wifi
Router to niewielkie urządzenie elektroniczne umożliwiające dostęp do sieci internetowej wszystkim, którzy znajdują się w jego zasięgu | fot.: stock.adobe.com

Od czego zależy zakup dobrego routera Wi-Fi?

Router Wi-Fi to jeden z absolutnie niezbędnych urządzeń w każdym domu. Ważne więc, aby spełniał swoje funkcje niezawodnie. Jak wybrać dobry router Wi-Fi, który spełni wszystkie oczekiwania?

Jak działa router?

Router to niewielkie urządzenie elektroniczne umożliwiające dostęp do sieci internetowej wszystkim, którzy znajdują się w jego zasięgu. Dzięki właściwości dzielenia sygnału internetowego, możemy korzystać z sygnału udostępnianego przez router na laptopach, komputerach, tabletach i smartfonach, ale także telewizorach czy konsolach. Nie trzeba się jednak obawiać – sygnał udostępniany przez router jest niezakłócany, mimo równoczesnego dostępu wielu różnych sprzętów.

Od czego zależy zakup dobrego routera Wi-Fi?

Aby router spełnił nasze oczekiwania, należy zastanowić się, jakie jego właściwości są nam potrzebne. Każdy router zapewnia dostęp do Internetu, nie każdy natomiast nada się do streamingowania czy gier. Urządzenia te różnią się także promieniem udostępniania sieci i wieloma innymi cechami.

Podczas szukania idealnego dla siebie routera, dobrze jest zwrócić uwagę na:

  • promień udostępniania łącza
  • to, do czego potrzebny jest router (do przeglądania sieci, do gier, do pracy) – jeśli potrzebujesz routera jedynie do podstawowego korzystania z sieci, nie ma sensu wybierać najdroższych, najbardziej wyposażonych modeli.
  • oprogramowanie, w które wyposażony jest router – dobrze zaprojektowane oprogramowanie znacznie ułatwi instalację oraz przyszłe konfiguracje i aktualizacje
  • zabezpieczenie dostępu do sieci – aby skutecznie uniemożliwić czerpanie Internetu nieproszonym gościom, routery wyposażone są w zabezpieczenia szyfrujące transmisję. Niektóre z urządzeń mają także zaporę ogniową. Rynek oferuje także routery z wbudowaną opcją włączenia kontrolą rodzicielską.
  • liczbę portów USB – jeśli chcemy podłączyć do routera drukarkę, pendrive, dysk zewnętrzny czy inne urządzenie, należy zwrócić uwagę, aby miał on odpowiednią liczbę portów.
  • modem 5G – jeśli w sieci, z której korzystasz, masz zasięg 5G, możesz wybrać router z modemem 5G. W przeciwnym razie funkcja ta będzie bezużyteczna.
  • moc anten – moc anten odgrywa kluczową rolę w zasięgu, jaki będzie miała sieć udostępniana przez router.
  • cenę – ceny routerów mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy złotych.

Ile wydać na router?

Ceny routerów Wi-Fi zależą bezpośrednio od funkcji, w które zostały wyposażone.

Najtańsze wersje (ok. 100 zł) najczęściej wyposażone są w wolniejsze porty, co oznacza niższą prędkość Internetu. Będą dobrym wyborem dla osób posiadających niskie abonamenty, korzystających z Internetu podstawowo. Najtańsze routery nie sprawdzą się też w domach czy dużych mieszkaniach, ponieważ często charakteryzują się niewielkim zasięgiem. Najczęściej nie mają portów USB i obsługują jedynie jedno pasmo: 2,4GHz.

Średnia półka (ok. 200 zł) to routery o wyższej prędkości i większym zasięgu. Mają one najczęściej możliwość korzystania z dwóch pasm: 2,4GHz i 5GHz. Takie routery mogą być już wyposażone w dodatkowe elementy takie jak porty USB.

Drogie routery (ok. 1000 zł) to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się dla firm. Mają bardzo szybkie transfery i obsługują dużą liczbę urządzeń na raz bez jakichkolwiek problemów czy zakłóceń.

Wraz z rozwojem świata, coraz więcej osób korzysta z Internetu, a co za tym idzie – potrzebuje routerów. Jak się okazuje, rynek oferuje wiele wariantów tych urządzeń, jednak dobrze jest przemyśleć, jaki jest nam faktycznie potrzebny. Do małego mieszkania lub dla osób korzystających z Internetu niezbyt intensywnie wystarczy router klasy WiFi 4. Jeśli jednak potrzebny jest sprzęt, który udźwignie więcej, warto zwrócić uwagę na te klasy WiFi 6. 

SOL

Sprawdź także

Legia Warszawa – piłka, emocje i Wi-Fi

Kiedy znajdujemy się na imprezie masowej, ważne jest dla nas nie tylko samo oglądanie widowiska, …