Czytanie na świeżym powietrzu to zdecydowanie jedna z najlepszych wiosennych aktywności | fot.: Fotolia

Co czytać wiosną?

Wiosna to idealna pora roku na czytelnicze wojaże, poznawanie nowości bądź zagłębienie się w historie ulubionych autorów. Wiosną po prostu chce się więcej, także czytać. A zatem – po jakie książki warto sięgnąć tej wiosny?

Emigracja, Malcolm XD

Wydawnictwo W.A.B.

A może coś mniej na poważnie? Malcom XD może być Wam znany z opowiadań zamieszczonych w Internecie, w tym historii o „Ojcu wędkarzu”, która stała się inspiracją do filmu „Fanatyk” – dla wszystkich fanów wędkarstwa to film obowiązkowy. „Emigracja” traktuje o czymś zupełnie innym. O chłopaku z małego miasteczka, który decyduje się na zarobkową emigrację, wyjazd do Wielkiej Brytanii. Taki scenariusz wielu z nas zna z autopsji bądź rodzinnych opowieści. Jednak, jak przystało na znanego „pastowca”, w „Emigracji” więcej jest ironii i dobrego humoru, niż gorzkich refleksji. To książka o Polakach i Brytyjczykach, narodowych przywarach, klubach go-go czy tirowcach. Uwaga – jest bardzo śmiesznie!

Lekcje kwitnienia, Katarzyna Pochmara-Balcer

Wydawnictwo Nisza

Niewielka objętościowo powieść o tajnym stowarzyszeniu miłośników roślin, stanowi – wbrew pozorom – pogłębione studium działalności sekciarskiej, a fascynująca całość została dodatkowo naznaczona przeczuciem nieuchronnej tragedii. Różni ludzie, wiele doświadczeń, różne punkty widzenia. Spotkania będące odpowiedzią na pragnienie bliskości, sposobem radzenia sobie ze stratą, pustką, poczuciem bezsensu i zmarnowanego życia. W środku tej mieszaniny ludzkich uczuć,tęsknot  i emocji znajduje się charyzmatyczna Eliza. Kiedy trzeba – ciepła i rozumiejąca, innym razem – bezwzględna i surowa. Każdy z bohaterów tej historii snuje własną narrację odkrywając kawałek duszy, a całość składa się we wciągającą opowieść o człowieku, jego potrzebach i relacji z przyrodą. Przemyślana kompozycja książki, postaci z krwi i kości oraz temat, który znów wbrew pozorom, nie jest wcale odległy od problemów „zwykłego człowieka”tworzą wciągającą i zaskakującą lekturę. Nie tylko na wiosnę.

Oszukana, Magda Stachula

Wydawnictwo Edipresse

Po „Idealnej” przyjętej przez czytelników z ogromnym entuzjazmem, Magda Stachula coraz bardziej się rozkręca, tworząc kolejne wciągające i przerażające thrillery. Tym razem opowiada historię młodej kobiety, która mieszka w luksusowym domu nad jeziorem. Chociaż brzmi to bajecznie bohaterka nie traktuje tego jak bajki. Ona ucieka, chowa się – przed przeszłością, która goni ją bez opamiętania. Jeśli w końcu ją złapie, Lena zginie, jest tego pewna. Stachula znowu świetnie igra z czytelnikiem i trzyma go w napięciu już od pierwszych stron. Jeśli wiosną uwielbiacie trochę się bać, trochę skupić na zagadce nie do rozwiązania – „Oszukana” jest książką dla Was.

Czarownice. Salem 1692, Stacy Schiff

Wydawnictwo Marginesy

Historia o czarownicach z Salem znana jest nam doskonale, głównie dzięki częstemu eksploatowaniu jej przez kulturę popularną. Dlatego do książki Stacy Schiff, nawet osoby uwielbiające opowieści o tych mrocznych czasach, mogłyby podchodzić nieufnie. Nic bardziej błędnego. Autorka pokazuje nam Salem w zupełnie inny sposób niż robiono to dotychczas. Opowiada głównie o trudach życia w społeczności, która zakazuje młodym kobietom właściwie wszystkiego. Kulturowy, historyczny i psychologiczny majstersztyk – to chyba najlepszy sposób, by określić książkę Schiff. Doskonała lektura na wiosnę dla tych, którzy uwielbiają wciągające opowieści z wielką historią w tle.

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, Tom Phillips

Wydawnictwo Albatros

Kto powiedział, że literatura popularnonaukowa jest nudna? Jeśli nawet kiedyś tak uważaliście, po książce Phillipsa zmienicie zdanie. Autor prowadzi nas przez wszystkie wielkie, spektakularne porażki, które zmieniły losy świata i człowieka. Od pierwszego upadku z drzewa przez nieodkrycie Australii (choć było niezwykle blisko), aż po wybranie na prezydenta jednego z najważniejszych krajów człowieka znanego z reality show. Tak, to sporo porażek. Jeśli uważacie, że asze życie pełne jest niepowodzeń, ta książka poprawi wam nastrój i samoocenę. I z pewnością także rozśmieszy do łez.

ODR/DOP

Sprawdź także

szef kuchni w pracy

Jak osiągnąć mistrzostwo w kuchni ? Przegląd najnowszych książek kucharskich

Książki kucharskie w wielu domach to pozycja obowiązkowa. I trudno się temu dziwić. Pozycje te …