Google Chromebook
Chromebooki to wciąż rozwiązania niszowe wśród klientów indywidualnych w Europie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Chromebook: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Chromebooki szturmem wzięły rynek hardware’u dla pracowników biurowych oraz zaskarbiły sobie przychylność klientów indywidualnych, którzy cenią mobilność i używają laptopów głównie do korzystania z internetu. Jednak zasady działania sprzętu opartego na Chrome OS wciąż pozostają tajemnicą dla wielu przedsiębiorców, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z systemu Windows lub MacOS. Pora, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

  1. Integracja z G Suite

Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że Chromebooki funkcjonują w ekosystemie Google, więc do używanie tych komputerów niezbędne jest posiadanie konta G Suite lub Gmail. A wszystko dlatego, że do konta użytkownika na laptopach z Chrome OS używamy tych samych danych logowania, co do naszych kont e-mail. Dlatego najwięcej korzyści z zakupu takiego sprzętu odniosą przedsiębiorstwa i organizacje, które już używają, bądź planują zacząć używanie któregoś z wariantów pakietu aplikacji G Suite.

Zarówno licencje G Suite jak i Chromebooki można w Polsce kupić od oficjalnych partnerów Google. Dzięki współpracy z partnerem firmy zyskują niedostępne nigdzie indziej zniżki, obsługę i support w języku polskim a także możliwość rozliczania się w złotówkach.

  1. Specyfika pracy w chmurze

Chrome OS jest ściśle połączony z Gmailem (lub z jego odpowiednikiem dla firm – G Suite), a co za tym idzie – z Dyskiem Google, który przechowuje i synchronizuje pliki w chmurze. Powoduje to, że na Chromebooku pracuje się odrobinę inaczej, niż na systemach, do których przywykliśmy. Przede wszystkim żaden z naszych plików nie jest przechowywany na dysku twardym komputera. Dzięki temu, że wszystko jest zapisane na niezawodnych serwerach Google, mamy dostęp do naszych treści, grafik, wiadomości etc. z każdego miejsca i komputera na świecie. Warunkiem jest tylko dostęp do internetu. Nie musimy się też martwić o wycieki, czy utratę danych – Google gwarantuje 99,9% SLA, a zabezpieczenia takie jak szyfrowanie i weryfikacja dwuetapowa chronią nasze dane przed osobami nieupoważnionymi. Kwestie bezpieczeństwa oraz tego czy warto kupić Chromebooka poruszyliśmy tutaj.

  1. Gotowy zestaw aplikacji Google

Użytkownicy Chromebooka mogą spokojnie zapomnieć o kosztach licencji na oprogramowanie niezbędne do pracy w biurze. Razem z Gmailem i przestrzenią na chmurowym dysku mamy dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi: edytora dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, formularzy, notatek, kreatora witryn internetowych i wielu innych. Wystarczy chwila, aby przyzwyczaić się do uproszczonego i intuicyjnego interfejsu. Dodatkowo, każdy z plików utworzonych w aplikacjach Google może być edytowany przez wiele osób na raz, a każda zmiana jest widoczna w czasie rzeczywistym. To jedna z tych funkcjonalności, bez których nie sposób się obejść już po pierwszym dniu użytkowania.

  1. Wielu różnych producentów

Część osób mylnie zakłada, że Chromebooki, podobnie jak smartfony Pixel, są produkowane bezpośrednio przez Google. Laptop od Google to Pixelbook (obecnie dostępne są tylko dwa modele), natomiast Chromebook to wspólna nazwa wszystkich laptopów, które zostały stworzone do używania z systemem operacyjnym Chrome. Zaskakująco wiele firm wypuszcza kolejne serie i warianty cieszących się dużą popularnością Chromebooków, w tym giganci hardware’u, tacy jak Asus, Acer oraz Dell.

  1. Energooszczędność

Inną cechą wspólną wszystkich Chromebooków, jest doskonała optymalizacja, która zapewnia wyjątkowo dobrą wydajność baterii. W zależności od modelu, bateria wytrzymuje od 8 do 12 godzin intensywnej pracy. Oznacza to, że możemy rano oglądać film w pociągu, przez parę godzin notować insighty z konferencji i wyświetlać własne prezentacje, a przed snem nadrobić wszystkie wiadomości oraz posty w social mediach – wszystko to bez konieczności ładowania.

