpalane pod koniec powieści zostawiają czytelnika w poczuciu bezradności.   Katarzyna Wiśniewska, Tłuczki Wielopokoleniowa rodzina z nieco apodyktycznym mężem, ojcem i dziadkiem w jednej osobie, wydaje …

Czytaj więcej »

Co to za lato jest bez lodziarza, czyli: Gdzie jest lodziarz Zuzanny Fruby

Zuzanna Fruba: Gdzie jest lodziarz Wydawnictwo Nisza

Podczas, gdy w literaturze dla dorosłych czytelników polecamy historię sporu Marvela i DC, w dzisiejszej propozycji dla najmłodszych również nie brakuje dramatyzmu. Oto bowiem Nisza wydała śliczną, zabawną i beztroską historię o pewnym tajemniczym zaginięciu kluczowego dla społeczności lodziarza. Trzyma w napięciu do samego końca.  Zuzanna Fruba: Gdzie jest lodziarz Wydawnictwo …

Czytaj więcej »

Premiera książki „Gdzie jest lodziarz?” Zuzanny Fruby

Książka Gdzie jest lodziarz? Zuzanny Fruby, napisana z myślą o dzieciach, ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza. Co roku wraz z nadejściem wiosny w parku pojawiała się furgonetka lodziarza. Dobrze znaną melodyjką kusiła i wzywała dzieci i dorosłych. Wszyscy porzucali swoje zajęcia i pędzili na lody. Jednak tej wiosny lodziarz nie …

Czytaj więcej »

Podróżowanie siatkami: Kasper Bajon, Wymiana

Kasper Bajon, Wymiana

Niewielka objętościowo, ale bogata w znaczenia proza to znak rozpoznawczy wydawnictwa Nisza. Taka jest też najnowsza propozycja, Wymiana autorstwa Kaspra Bajona. Połączenie powieści, eseju, pamiętnika z rozważaniami filozoficznymi o życiu i śmierci czyta się powoli i z namysłem smakując każde słowo. Kasper Bajon, Wymiana Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Osią mini powieści Bajona …

Czytaj więcej »

Alona Frankel: „Dziewczyna”, czyli podróż niesentymentalna

Dziewczyna

Książka Alony Frankel, izraelskiej pisarki polskiego pochodzenia, to kolejna literacka próba zmierzenia się z wojną, doświadczeniem Zagłady, ale przede wszystkim z życiem w powojennym Izraelu, do którego wyemigrowała rodzina pisarki. Miejsca, w którym ocalałych raczej nie witano z otwartymi ramionami, a zamiast tego pogardliwie nazywano”głowniami z pożogi”.  Alona Frankel tworzy …

Czytaj więcej »

Dziedziczenie pamięci: Mikołaj Grynberg, Rejwach

Mikołaj Grynberg, Rejwach, Wydawnictwo Nisza

Rejwach Mikołaja Grynberga to druga wiosenna pozycja wydawnictwa Nisza i jednocześnie jedna z tegorocznych lektur obowiązkowych. Precyzyjny, wycyzelowany wręcz, zbiór opowiadań (a właściwie mini-scenek) dotyczących pamięci i niepamięci o Zagładzie trafia w najczulsze punkty czytelnika.  Mikołaj Grynberg, Rejwach Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Mikołaj Grynberg, podobnie jak w przypadku książki Oskarżam Auschwitz. Opowieści …

Czytaj więcej »

Sceny z życia najemnika: Andrzej Dybczak, „Pan wszystkich krów”

Andrzej Dybczak: Pan wszystkich krów. Opowiadania

Obok wiosennych premier wydawnictwa Nisza nie sposób przejść obojętnie. Zarówno Pan wszystkich krów Andrzeja Dybczaka, jak i Rejwach Mikołaja Grynberga, to historie dotykające prawdy o świecie w sposób niezwykły, a każda czyni to po swojemu. Dziś opowiemy o pierwszej z nich. Andrzej Dybczak jest pisarzem, dokumentalistą i antropologiem. Jego debiutancka książka, Gugara, której akcja toczy …

Czytaj więcej »