  1. System oparty na Linuksie i zintegrowany z Androidem

Chrome OS jest zbudowany z wykorzystaniem elementów systemu Linux kernel. Jest to wyjątkowo proste, lekkie i bezawaryjne rozwiązanie, które cały interfejs użytkownika opiera na znanym wyglądzie przeglądarki Chrome. Mamy też, podobnie jak na smartfonach i tabletach z systemem Android, dostęp do milionów aplikacji ze Sklepu Play. Zarówno aplikacje Google jak i programy z marketplace’u Androida są wielokrotnie weryfikowane, więc zainfekowanie Chromebooka wirusem graniczy z cudem.

  1. Obszerny, ale ograniczony zasób dostępnych aplikacji.

Na Chromebooku nie zainstalujesz oprogramowania spoza sklepu Play – jest to równocześnie wada i zaleta tego sprzętu. Z jednej strony ogranicza to możliwości laptopa. Przykładowo: pomimo tego, że wybierzemy model z matrycą i zintegrowaną kartą graficzną z wyższej półki, nie możemy zainstalować na komputerze standardowego wariantu pakietu Adobe.

Na szczęście od niedawna część specjalistycznego oprogramowania jest dostępna w chmurze, w tym m.in. cały pakiet Adobe Creative Cloud. Oznacza to, że możemy używać pełnej wersji znanych programów Photoshop, Illustrator, Indesign itd. za pośrednictwem internetu, w przeglądarce Chrome. Jednak nie wszyscy developerzy oprogramowania użytkowego już stworzyli chmurowe wersje swoich produktów, dlatego dostęp do niektórych aplikacji wciąż jest ograniczony.

Trend publikowania programów w formie streamu z chmury ciągle nabiera rozpędu, bo idzie w parze z rozwojem infrastruktury niezbędnej do zapewnienia szybkiego łącza internetowego na jak największych obszarach. Do serwisów streamujących filmy i muzykę wszyscy już przywykliśmy, więc już niedługo gry oraz programy działające na tej samej zasadzie też będą standardem.

  1. Na Chrome OS można programować

Zaskakujące dla wielu osób jest odkrycie, że tak lekki i prosty system jak Chrome OS może być wykorzystywany w codziennej pracy programistów. Chrome OS zbudowany jest w oparciu o kod Linuxa – a to zobowiązuje.

Jakiś czas temu pojawił się w ustawieniach systemu przycisk do wywoływania wiersza poleceń, dzięki czemu możemy tworzyć, uruchamiać i testować oprogramowanie chmurowe, bądź aplikacje na Linuxa i Androida dla laptopów, tabletów oraz smartfonów.

  1. Może ich używać każdy użytkownik konta Gmail

Twój Chromebook nie jest do Ciebie przypisany na stałe, bo nie stworzysz na nim standardowego konta użytkownika. Gdy jesteś wylogowany, to dowolny posiadacz konta Gmail lub G Suite może się zalogować i pracować na urządzeniu ze wszystkimi plikami przechowywanymi na swoim prywatnym chmurowym dysku.

Wiele firm na co dzień wykorzystuje tę zaletę Chromebooków, na przykład używając ich jako przenośny sprzęt do pracy zdalnej, delegacji, czy do używania podczas konferencji, który pracownicy wypożyczają w razie potrzeby.

  1. Korzystne oferty hurtowe

Chromebooki to wciąż rozwiązania niszowe wśród klientów indywidualnych w Europie. Ten stan rzeczy prawdopodobnie szybko się zmieni, jeśli weźmiemy przykład z zachodu, bo sprzęt tego typu od dłuższego czasu okupuje czołówki bestsellerów w amerykańskim Amazonie. Firmy jednak nie pozostają w tyle za trendami – głównie dlatego, że to im się bardzo opłaca. Chromebooki są korzystne cenowo tak czy inaczej, ale nie brakuje też okazyjnych ofert hurtowych, które pozwalają przedsiębiorstwom wyposażyć się w całą flotę sprzętu na lata za grosze. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Jeden z głównych oficjalnych partnerów Google Fly On The Cloud na polskim rynku regularnie ma w swoim katalogu hardware’u promocje, obok których trudno przejść obojętnie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

opinie google

Polecane usługi marketingowe: opinie Google

Opinie Google mają coraz większe znaczenie i wpływają na wizerunek firmy w internecie, ale jednocześnie wciąż …